اتحادیه اروپا گام‌های بعدی را برای راه‌اندازی یورو دیجیتال بردارد، پیشنهادی برای چارچوب قانونی منتشر خواهد کرد

کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه پیشنهادی را منتشر خواهد کرد که پایه قانونی است که بانک مرکزی اروپا می تواند یورو دیجیتال را بر اساس آن راه اندازی کند.

فابیو پانتا، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، در ژانویه گفت: بانک مرکزی اروپا هیچ محدودیتی در مورد مکان، زمان یا افرادی که مردم می توانند با یورو دیجیتال پرداخت کنند، تعیین نمی کند.

اظهارات او در راستای تمرکز بیشتر اتحادیه اروپا بر آوردن تولید به اروپا یا نزدیکتر شدن به این بلوک و دور شدن از اتکا به کشورهای ثالث است.

ECB نبرد سختی برای پیروزی بر اروپایی ها دارد. یک مشاوره عمومی نشان داد که اولویت شماره یک در مورد یورو دیجیتال حفظ حریم خصوصی است.

فدراسیون بانکداری اروپا (EBF) در ماه مارس نسبت به “ریسک قابل توجه برای بانک ها” هشدار داد زیرا مشتریان می توانند وجوه خود را در حساب ها و کیف پول های دیجیتال یورو نگهداری کنند و آنها را از ترازنامه بانک ها دور کنند.

از چین گرفته تا ایالات متحده، جامائیکا تا ژاپن، ده‌ها بانک مرکزی در سراسر جهان در حال کاوش هستند یا قبلاً ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرده‌اند، زیرا پرداخت‌های الکترونیکی بر روشی که مردم پول خود را خرج می‌کنند و استفاده از پول نقد کاهش می‌یابد، غالب است.

علاقه مندان به یورو دیجیتال می گویند که این پول نقد را تکمیل می کند و تضمین می کند که بانک مرکزی اروپا شکافی را که می تواند توسط بازیگران خصوصی، معمولا غیر اروپایی، و سایر بانک های مرکزی پر شود، باقی نمی گذارد.

قانون نهایی باید توسط 27 کشور عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا حمایت شود.

برای آرام کردن ترس مردم، بانک مرکزی اروپا تاکید کرده است که تلاشی برای کنترل نحوه مصرف ارز دیجیتال یا استفاده از آن برای نظارت ندارد، همانطور که منتقدان ادعا می کنند در چین وجود دارد.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گام مهم بعدی را برای راه اندازی نسخه دیجیتالی یورو بردارد، پروژه ای بحث برانگیز که حتی قبل از اینکه وجود داشته باشد مورد حمله مردم، سیاستمداران و بانک ها قرار گرفته است.

طبق پیش نویس پیشنهادی، استثنائاتی وجود خواهد داشت، از جمله برای مشاغل کوچک که هیچ گونه پرداخت دیجیتالی را نمی پذیرند.

نگرانی های حریم خصوصی

غول های آمریکایی ویزا و مسترکارت در حال حاضر بر بازار جهانی پرداخت کارتی تسلط دارند.

مارکوس فربر، عضو پارلمان آلمان به خبرگزاری فرانسه گفت: “اگر ما فقط زیرساخت های پرداخت موجود را با یورو دیجیتال کپی کنیم، این یک مورد تجاری به اندازه کافی خوب نیست. در حال حاضر، به نظر می رسد یورو دیجیتال راه حلی برای جستجوی یک مشکل باشد.” .

حرکت برای ایجاد نسخه دیجیتالی ارز واحد در سال 2020 زمانی آغاز شد که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) این ایده را پیشنهاد کرد و این نهاد مستقر در فرانکفورت رایزنی عمومی را آغاز کرد.

کمیسیون همچنین گفت که به ارز دیجیتال وضعیت «مناقصه قانونی» داده خواهد شد، به این معنی که باید به عنوان پرداخت پذیرفته شود.

بر اساس پیش‌نویس پیشنهادی که توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شد، کمیسیون به «مزایای بلندمدت یورو دیجیتال… بیشتر از هزینه‌های آن» اشاره کرد و هشدار داد، «هزینه‌های هیچ اقدامی به طور بالقوه می‌تواند بسیار زیاد باشد».


این ارز برای افراد ساکن در منطقه یورو و بازدیدکنندگان در دسترس خواهد بود.

در متن پیش نویس، کمیسیون اعلام کرد که یورو دیجیتال “به گونه ای طراحی خواهد شد که پردازش داده های شخصی توسط ارائه دهندگان خدمات پرداخت” و بانک مرکزی اروپا را به حداقل برساند.

با این حال، برخی دیگر استدلال می کنند که برنامه های اتحادیه اروپا به ویژه برای بانک ها دردسر ایجاد می کند.

منتقدان نیاز به یورو دیجیتال را زیر سوال می‌برند و بانک‌ها در مورد خطرات عمده هشدار می‌دهند، در حالی که مطالعه خود ECB نشان می‌دهد که مردم نگران حریم خصوصی پرداخت هستند.

او خاطرنشان کرد که بسیاری از ابزارهای پرداخت “لزوما اروپایی نیستند” و افزود که “تکیه به یک منبع پرداخت بسیار ناسالم است”.

بانک مرکزی اروپا قرار است در ماه اکتبر به یورو دیجیتال چراغ سبز رسمی بدهد و انتظار می رود که از سال 2027 به بعد در دسترس باشد.

مزایا بیشتر از هزینه هاست

پیش‌نویس پیشنهادی شامل مقرراتی است که میزان پولی که مردم می‌توانند در یورو دیجیتال نگه دارند را محدود می‌کند — مقامات بانک مرکزی اروپا سقف 3000 یورو (تقریباً 269500 ​​روپیه) را پیشنهاد کرده‌اند.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)

پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

لاگارد در ماه مارس طی یک رویداد پانل استدلال کرد که ارز دیجیتال برای انعطاف پذیری و “حفاظت از استقلال پرداخت اروپا” مهم است.