بخش فضایی هند بازیکنان خصوصی را برای مشارکت بیشتر تحت فشار قرار می دهد

هندوستان آئرونوتیک و لارسن و توبرو که به شکل‌گیری سیاست‌های خصوصی‌سازی کمک کردند، قراردادی ۱۰۰ میلیون دلاری (نزدیک به ۸۲۱ کرور روپیه) برای تحویل خودروی پرتاب بعدی ISRO در سال ۲۰۲۴ دارند.

Prateep Basu، یکی از بنیانگذاران SatSure می گوید: «شرکت های بسیار خوبی وجود دارد، اما در حال حاضر، ما بسیار عقب تر از ایالات متحده یا چین هستیم. باز کردن قفل خط‌مشی بسیار مهم است، اما تا زمانی که کاری فوق‌العاده مانند کاری که اسپیس ایکس انجام نداده باشید، دنیا متوجه آن نخواهد شد.

S. Somanath، رئیس ISRO، گفت: “PM Modi یک فرد فناوری است. بنابراین پیشنهاد این است که تولید و توسعه را به بازیگران خصوصی واگذار کنیم، در حالی که ما به فناوری نگاه می کنیم. سپس به یک محیط خودپایدار تبدیل می شود.”

پنج نفر از افراد دخیل در این فرآیند می‌گویند، تلاش خصوصی‌سازی با یک تماس ویدئویی کنفرانس ویدیویی اواخر سال 2020 بین نخست‌وزیر مودی و مدیران اجرایی آغاز شد. آنها می گویند که از آن زمان، نخست وزیر مودی به صراحت اعلام کرده است که می خواهد تشریفات اداری را از بین ببرد و قهرمانان ملی ایجاد کند.

پاوان چاندانا گفت: “برای همه ما یک شگفتی بزرگ بود که راه اندازی و تغییر خط مشی همه به موقع اتفاق افتاد و ما توانستیم با حمایت کامل به ضرب الاجل خود برسیم. به دلیل مسائل مربوط به سیاست یک روز تاخیر نداشتیم.” ، یکی از بنیانگذاران Skyroot که 163 میلیون دلار ارزش دارد. (نزدیک به 1338 کرور).

پاوان گوئنکا، یک کهنه کار صنعت خودرو که سال گذشته به عنوان رئیس مرکز ملی ارتقاء و مجوز فضایی هند (IN-SPACE) که به تازگی ایجاد شده است، گفت: “بسیار اوقات ابتکارات اعلام می شود و آنها می میرند. این یکی از آنها نیست.” نهاد تنظیم کننده فضا فضا یکی از مورد علاقه‌ترین مناطق نخست وزیر ما در حال حاضر است، جایی که او می‌خواهد شاهد جابه‌جایی آن باشد.»

در سالی که کشور راه را برای پرتاب های خصوصی در سال 2020 باز کرد، تعداد استارت آپ های فضایی بیش از دو برابر شد و از 21 به 47 رسید.

© تامسون رویترز 2023


شرکت‌های گوشی‌های هوشمند بسیاری از دستگاه‌های قانع‌کننده را در سه ماهه اول سال 2023 روانه بازار کرده‌اند. برخی از بهترین تلفن‌های عرضه شده در سال 2023 که امروز می‌توانید بخرید کدامند؟ ما در این مورد در Orbital، پادکست Gadgets 360 بحث می کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

مدیران صنعت گفتند که ISRO بر اکتشاف تمرکز خواهد کرد اما همچنان از تلاش‌های پرتاب خصوصی حمایت می‌کند و به استارت‌آپ‌های فضایی کشور مشروعیت جهانی می‌دهد.

با این حال چالش هایی وجود دارد. این کشور تنها 2 درصد از درآمد جهانی بخش فضایی را به خود اختصاص داده است که حدود 370 میلیارد دلار (نزدیک به 3038720 کرور) در سال 2020 تخمین زده می شود. منابع مالی فقط کاهش یافته است، زیرا مشتریان می خواهند قبل از انجام محموله های پرهزینه برای طرح های اثبات نشده، پرتاب های موفق را ببینند. .

هند که از موفقیت‌های برجسته در جاهای دیگر تشویق شده است، از شرکت‌های فضایی خصوصی خود می‌خواهد که سهم خود را در بازار پرتاب جهانی تا پنج برابر در دهه آینده افزایش دهند – تلاشی که با حمایت شخصی نخست‌وزیر نارندرا مودی تقویت شد.

گوپتا گفت: «کل ایده این است که ثبات سیاست و قابلیت پیش بینی فراهم شود. اجازه دادن به بخش خصوصی که بداند دولت کجا وارد می‌شود، کجا دولت وارد نمی‌شود، کجا می‌تواند وارد شود، کجا نمی‌تواند وارد شود.»

