بایننس 346 میلیون دلار برای صرافی رمزنگاری Bitzlato توقیف شده، نمایش داده های بلاک چین جابه جا کرد

رویترز نتوانست مشخص کند که آیا معاملات بایننس با Bitzlato در حال بررسی است یا خیر.

FinCEN افزود: Bitzlato ثبت شده در هنگ کنگ یک “نگرانی اولیه پولشویی” مربوط به تامین مالی غیرقانونی روسیه بود. FinCEN گفت: از 1 فوریه انتقال وجوه به Bitzlato توسط ایالات متحده و سایر موسسات مالی را ممنوع خواهد کرد. بایننس یا سایر شرکت‌های منفرد را در میان شرکت‌هایی که در معرض این ممنوعیت قرار دارند نامی نبرده است.

این گزارش همچنین نشان داد که بایننس عمداً کنترل‌های ضعیف ضد پولشویی را حفظ کرده و بر اساس اسناد و مدارک اجرایی سابق شرکت، برای فرار از قانون‌گذاران در ایالات متحده و جاهای دیگر نقشه کشیده است.

بایننس، غول رمزارز، تقریباً 346 میلیون دلار (تقریباً (2900 کرور) در بیت کوین را برای صرافی ارز دیجیتال Bitzlato پردازش کرده است که موسس آن هفته گذشته توسط مقامات آمریکایی به اتهام راه اندازی «موتور پولشویی» دستگیر شد، داده های بلاک چین که توسط رویترز مشاهده شد نشان می دهد.

داده ها نشان می دهد که بیت کوین به ارزش تقریبی 175 میلیون دلار (1400 کرور) در آن دوره از Bitzlato به بایننس منتقل شد و بایننس بزرگترین طرف مقابل دریافت کننده آن شد.

شبکه اجرای جرایم مالی خزانه داری ایالات متحده (FinCEN) هفته گذشته اعلام کرد که بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، از نظر میزان بیت کوین دریافتی بین سه طرف مقابل بیتزلاتو بین ماه مه 2018 تا سپتامبر 2022 قرار داشت.

وزارت دادگستری در 18 ژانویه گفت که آناتولی لگکودیموف، یکی از بنیانگذاران و سهامدار عمده Bitzlato، یک تبعه روسی ساکن چین، را متهم به اداره یک تجارت مبادله پولی بدون مجوز کرد که با پردازش 700 میلیون دلار، “محور جنایات رمزنگاری شده با فناوری پیشرفته را تقویت کرد”. 5800 کرور) در وجوه غیرقانونی. وزارت دادگستری گفت که Bitzlato سهل‌انگاری بررسی‌های پیشینه‌اش روی مشتریان را تبلیغ کرده بود، و افزود که وقتی صرافی از کاربران اطلاعات شناسایی درخواست می‌کرد، “مکرراً به آنها اجازه داد اطلاعات مربوط به ثبت‌کنندگان “مرد کاهی” را ارائه دهند.”

رویترز هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تراکنش‌های Binance، LocalBitcoins یا Finiko با Bitzlato، که وزارت دادگستری آن را به عنوان “بهشتی برای درآمدهای مجرمانه و وجوهی که برای استفاده در فعالیت‌های مجرمانه در نظر گرفته شده است” توصیف کرده است، هر گونه قانون یا قانون را نقض نمی‌کند، ندارد.

یکی از سخنگویان Binance از طریق ایمیل گفت که “کمک قابل توجهی” به مجریان قانون بین المللی برای حمایت از تحقیقات آنها در مورد Bitzlato ارائه کرده است. آنها افزودند که این شرکت متعهد به “همکاری” با مجریان قانون است و از ارائه جزئیات در مورد معاملات خود با Bitzlato یا ماهیت همکاری خود با چنین آژانس هایی خودداری کردند.

رویترز نمی تواند به بیتزلاتو، که وب سایتش می گوید توسط مقامات فرانسوی توقیف شده است، دسترسی پیدا کند. لگکودیموف، از زمان بازداشتش در میامی در هفته گذشته، هیچ اظهارنظر عمومی نکرده است و به درخواست‌های ایمیلی برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

بایننس با این مقالات مخالفت کرد و محاسبات صندوق غیرقانونی را نادرست و توصیفات کنترل‌های انطباق آن را “منسوخ” خواند. این صرافی سال گذشته اعلام کرد که «استانداردهای صنعتی بالاتری را هدایت می‌کند» و به دنبال بهبود توانایی خود در شناسایی فعالیت‌های غیرقانونی کریپتو است.

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

اقدام ایالات متحده علیه بیتزلاتو در حالی صورت می گیرد که وزارت دادگستری بایننس را به دلیل پولشویی احتمالی و نقض تحریم ها بررسی می کند. رویترز در دسامبر گزارش داد که برخی از دادستان های فدرال به این نتیجه رسیده اند که شواهد جمع آوری شده، طرح اتهام علیه مدیران اجرایی از جمله بنیانگذار و مدیر عامل شرکت چانگ پنگ ژائو را توجیه می کند.

