اسپیس ایکس ایلان ماسک در حال مذاکره با ESA برای اجازه استفاده موقت از پرتابگرهای خود است.


آژانس فضایی اروپا (ESA) مذاکرات فنی اولیه را با اسپیس ایکس ایلان ماسک آغاز کرده است که می تواند منجر به استفاده موقت از پرتابگرهای آن پس از درگیری اوکراین شود که دسترسی غرب به موشک های سایوز روسیه را مسدود کرد.

رقیب خصوصی آمریکایی آریاناسپیس اروپا به عنوان یک رقیب کلیدی برای رفع شکاف موقت در کنار ژاپن و هند ظاهر شده است، اما تصمیمات نهایی به جدول زمانی هنوز حل نشده برای موشک آریان 6 اروپایی بستگی دارد.

جوزف اشباچر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا، به رویترز گفت: “من می‌توانم بگویم دو گزینه و نیمی وجود دارد که ما در حال گفتگو هستیم. یکی اسپیس ایکس است که واضح است. دیگری احتمالا ژاپن است.”

او در مصاحبه ای افزود: “ژاپن منتظر پرواز افتتاحیه موشک نسل بعدی خود است. گزینه دیگر می تواند هند باشد.”

من می‌توانم بگویم که SpaceX از آن‌ها عملیاتی‌تر است و مطمئناً یکی از پرتاب‌های پشتیبان مورد نظر ما است.»

اشباخر گفت که مذاکرات در مرحله اکتشافی باقی مانده و هرگونه راه حل پشتیبان موقتی خواهد بود.

او گفت: “البته ما باید مطمئن شویم که آنها مناسب هستند. این مانند پریدن در اتوبوس نیست.” به عنوان مثال، رابط بین ماهواره و پرتابگر باید مناسب باشد و محموله نباید توسط انواع ناآشنا ارتعاش پرتاب به خطر بیفتد.

اشباخر گفت: “ما به دنبال این سازگاری فنی هستیم، اما هنوز برای یک پیشنهاد تجاری درخواست نکرده ایم. ما فقط می خواهیم مطمئن شویم که این یک گزینه برای تصمیم گیری در مورد درخواست یک پیشنهاد تجاری محکم است.”

اسپیس ایکس به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

پیامدهای سیاسی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین در حال حاضر یک موهبت برای فالکون 9 اسپیس ایکس بوده است، که باعث شده دیگر مشتریان قطع رابطه با بخش فضایی مسکو که به طور فزاینده ای منزوی شده اند، جلب شود.

شرکت اینترنتی ماهواره‌ای OneWeb، رقیب سرمایه‌گذاری اینترنتی ماهواره‌ای استارلینک SpaceX، حداقل یک پرتاب Falcon 9 را در ماه مارس رزرو کرد. همچنین یک پرتاب هندی را رزرو کرده است.

روز دوشنبه، نورث روپ گرومن سه مأموریت فالکون 9 را برای انتقال محموله های ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی در حالی که نسخه جدیدی از موشک آنتارس خود را طراحی می کند، رزرو کرد که موتورهای ساخت روسیه توسط مسکو در واکنش به تحریم ها خارج شد.

زنگ بیداری

اروپا تاکنون برای محموله های کوچک به وگا ایتالیایی، برای محموله های متوسط ​​به سایوز روسیه و برای ماموریت های سنگین به آریان 5 وابسته بوده است. نسل بعدی Vega C ماه گذشته رونمایی شد و Ariane 6 جدید تا سال آینده به تعویق افتاد.

اشباخر گفت که برنامه دقیق تر آریان 6 در ماه اکتبر واضح تر خواهد بود. تنها در این صورت است که ESA یک طرح پشتیبان را نهایی می کند تا در نوامبر به وزرای 22 کشور آژانس ارائه شود.

او گفت: «اما بله، احتمال نیاز به راه اندازی نسخه پشتیبان زیاد است. نظم بزرگی مطمئناً تعداد انگشت شماری از پرتاب‌ها است که ما به راه‌حل‌های موقتی برای آن نیاز داریم.»

اشباخر گفت که مناقشه اوکراین نشان داده است که راهبرد یک دهه همکاری اروپا با روسیه در تامین گاز و سایر زمینه ها از جمله فضا دیگر کارساز نیست.

این یک زنگ خطر بود، اینکه ما بیش از حد به روسیه وابسته بوده‌ایم. و این زنگ بیدارباش، باید امیدوار باشیم که تصمیم‌گیرندگان به اندازه من متوجه آن شوند، که واقعاً باید توانایی‌های اروپایی خود را تقویت کنیم. و استقلال.”

با این حال، او چشم انداز اجرای تعهد روسیه برای خروج از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را نادیده گرفت.

یوری بوریسوف، رئیس جدید فضایی روسیه ماه گذشته در دیداری تلویزیونی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که روسیه «پس از سال 2024» از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج خواهد شد.

اما بوریسوف بعداً تصریح کرد که برنامه‌های روسیه تغییر نکرده است و مقامات غربی گفتند آژانس فضایی روسیه هیچ طرح خروج جدیدی را ابلاغ نکرده است.

اشباخر به رویترز گفت: «واقعیت این است که از نظر عملیاتی، کار روی ایستگاه فضایی تقریباً اسمی در حال انجام است. ما به هم وابسته هستیم، چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​اما انتخاب کمی داریم.»

© تامسون رویترز 2022
منبع