الکترونیک در سال 2023 هزینه بیشتری خواهد داشت


در حالی که ما به نسل های جدید لوازم الکترونیکی با قیمتی تقریباً مشابه نسل قبلی عادت کرده ایم، بخش الکترونیک از تورم مصون نیست. با اعلامیه های اخیر افزایش قیمت نیمه هادی ها که از سال 2023 آغاز می شود، مصرف کنندگان باید به سرعت برای کاهش قیمت ها در فصل بازگشت به مدرسه و تعطیلات اقدام کنند.

در ماه ژوئن با شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC)، بزرگترین کارخانه ریخته گری نیمه هادی در جهان، آغاز شد و افزایش قیمت را از سال 2023 اعلام کرد و اکنون دومینوها در حال سقوط هستند.

اعلامیه TSMC با اعلامیه مشابهی توسط اینتل همراه شد و دیجی‌تایمز گزارش داد که مارول و کوالکام به مشتریان خود اطلاع داده‌اند که قیمت تراشه‌ها را افزایش خواهند داد. اکنون به نظر می رسد که اکثر، اگر نگوییم همه، شرکت های نیمه هادی با افزایش قیمت های خود دنبال می کنند.

افزایش قیمت به دست مصرف کنندگان رسید

به عنوان یکی از اجزای اصلی تقریباً همه چیزهایی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم، از مسواک های برقی و توستر گرفته تا گوشی های هوشمند و اتومبیل، افزایش قیمت نیمه هادی ها باعث افزایش مشابه در سراسر زنجیره ارزش می شود و در نهایت این افزایش ها به مصرف کنندگان منتقل می شود.

حتی هزینه‌های خدماتی که شرکت‌های ارتباطات، اینترنت و سرگرمی دریافت می‌کنند، احتمالاً با افزایش قیمت تجهیزات جدیدشان افزایش می‌یابد.

این اطلاعیه های قیمت تعجب آور نیست.

صنعت نیمه هادی در طول افزایش تقاضا در طول کووید با محدودیت های ظرفیت و زنجیره تامین دست و پنجه نرم می کند. پیش از این، ریخته‌گری‌ها برای سرمایه‌گذاری بیشتر توسط مشتریان نیمه‌هادی خود در ظرفیت آینده تحت فشار قرار می‌گرفتند یا با پیامد از دست دادن اولویت تولید و/یا قیمت‌های بالاتر مواجه می‌شدند.

اما، با ادامه محدودیت‌ها و افزایش قیمت مواد خام، ریخته‌گری‌ها و سازندگان دستگاه‌های یکپارچه (IDM) مانند اینتل، میکروچیپ و میکرون همگی با مشکل مشابهی روبرو هستند – افزایش هزینه‌ها.

بدون رفع سریع

همانطور که تحقیقات تیریاس قبلا نشان داده است، هیچ راه حل آسانی برای حل مسائل تامین نیمه هادی وجود ندارد. بیشتر ظرفیت فاب جدید برای پشتیبانی از گره‌های فرآیند تولید جدیدتر ساخته می‌شود، جایی که می‌توان هزینه‌های بالاتر را از طریق حاشیه سود بالاتر جبران کرد.

این محدودیت‌ها را برای گره‌های فرآیند قدیمی‌تر ایجاد می‌کند تا زمانی که تقاضا کاهش یابد، زیرا محصولات جدیدتر در گره‌های فرآیند پیشرفته معرفی می‌شوند و ظرفیت اضافی برای گره‌های قدیمی‌تر در دسترس می‌شود.

با توجه به کاربردهای خودرویی، صنعتی، پزشکی و حتی برخی از مصرف‌کنندگان که از تراشه‌های مشابه برای پنج سال، 10 سال یا حتی بیشتر استفاده می‌کنند، سال‌ها طول می‌کشد تا تقاضای تولید در گره‌های فرآیند قدیمی‌تر و ظرفیت تولید موجود افزایش یابد.

علاوه بر این، حداقل دو سال طول می کشد تا یک کارخانه نیمه هادی جدید حتی در یک سایت تولید فعلی ساخته شود و شروع شود. در حالی که برخی از ریخته‌گری‌ها متعهد به ساخت کارخانه‌های جدید شده‌اند، بسیاری از این تعهدات بر اساس کمک‌های مالی از سوی دولت‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا بود که در آینده بسیار کند بوده است.

در زمان نگارش این مطلب، ایالات متحده قوانین CHIPS و FABS را تأمین مالی کرده است، اما مشخص نیست که این بودجه چگونه تخصیص می یابد و چه زمانی این بودجه در اختیار سازندگان نیمه هادی قرار می گیرد.

فشارهای تورمی بیشتر

این مسائل به اندازه کافی بد هستند، اما وقتی با ادامه تعطیلی ها در چین، استخراج محدود مواد خام، تنگناها در حمل و نقل و کمبود نیروی کار ترکیب شوند، صنعت نیمه هادی، مانند سایر صنایع، در برابر فشارهای تورم تسلیم خواهد شد.

تنها راه حل واقعی برای این مسئله، بازنشانی تقاضا است که به اصلاح کلی بازار، معروف به رکود ترجمه می شود. در حالی که اقتصاد به سمت رکود می رود، کاهش نرخ تورم و بازگرداندن درآمد قابل تصرف و قیمت همه چیز، از مواد خام گرفته تا کالاهای مصرفی، به زمان نیاز دارد، احتمالاً چند سال.

در نتیجه، وقتی صحبت از لوازم الکترونیکی می‌شود، بهترین برنامه برای مصرف‌کنندگان این است که قیمت‌هایی را که در فصل بازگشت به مدرسه و تعطیلات نیاز دارند، قفل کنند، زیرا قیمت‌های بالاتر در سال 2023 عادی خواهد بود.منبع