اپراتور Hydra که در ایالات متحده متهم شده بود و وکیلی که وکالت بنیانگذار فینیکو را بر عهده داشت به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. LocalBitcoins مستقر در فنلاند نیز این کار را نکرد.

Chainalysis، که توسط مقامات ایالات متحده برای ردیابی جریان های غیرقانونی کریپتو استفاده می شود، در فوریه سال گذشته هشدار داده بود که بیتزلاتو دارای ریسک بالایی است. Chainalysis در گزارشی اعلام کرد که تقریباً نیمی از نقل و انتقالات Bitzlato بین سال‌های 2019 و 2021 “غیرقانونی و پرخطر” بوده و تقریباً 1 میلیارد دلار (8200 کرور) در چنین معاملاتی شناسایی شده است.

راس دلستون، وکیل مستقل آمریکایی و تنظیم کننده سابق بانکی که همچنین شاهد متخصص در مسائل مبارزه با پولشویی است، گفت: «من آن را شلیک هشدار از روی کمان نمی‌نامم، آن را موشک هدایت‌شونده می‌نامم. استناد FinCEN از Binance و LocalBitcoins.

بر اساس بررسی داده‌های گزارش‌نشده قبلی، بایننس در زمان انجام معامله، بیش از 20000 بیت کوین به ارزش 345.8 میلیون دلار (2900 کرور) را در حدود 205000 تراکنش برای Bitzlato بین ماه می 2018 و بسته شدن آن در هفته گذشته جابه‌جا کرد. این ارقام توسط محقق برجسته آمریکایی بلاک چین Chainalysis گردآوری شده و توسط رویترز مشاهده شده است.

بازار تاریک نت

به گفته FinCEN، بایننس تنها صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال در میان طرف‌های برتر Bitzlato بود. به گفته این سازمان، دیگرانی که با Bitzlato معامله می‌کردند، بازار داروهای دارک‌نت روسی زبان Hydra، یک صرافی کوچک به نام LocalBitcoins و یک وب‌سایت سرمایه‌گذاری رمزنگاری به نام Finiko بودند که آن را به عنوان “طرح ادعایی پولزی رمزنگاری شده مستقر در روسیه” توصیف کرد. FinCEN مقیاس تعامل این نهادها با Bitzlato را توضیح نداد.

طبق داده‌های Chainalysis که از اظهار نظر خودداری کرد، حدود 90 میلیون دلار تقریباً (750 کرور) از کل انتقال‌ها پس از آگوست 2021، زمانی که بایننس اعلام کرد کاربران را ملزم به ارائه مدارک شناسایی برای مبارزه با جرایم مالی می‌کند، صورت گرفت. بایننس سال گذشته در وبلاگی گفت که چنین چک هایی با “تامین مالی و پولشویی از فعالیت های غیرقانونی” مقابله می کنند. رویترز نتوانست تعیین کند که آیا بایننس الزامات ID خود را با Bitzlato اجرا کرده است یا خیر.

رویترز در سال گذشته در مجموعه ای از مقالات دریافت که بایننس که محل صرافی اصلی خود را فاش نمی کند، حداقل 10 میلیارد دلار (تقریباً 82000 کرور) پرداخت برای مجرمان و شرکت هایی که به دنبال فرار از تحریم های ایالات متحده هستند، پردازش کرده است. داده ها، دادگاه و سوابق شرکت.

وزارت دادگستری و FinCEN از اظهار نظر خودداری کردند.

در مقاله ای که ژوئن گذشته منتشر شد، رویترز داده های بلاک چین را بررسی کرد که نشان می داد خریداران و فروشندگان در Hydra از بایننس برای انجام و دریافت پرداخت های رمزنگاری به ارزش حدود 780 میلیون دلار (تقریبا 6400 کرور) بین سال های 2017 تا 2022 استفاده کرده اند. سخنگوی بایننس در آن زمان گفت. که رقم هیدرا “نادرست و بیش از حد پر شده” بود.

Binance و Bitzlato هر دو طرف های قابل توجهی از بزرگترین بازار داروی تاریک نت جهان Hydra بودند. این سایت روسی زبان سال گذشته توسط مقامات آمریکایی و آلمانی بسته شد. وزارت دادگستری گفت که Bitzlato بیش از 700 میلیون دلار (تقریبا 5700 کرور روپیه) به صورت رمزنگاری با Hydra، مستقیم یا از طریق واسطه، مبادله کرد.

با این حال، یکی از رگولاتورهای سابق بانکی ایالات متحده و یکی از مقامات سابق اجرای قانون گفت که وضعیت بایننس به عنوان یکی از طرف های مقابل، توجه وزارت دادگستری و خزانه داری ایالات متحده را بر بررسی های انطباق بایننس با Bitzlato متمرکز خواهد کرد.