اتحادیه اروپا قانونی را پیشنهاد می کند که به مصرف کنندگان اجازه می دهد وسایل الکترونیکی فرسوده را تا 10 سال از تولیدکنندگان تعمیر کنند.

طبق قوانین اتحادیه اروپا، اگر هزینه تعمیر ارزان‌تر یا برابر با تعویض محصول باشد، شرکت‌ها باید یک محصول معیوب را به صورت رایگان در مدت ضمانت قانونی دو ساله تعمیر کنند.

© تامسون رویترز 2023


اتحادیه اروپا در حال مذاکره با چند سیاست طراحی شده است تا شرکت ها را به سمت تولید محصولات پایدار تر سوق دهد و به مصرف کنندگان اطلاعات واضح تری در مورد تأثیرات زیست محیطی آنچه مصرف می کنند ارائه دهد.

کمیسیون اروپا قوانینی را در روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که تولیدکنندگان را ملزم می‌کند تا بین پنج تا ده سال پس از فروش یک محصول را تعمیر کنند – صرف نظر از اینکه ضمانت قانونی هنوز معتبر است یا خیر.

پس از آن تاریخ، شرکت ها همچنان باید تعمیرات را، چه به صورت رایگان و چه با هزینه، ارائه دهند. اتحادیه اروپا همچنین می‌خواهد یک سرویس آنلاین راه‌اندازی کند تا به مصرف‌کنندگان کمک کند تا تعمیرکاران محلی را پیدا کنند و فکر می‌کند رقابت با تعمیرکاران دیگر هزینه‌ها را محدود می‌کند.

این مطالعه نشان داد که برخی از محصولات برای تعمیر آسان طراحی نشده اند، در حالی که برای برخی دیگر، خرید یک محصول جدید ارزان تر از تعمیر محصول قدیمی است. در بسیاری از موارد، مصرف‌کنندگان به سادگی کالاهایی را که هنوز کار می‌کردند جایگزین می‌کردند، زیرا آنها نسخه جدیدتری می‌خواستند.

سازمان مصرف کنندگان اروپایی BEUC از این پیشنهاد استقبال کرد، اما گفت که تمدید دوره تضمین قانونی برای محصولات بادوام مانند یخچال ها منطقی تر است.

کشورهای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا باید هر دو قانون را مورد مذاکره و تصویب قرار دهند، روندی که معمولا بیش از یک سال طول می کشد.

پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

این قوانین در مورد یخچال‌ها، جاروبرقی‌ها، تلویزیون‌ها، ماشین‌های لباسشویی و سایر کالاهایی که طبق قوانین اتحادیه اروپا «قابل تعمیر» تلقی می‌شوند اعمال می‌شود. اتحادیه اروپا در حال مذاکره درباره قوانینی است که این الزامات را به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز گسترش می‌دهد.

یک نظرسنجی در سال 2020 به نمایندگی از آژانس محیط زیست آلمان نشان داد که طول عمر “اولین استفاده” برای محصولات از جمله تلویزیون و لوازم خانگی بزرگ در سال های اخیر کاهش یافته است.

اتحادیه اروپا می خواهد به مصرف کنندگان این حق را بدهد که محصولات فرسوده مانند ماشین لباسشویی و تلویزیون را حتی پس از اتمام ضمانت فروش توسط تولیدکنندگان تعمیر کنند تا ضایعات را کاهش داده و کالاها را طولانی تر کند.

مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای اروپایی معمولاً کالاهایی را که قابل تعمیر هستند دور می‌اندازند، زباله‌ها را روی هم می‌ریزند و قطعاتی را که می‌توان آن‌ها را بازیافت و دوباره استفاده کرد دور انداخت.

قانون دومی که روز چهارشنبه توسط بروکسل پیشنهاد شد، شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا ادعاهای «سبز» یا «دوستانه محیط‌زیست» محصولاتشان را تأیید کنند.