اپل در عرضه هوش مصنوعی از گوگل و مایکروسافت پیشی گرفت

در طی چند هفته گذشته، Google I/O را داشتیم، که عرضه موتور هوش مصنوعی Gemini گوگل را برای گوشی‌های هوشمند برجسته کرد. مایکروسافت بیلد، که بر روی راه اندازی Copilot+ برای رایانه های شخصی تمرکز داشت. و ویدیوی WWDC24 اپل که عرضه هوش مصنوعی را در رایانه‌های شخصی و تلفن‌های هوشمند به نمایش می‌گذارد.

راه اندازی گوگل به خوبی اجرا شد، بر ویژگی های جذاب و جالب تمرکز داشت و با استقبال خوبی مواجه شد. رویداد مایکروسافت کمی آشفته بود. پیشرفته‌ترین قابلیت‌های آن روی هیچ سخت‌افزار موجود کار نمی‌کند، بیشتر بازار رایانه‌های شخصی را در بر نمی‌گیرد، و تعداد زیادی فشار منفی روی ویژگی Recall انجام می‌دهد، که تحت نگرانی‌های کاذب پیرامون حفظ حریم خصوصی مدفون شد.

اپل هوش مصنوعی خود را – که مخفف “هوش اپل” در یک چرخش زیبا است – در بیشتر خط تولید خود به کار برد و به خوبی رایانه‌های شخصی، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند را به شیوه‌ای متقاعدکننده‌تر و جامع‌تر از گوگل یا مایکروسافت ایجاد کرد.

بیایید این هفته عرضه محصولات هوش مصنوعی را بررسی کنیم. سپس، با محصول هفته خود پایان خواهیم داد: یک برنامه ویدئو کنفرانس پیشرفته که به تازگی از Vision Pro اپل استقبال کرده است تا راه حلی حتی قانع‌کننده‌تر برای کارگران از راه دور ایجاد کند.

رویکرد برتر اپل به نکات کلیدی رویدادها

یکی از بزرگترین مشکلات هر شرکتی امروزه این است که چگونه برای کاربران بازاریابی کند. زمانی که من بزرگ شدم، شما تلویزیون، رادیو، و نشریات مختلفی داشتید، که بسیاری از آنها بر فناوری متمرکز بودند، که می‌توانستید در آن‌ها تبلیغ کنید تا همه چیز را به گوش مردم برسانید. امروزه، رسانه‌های سنتی‌تر بسیار کمتر مؤثر هستند، زیرا مردم از وب استفاده می‌کنند، مشترک خدمات ویدیویی بدون آگهی می‌شوند و یاد می‌گیرند که چگونه از مسدودکننده‌های تبلیغات استفاده کنند یا تبلیغات مبتنی بر وب را نادیده بگیرند.

یکی از راه هایی که شرکت هایی مانند اپل، گوگل و مایکروسافت برای رساندن پیام به کاربران دارند، از طریق سخنرانی های کلیدی در رویدادهایی مانند I/O، Build و WWDC است. اما تنها اپل با موضوع اصلی خود به عنوان یک وسیله تبلیغاتی طولانی مدت رفتار می کند. در مقابل، گوگل و مایکروسافت تمایل دارند به فرمت های سنتی پایبند باشند و در درجه اول مخاطبان توسعه دهندگان محلی را هدف قرار دهند.

با این حال، توسعه‌دهندگان به پیشنهادات موفق علاقه‌مند می‌شوند و نیازی نیست که سخنرانی‌های کلیدی وارد علف‌های هرز محصولات شوند، زیرا معمولاً جلساتی وجود دارد که شرکت‌کنندگان اگر به جزئیات فنی علاقه‌مند باشند، می‌توانند به آن‌ها بروند. بیشتر کاربران علاقه‌ای ندارند، و من استدلال می‌کنم که اکثر شرکت‌کنندگان در این رویدادها روی این جزئیات تمرکز ندارند، زیرا هر کدام حوزه مورد علاقه خود را دارند، و اغلب آن منطقه به نمایش فنی روی صحنه وابسته نیست.

بنابراین، تمرکز اپل بر تبدیل سخنرانی WWDC خود به یک تبلیغ طولانی و تمرکز بر کاربران محصولات خود به جای توسعه دهندگان در مخاطبان، حرکت خوبی است. در حالی که اپل هنوز فاقد حضور باورنکردنی استیو جابز روی صحنه است، اما بیش از هر کس دیگری به هیجان انگیز بودن و کنترل پیام پیرامون اعلامیه هایش نزدیک می شود.

