بر اساس داده های دولت ایالات متحده، واردات تراشه چین در ماه سپتامبر 12.4 درصد در سال کاهش یافت

بر اساس داده های رسمی گمرک منتشر شده در روز دوشنبه، واردات تراشه چین در ماه سپتامبر 12.4 درصد کاهش یافت که در بحبوحه تنش ها با ایالات متحده و کمبود تراشه ادامه دارد.

دستیابی به خودکفایی برای صنعت تراشه چین همچنان یک اولویت سیاست کلیدی برای پکن است، به ویژه در شرایطی که واشنگتن به هدف قرار دادن پیشرفت بخش نیمه هادی چین ادامه می دهد و آخرین آن مجموعه تحریم هایی است که در اوایل ماه جاری توسط دولت بایدن اعلام شد.

واردات تراشه به چین در سال 2021 افزایش یافت، زیرا تنش ها بین ایالات متحده و چین بر سر سیاست های فناوری تشدید شد و کمبود جهانی چیپ باعث شد بسیاری از شرکت ها در چین ذخایر ذخیره کنند.

© تامسون رویترز 2022

نیکی روز دوشنبه گزارش داد: در اخبار دیگر، اپل پس از اعمال کنترل شدیدتر صادراتی توسط واشنگتن علیه شرکت‌های فناوری چینی، برنامه‌های خود را برای استفاده از تراشه‌های حافظه شرکت فناوری‌های حافظه یانگ تسه چین (YMTC) در محصولات خود متوقف کرده است. نیکی به نقل از افراد آشنا با این موضوع گفت: اپل در ابتدا برنامه ریزی کرده بود تا از تراشه های حافظه فلش NAND YMTC با بودجه دولتی استفاده کند. در ابتدا قرار بود از این تراشه ها فقط برای مدل های آیفونی که در بازار چین فروخته می شوند استفاده شود.

این امر روند نزولی را برای واردات تراشه حفظ می کند.

پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع


این تحریم‌ها باعث شده است که شرکت‌های بزرگ تولیدکننده تجهیزات تراشه مستقر در خارج از کشور، عرضه شرکت‌های اصلی تراشه چینی از جمله فناوری‌های حافظه Yangtze (YMTC) و Semiconductor Manufacturing International (SMIC) را متوقف کنند و سازندگان تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته نیز عرضه شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها را متوقف کنند.

در نه ماهه اول سال 2021، چین 417.1 میلیارد واحد تراشه وارد کرد که 12.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

این کشور در طول ماه 47.6 میلیارد واحد تراشه وارد کرد، در مقایسه با 54.3 میلیارد واحد در سپتامبر 2021، طبق داده‌هایی که قرار بود در اوایل این ماه منتشر شود اما به دلیل کنگره حزب کمونیست به تاخیر افتاد.

داده‌های جداگانه‌ای از اداره ملی آمار نشان می‌دهد که تولید تراشه‌های داخلی در ماه سپتامبر 16.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به 26.1 میلیارد واحد رسیده است. در نه ماهه اول سال 2022، کل تولید 10.8 درصد کاهش یافت و به 245 میلیارد واحد رسید.