در پایان سال 2022، Skyroot Aerospace، که سرمایه گذاران آن عبارتند از شرپالو ونچرز و سنگاپور GIC، اولین موشک ساخت خصوصی هند را به فضا پرتاب کرد.

پاتیل گفت که دولت میلیون‌ها دلار بودجه بذری را به استارت‌آپ‌هایی که از داده‌های ماهواره‌ای برای افزایش بازده محصولات هند استفاده می‌کنند، ارائه می‌کند. استارت‌آپ‌هایی با کاربردهای نظامی بالقوه برای سرمایه‌گذاری دولتی به طور جداگانه بررسی می‌شوند.

لاکسمن بهرا، رئیس مرکز ویژه مطالعات امنیت ملی دانشگاه جواهر لعل نهرو، گفت: «اگر به فناوری پیشرفته نگاه کنید، موضوع ژئوپلیتیک است… هند قطعاً در حال حاضر دارای اهرمی است.

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) تمام زیرساخت های پرتاب کشور را مدیریت می کند، اگرچه Agnikul در حال برنامه ریزی سکوی پرتاب خود است.

کانچان گوپتا، مشاور ارشد دولت مودی در وزارت اطلاعات و صدا و سیما، گفت که کشور نمی تواند در رقابت فضایی عقب بماند و “همه کارها را دولت به تنهایی نمی تواند انجام دهد”.

برای مثال، شرکت ماهواره‌ای بریتانیایی OneWeb، پس از لغو پرتاب‌های روسیه، با ISRO برای پرتاب شریک شد.

این به معنای رونق برای شرکت‌های فضایی جوان مانند Skyroot و Agnikul Cosmos – که وعده کاهش هزینه‌های پرتاب ماهواره‌ها را می‌دهند – Satsure، ارائه خدمات داده‌های ماهواره‌ای و تجزیه و تحلیل، و Pixxel، که در ماه مارس برنده یک قرارداد پنج ساله با ایالات متحده شد. اداره ملی شناسایی

در ایالات متحده، ناسا که توسط دولت اداره می شود، اکتشافات فضایی را انجام می دهد در حالی که شرکت های خصوصی پرتاب و وسایل نقلیه خدمه می سازند. طرفداران می گویند که این هزینه ها را کاهش داده است، اما همچنین منجر به یک شکاف چند ساله شد که در آن واشنگتن برای سفر به ایستگاه فضایی بین المللی به وسایل نقلیه فضایی روسیه متکی بود.

یکی از این افراد که به دلیل خصوصی بودن تماس و جلسات متعاقب آن از فاش شدن نامش خودداری کرد، گفت: «هدف نخست وزیر این است که همان کاری را که ما با فناوری اطلاعات انجام داده‌ایم، با فضا نیز انجام دهد.

“خودپایدار”

سرمایه گذاران در سال 2022 119 میلیون دلار (نزدیک به 980 کرور روپیه) به استارت آپ های فضایی هند ریختند که از مجموع تنها 38 میلیون دلار (نزدیک به 312 کرور روپیه) در تمام سال های منتهی به 2017 افزایش یافته است. آنها جایگزینی کم هزینه برای اروپایی می بینند. به گفته تحلیلگران، پرتابگرهایی که زمین گیر هستند یا در حال توسعه هستند و همچنین به یک مرکز تولید شلوغ دسترسی دارند.

جیانت پاتیل، رئیس کمیته وسایل نقلیه پرتاب در انجمن فضایی هند (ISPA)، یک نهاد شبه دولتی که به رفع نگرانی های بخش خصوصی کمک می کند، گفت: «ما متوجه شدیم که نیاز اساسی صنعت پول است.

شرکت‌های فضایی این کشور همچنین امیدوارند که مشتریان جدیدی پیدا کنند زیرا تحریم‌ها و تنش‌های سیاسی روسیه را از بسیاری از بازارهای بین‌المللی پرتاب پس از حمله به اوکراین که مسکو آن را «عملیات ویژه» می‌نامد، قطع کرده است.

اسپیس ایکس که به مشتریان خصوصی و دولت ها خدمات می دهد، تنها در سال 2022 بیش از 60 پرتاب انجام داده است.

این آژانس در کنار یک پانل مشاوره – با اعضای In-SPACE، ISPA و NewSpace India Limited (NSIL)، بازوی راه اندازی تجاری دولت – کار خواهد کرد که به دولت کمک کرد یک چارچوب قانونی جدید و مناسب برای کسب و کار را در آوریل اعلام کند.

سایر بنیانگذاران استارت آپ می گویند که رویکرد جدید به این معنی است که تصویب ها آسان تر می شود، سهامداران با یکدیگر همسو می شوند و کهنه سربازان صنعت خصوصی بیشتری در دولت وجود دارند که به این بخش کمک می کنند.