چالش‌ها در انتشار هوش مصنوعی مایکروسافت

یکی از مشکلاتی که مایکروسافت در استفاده از ChatGPT به عنوان منبع هوش مصنوعی خود با آن مواجه بود این بود که این پلتفرم هوش مصنوعی با مشکلات کیفی مواجه شده است. این مسائل تأثیر منفی بر پیشنهادات مایکروسافت گذاشت و باعث شد WSJ در بین پنج دستیار هوش مصنوعی که آزمایش کرده‌اند رتبه آخر را کسب کند. با این حال، آخرین نسخه ChatGPT، نسخه ای که اپل به آن اشاره کرد، در رتبه دوم قرار گرفت. اپل عملا ChatGPT را به سیستم عامل خود متصل نکرد. در عوض، اپل به آن به عنوان یک گزینه فعال توسط کاربر پیوند داده است که به این معنی است که هر گونه مشکل مرتبط در OpenAI منعکس نمی شود، نه اپل.

طبق گزارش ها، ایلان ماسک تهدید کرده است که گوشی های هوشمند اپل را به دلیل استفاده از ChatGPT ممنوع خواهد کرد. با توجه به عملکرد تسلا، من فکر می کنم که مردم ممکن است تمایل بیشتری به کنار گذاشتن تسلا خود داشته باشند تا آیفون خود، بنابراین من شک دارم که این موضوع برای تسلا به خوبی پایان یابد. نگرانی ماسک به هر حال بی‌اساس است، زیرا به نظر می‌رسد اپل ChatGPT را از سیستم‌عامل خود جدا کرده است، نه آن را تعبیه کرده است.

هم اپل و هم مایکروسافت اپلیکیشن های ایندکس تهاجمی را اعلام کردند. مایکروسافت حتی برنامه خود را “Recall” نامید. این برنامه‌ها همان کارها را انجام می‌دهند، اما مایکروسافت به دلیل استفاده از این فناوری برای جاسوسی از کاربران به شدت – و عمدتاً به دروغ – مورد انتقاد قرار گرفت، در حالی که اپل، که تلاش بیشتری برای توضیح اینکه چگونه این فناوری از اطلاعات شخصی محافظت می‌کند، این کار را نکرد.

من انتظار دارم که این تا حدی به این دلیل باشد که مایکروسافت بیلد برای اولین بار شروع به کار کرد و مطبوعات منفی را به اندازه کافی زودتر تولید کرد تا اپل پیام‌های خود را تغییر دهد تا با سرنوشت مشابهی روبرو نشود.

مقایسه پوشش هوش مصنوعی: اپل در مقابل گوگل و مایکروسافت

هوش مصنوعی گوگل با گوشی های هوشمند اندرویدی کار می کند و به طور موثر اکثر دستگاه های اندرویدی را پوشش می دهد. Copilot+ مایکروسافت، پیشرفته‌ترین راه‌حل هوش مصنوعی، در ابتدا فقط روی لپ‌تاپ‌های Snapdragon X Elite که فردا عرضه می‌شوند کار می‌کند و عملاً هیچ سخت‌افزاری را در بازار پوشش نمی‌دهد. راه اندازی هوش مصنوعی اپل تمام خطوط اپل را پوشش داد. اگرچه به صورت بومی در اپل واچ کار نمی کند، می توانید از ساعت برای رابط کاربری با آن در آیفون خود استفاده کنید.

اینها رویدادهای توسعه دهنده هستند، بنابراین در حالی که توسعه دهندگان می توانند از راه حل Google استفاده کنند، باید از آن در تلفن هوشمند خود استفاده کنند، نه ایستگاه کاری خود. توسعه‌دهندگان مایکروسافت که از محصولات کلاس ایستگاه کاری استفاده می‌کنند، به Copilot+ دسترسی ندارند، حتی اگر پردازنده‌های گرافیکی مجزای آن‌ها قدرت بسیار بیشتری نسبت به NPU برای اجرای بارهای هوش مصنوعی داشته باشند. بهترین حدس این است که مایکروسافت این کار را برای حفظ درآمدهای Azure انجام داد، اما محدود کردن عمدی پوشش محصول یک اشتباه برای محافظت از جریان‌های درآمد ثانویه است.

در مقابل، توسعه‌دهندگان اپل می‌توانند از هوش مصنوعی خود بر روی گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی (دسکتاپ/لپ‌تاپ) و تبلت‌های خود استفاده کنند که به توسعه‌دهندگان اپل پشتیبانی و پوشش بهتری نسبت به توسعه‌دهندگان گوگل یا مایکروسافت می‌دهد.

عملکرد رویداد: اپل پیشتاز بسته است

اپل تاریخچه ای از رویدادهای راه اندازی قوی دارد، اگرچه مایکروسافت چندین بار در طول راه اندازی ویندوز 95 و ایکس باکس رویدادهای بهتری داشته است. به یاد من، گوگل هرگز رویدادی نداشته است که یک رویداد اپل را تحت الشعاع قرار دهد، و اپل حتی چند بار CES را تحت الشعاع قرار داده است.

