استونی مجوزهای عملیاتی نزدیک به 400 شرکت رمزنگاری را لغو کرد و قوانین جدیدی را اعمال کرد

با این حال، بین سال‌های 2017 و 2022، دولت استونی متوجه شد که برخی از مشاغل بدنام از قوانین عمدتاً گسسته سوء استفاده می‌کنند و خودخواهانه پول ضرب می‌کنند در حالی که کمکی به اقتصاد کشور نمی‌کنند.

FIU به شرکت ها در مورد وضعیت انطباق آنها با الزامات قانونی که استونی برای شرکت های این بخش وضع کرده است دسترسی پیدا کرد. رگولاتورها به شرکت‌هایی که اسناد صحیح ارائه کرده‌اند، نحوه عملکرد را مطابق با قانون نگه داشته‌اند و سیاست‌هایی برای کاهش خطرات مربوطه دارند اجازه می‌دهند مجوزهای خود را حفظ کنند.

به دنبال اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی در استونی، بیش از 200 شرکت رمزنگاری به طور داوطلبانه مجوزهای تجاری خود را در استونی لغو کردند.

این عاملی بود که باعث شد دولت استونی در سال 2022 قوانین خود را برای نظارت بر مشاغل مرتبط با دارایی های دیجیتال مجازی اصلاح کند.

«در برنامه‌ها، موارد مشکوک زیادی را در موضوعات مختلف پیدا کردیم. این امر اعتبار شرکت هایی را که می خواستند در اینجا تجارت کنند را زیر سوال می برد – تمایل واقعی آنها برای ارائه خدمات در استونی یا برعکس، نشان دهنده تمایل افراد خاص به استفاده از سیستم اقتصادی و مالی استونی برای فعالیت های غیرقانونی است. مدیر FIU استونی در یک پست وبلاگ گفت.

پلتفرم تحقیقاتی Triple-a تخمین می زند که در حال حاضر بیش از 32000 شهروند استونی دارای ارزهای دیجیتال هستند.منبع

در حال حاضر، نام شرکت هایی که مجوز خود را در استونی از دست داده اند، فاش نشده است.

در سال 2017، استونی شروع به صدور مجوزهای کریپتو در یک اکوسیستم ضعیف تنظیم کرد. این امر باعث شد که چندین شرکت رمزنگاری به این کشور هجوم آورند تا تجارت خود را در استونی طرفدار کریپتو ایجاد کنند.

استونی در حال اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر برای تنظیم فعالیت‌های ارزهای دیجیتالی است که از منطقه و داخل منطقه خود منتشر می‌شوند. در روزهای اخیر، دولت استونی مجوزهای عملیاتی 398 ارائه دهنده خدمات دارایی های مجازی را لغو کرد. این اقدام تقریباً یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که این کشور شمال اروپا قوانین ضد پولشویی خود را اصلاح کرد تا اطمینان حاصل کند که ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال مشابه برای انتقال پول غیرقانونی، درست از زیر بینی دولت، سوء استفاده نمی‌شوند.

واحد اطلاعات مالی (FIU) استونی تجزیه و تحلیل کرد و تصمیم گرفت کدام شرکت‌های ارز دیجیتال از ارائه خدمات خود در آنجا منع شوند. بیت کوین دات کام در گزارشی اعلام کرد که پس از این ترمیم، در حال حاضر حدود 100 شرکت رمزنگاری موفق شده اند مجوز کار خود را در استونی حفظ کنند.

مایکر خاطرنشان کرد: ما به بررسی درخواست‌ها برای اصلاح مجوزها ادامه خواهیم داد، اما به زودی می‌توانیم از نظر نظارت به حالت عادی برگردیم، جایی که تا حد زیادی از ارزیابی روی کاغذ به نظارت روزانه در محل خواهیم رفت.