ایلان ماسک سرویس Starlink را در ایران در بحبوحه محدودیت های اینترنت در سراسر کشور مستقر کرد


ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، سرویس ماهواره‌ای استارلینک خود را در بحبوحه اعتراضات گسترده در این کشور که به دنبال آن مقامات دسترسی به اینترنت را محدود کردند، در ایران مستقر کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، حکومت ایران روز چهارشنبه در بحبوحه اعتراضات گسترده به کشته شدن مهسا امینی زن ۲۲ ساله در بازداشت پلیس، دسترسی به اینترنت را برای بسیاری از شهروندانش قطع کرده است.

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس، روز جمعه اعلام کرد که استارلینک را در ایران عرضه خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر در توییتر از پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران با صدور مجوز عمومی برای دسترسی بیشتر آنها به ارتباطات دیجیتال برای مقابله با آنچه که او ادعا می‌کرد سانسور دولت ایران بود، اعلام کرد.

ماسک در پاسخ به توییت بلینکن نوشت: «فعال کردن استارلینک».

معترضان خواستار حقوق اولیه آزادی و برگزاری تظاهرات علیه قوانین پوشش اجباری از جمله اجباری بودن حجاب بوده اند.

اعتراضات در ایران در آخر هفته گذشته پس از مرگ مهسا امینی در پی بازداشت او توسط پلیس اخلاق ایران آغاز شد. او چند روز پس از سقوط به کما در حالی که به اتهام نقض قانون مربوط به حجاب بازداشت بود، درگذشت.

شایان ذکر است که اوایل این هفته، قانونگذاران نیویورک و نیوجرسی از وزارت خزانه داری آمریکا خواسته بودند در صورتی که اسپیس ایکس به دنبال مجوز برای ارائه خدمات اینترنتی در ایران بود، موافقت کند.

فاکس نیوز گزارش داده است که قانونگذاران به رهبری کلودیا تنی از نیویورک و تام مالینوفسکی از نیوجرسی این درخواست را به وزارت خزانه داری ارائه کرده اند. این نامه پس از آن منتشر شد که ماسک روز دوشنبه توییت کرد که اسپیس ایکس به دنبال معافیت از تحریم های این کشور است.

اسپیس ایکس در گذشته استارلینک را در شرایط اضطراری مستقر کرده است، مانند اوکراین پس از حمله روسیه و در جزایر جنوبی اقیانوس آرام تونگا پس از فوران آتشفشانی.


منبع