به نظر می رسد ارزش تولید اپل از زمان عرضه اپل تی وی به طور قابل توجهی افزایش یافته است و حداقل احتمال دارد که این سرویس تاثیر مثبت قابل توجهی بر کیفیت راه اندازی ها و رویدادهای اپل داشته باشد.

گوگل یوتیوب دارد که از Apple TV بزرگتر است، اما به نظر نمی رسد گوگل از استعداد یا آموخته های آن سرویس برای بهبود کیفیت رویدادها و سخنرانی های خود استفاده کند. مایکروسافت نیز استودیوی خود را دارد، اما سطح توانایی اپل یا گوگل را ندارد و به نظر نمی رسد از آن برای رویدادها استفاده کنند. در نتیجه، کیفیت تلاش های مایکروسافت کمتر از اپل و گوگل است.

اپل استاندارد را تعیین می کند

Google I/O اول شد، و این یک تلاش اولیه مناسب بود که توجه مشتریان گوشی‌های هوشمند خود را جلب کرد، اما اکثراً مشتریان رایانه‌های شخصی خود را در Chromebook کنار گذاشت.

راه اندازی پیچیده Copilot+ مایکروسافت به نظر از تلاش های قبلی گوگل چیزی یاد نگرفت. Recall را بسیار ضعیف قرار داد، بنابراین مجبور شد ارسال اولیه سیستم عامل نهایی را به OEMها به تاخیر بیندازد.

اپل این بهترین کار را انجام داد، تقریباً تمام محصولات رایانه شخصی و گوشی های هوشمند خود را در بر گرفت، برنامه ها را به خوبی قرار داد و بهترین کار را برای قرار دادن هوش مصنوعی در جایی که توسعه دهندگانش زندگی می کنند، با سخت افزار خودشان انجام داد.

اپل به طور تاکتیکی پیام‌های خود را تنظیم کرد و به بازگردانی مایکروسافت Recall پاسخ داد، ارائه‌های با کیفیت بالا را حفظ کرد و وفاداری مشتریان را تقویت کرد. این رویکرد استراتژیک باعث شد که سخنرانی اصلی آنها ارزش تماشا داشته باشد.

اینطور نیست که گوگل یا مایکروسافت نتوانسته اند به خوبی این کار را انجام دهند، اما هیچ یک از شرکت ها این جنبه را به اندازه کافی برای دستیابی به سطح برتری اپل در اولویت قرار نمی دهند.

در WWDC، اپل بار دیگر نوار نحوه اعلام محصولات، ویژگی‌ها و خدمات مهم را تعیین کرد. بقیه هم می توانستند همین کار را بکنند. متأسفانه آنها ترجیح دادند این کار را نکنند.

محصول فناوری هفته

Campfire با پشتیبانی از Apple Vision Pro

من از طرفداران Campfire هستم، یک پلت فرم جدید کنفرانس و همکاری متمرکز بر واقعیت مجازی. یکی از دلایلی که من این برنامه را دوست دارم این است که از هدست های Meta Quest استفاده می کند و محاسبات فضایی را نه تنها نسبتاً مقرون به صرفه بلکه ایمن تر می کند زیرا آن دستگاه ها بی سیم هستند و از استفاده از هدست های گران قیمت یا سیمی ایمن تر هستند.

هفته گذشته، Campfire اعلام کرد که تا چند ماه دیگر پشتیبانی از هدست‌های Apple Vision Pro را آغاز می‌کند که بهتر و گران‌تر از پیشنهادات Quest با عبور بسیار بهتر هستند. عبور بهبودیافته به Vision Pro اجازه می دهد تا مدت طولانی تری با عوارض جانبی کمتری مانند بیماری حرکت استفاده شود و آن را به انتخاب بهتری نسبت به Quest تبدیل می کند زیرا بر بازار حرفه ای تمرکز دارد.

اپل در عرضه هوش مصنوعی از گوگل و مایکروسافت پیشی گرفت

Campfire for Vision Pro پاییز امسال در اپ استور در دسترس خواهد بود. (اعتبار تصویر: آتش کمپ)


این ارتقاء به مشتریان Campfire اجازه می دهد تا تجربه خود را با Apple Vision Pro افزایش دهند و ارزش Campfire را به عنوان یک پلت فرم محاسباتی فضایی تقویت کنند.

این حرکت که به خوبی با WWDC اپل هماهنگ شده است، یک پیشرفت عالی برای سرویسی است که در نهایت می تواند به آینده کنفرانس ویدیویی تبدیل شود و ابزاری حیاتی برای شرکت ها برای کمک به دور نگه داشتن کارمندان از هواپیما است. (هر بار که داستانی از بوئینگ را می بینم، متأسفم که در قطارها سرمایه گذاری بیشتری نکردیم یا از محاسبات فضایی تهاجمی تر استفاده نکردیم تا در وهله اول از سفر هوایی جلوگیری کنیم.)

در نتیجه پشتیبانی از Apple Vision Pro، Campfire محصول هفته من است.

منبع