تحلیلگران در واکنش به این موضوع پیش بینی کردند که هوش مصنوعی اپل به آیفون متصل خواهد شد

در حالی که ارائه دهندگان اصلی خدمات هوش مصنوعی برای تقویت مدل های زبان بزرگ خود به ابر وابسته هستند، اپل با نسخه بعدی سیستم عامل تلفن همراه خود که قرار است در ماه ژوئن معرفی شود، رویکرد متفاوتی در پیش خواهد گرفت.

مارک گورمن از بلومبرگ، در خبرنامه هفتگی خود که یکشنبه منتشر شد، پیش بینی کرد که ویژگی های هوش مصنوعی برنامه ریزی شده برای iOS 18 بر روی آیفون و نه در فضای ابری اجرا می شود.

گورمن در بخش پرسش و پاسخ خبرنامه Power On خود نوشت: «در حالی که جهان در انتظار رونمایی بزرگ هوش مصنوعی اپل در 10 ژوئن است، به نظر می‌رسد که موج اولیه ویژگی‌ها کاملاً روی دستگاه کار خواهد کرد. این بدان معناست که هیچ جزء پردازش ابری در مدل زبان بزرگ این شرکت وجود ندارد، نرم افزاری که قابلیت های جدید را تقویت می کند.

در ماه فوریه، گورمن گزارش داد که iOS 18 مملو از ویژگی های هوش مصنوعی خواهد بود. او نوشت که اپل در حال آموزش سیری و ابزار جستجوی Spotlight آیفون در مدل‌های زبان بزرگ است تا به سوالات پیچیده‌تر پاسخ دقیق‌تری بدهد.

سایر ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط Gurman ذکر شده است شامل تولید خودکار لیست‌های پخش در Apple Music و اسلایدهای ارائه در Keynote، و همچنین ادغام عمیق‌تر هوش مصنوعی در Health، Messages، Numbers، Pages و Shortcuts است.

رویکرد حفظ حریم خصوصی پیشرفته

Mark N. Vena، رئیس و تحلیلگر اصلی SmartTech Research در سن خوزه، کالیفرنیا، به برخی از مزایای مرتبط با اجرای هوش مصنوعی مولد تنها بر روی یک دستگاه اشاره کرد. او به TechNewsWorld گفت: «این امر حریم خصوصی پیشرفته‌تری را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. “داده های حساس را می توان به صورت محلی بدون نیاز به انتقال از طریق اینترنت پردازش کرد.”

او ادامه داد: «این رویکرد همچنین زمان پاسخ سریع‌تری را ارائه می‌دهد. “داده ها برای تجزیه و تحلیل لازم نیست به سرورهای راه دور منتقل شوند.”

در حالی که هوش مصنوعی روی دستگاه ممکن است تأخیر پردازش را از بین ببرد، راس روبین، تحلیلگر اصلی در Reticle Research، یک شرکت مشاوره فناوری مصرف کننده در شهر نیویورک، به اشکالی در این رویکرد اشاره کرد.

او به TechNewsWorld گفت: «بسته به نوع پرس و جو، عملکرد ممکن است بهتر باشد، اما مزیت هوش مصنوعی مبتنی بر ابر این است که می‌تواند مدل‌های بزرگ‌تری را در خود جای دهد، بنابراین از بسیاری از مواردی که امروزه روی دستگاه ممکن است، توانمندتر است. “

Vena همچنین خاطرنشان کرد که هوش مصنوعی روی دستگاه عملکرد آفلاین را فعال می کند و خدمات بدون وقفه را حتی در مناطقی با اتصال ضعیف یا بدون اتصال تضمین می کند. او گفت: “با کاهش وابستگی به دسترسی به اینترنت، مصرف کنندگان قابلیت اطمینان بیشتری را در ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی تجربه می کنند.”

او افزود که پردازش محلی به بهبود عمر باتری دستگاه کمک می کند و امکان سفارشی سازی و شخصی سازی متناسب با اولویت های فردی را بدون تکیه بر ذخیره سازی متمرکز داده فراهم می کند.

هوش مصنوعی می تواند آیفون های قدیمی تر را ایجاد کند

راب اندرل، رئیس و تحلیلگر اصلی گروه Enderle، یک شرکت خدمات مشاوره در Bend، Ore، اظهار داشت که عمر باتری می تواند برای اپل مشکل ساز شود.

او به TechNewsWorld گفت: «هوش مصنوعی بسیار تشنه قدرت است و باید همیشه کار کند. پردازش بر روی دستگاه به دانش دقیقی از هوش مصنوعی – بنابراین می‌توان سخت‌افزار – و فناوری سخت‌افزار – NPU یا واحدهای پردازش عصبی – نیاز دارد تا به دستگاهی که با باتری کار می‌کند عمر باتری کافی داشته باشد.

او گفت: «این کار باعث کاهش عمر باتری آیفون قدیمی‌تر می‌شود و احتمالاً منجر به تجربه ضعیف هوش مصنوعی می‌شود و باعث به‌روزرسانی سخت‌افزار می‌شود».

تیم باجارین، رئیس Creative Strategies، یک شرکت مشاوره فناوری در سن خوزه، کالیفرنیا، اذعان کرد که در حال حاضر، مشخص نیست که کدام مدل‌های قدیمی‌تر آیفون قادر به کنترل ویژگی‌های هوش مصنوعی در سیستم عامل تلفن همراه آینده خواهند بود. او به TechNewsWorld گفت: نسخه iOS 18 AI به گوشی های جدیدتر با پردازنده های اختصاصی هوش مصنوعی بالاتر نیاز دارد.

او افزود: «این می‌تواند اپل را به سمت یک ابر چرخه تازه‌سازی سوق دهد، زیرا اکثر کاربران آن‌ها می‌خواهند که برنامه‌های هوش مصنوعی را با بیشترین سرعت ممکن تقویت کند.»

Anshel Sag، تحلیلگر ارشد Moor Insights & Strategy، یک تحلیلگر فناوری و شرکت مشاوره مستقر در آستین، تگزاس، با این موضوع موافقت کرد. او به TechNewsWorld گفت: «احتمالی وجود دارد که بتواند چرخه ارتقاء را ایجاد کند، اما من همیشه معتقدم که موارد استفاده قانع کننده از هوش مصنوعی مرتبط با قابلیت‌های سخت‌افزاری هوش مصنوعی، چرخه‌های ارتقا را هدایت می‌کند.

5G Supercycle تکرار می شود؟

ویل کروین، تحلیلگر سهام فناوری در خدمات تحقیقاتی مورنینگ استار در شیکاگو، خاطرنشان کرد: برخی از ویژگی‌ها را می‌توان برای مدل‌های جدیدتر آیفون با موتورهای عصبی روی تراشه‌هایشان باز کرد، اما به احتمال زیاد، بزرگترین عملکرد در یک دستگاه جدید به دست خواهد آمد.

او به TechNewsWorld گفت: «ما فکر می‌کنیم که اگر اپل محصولات هوش مصنوعی را برای آیفون درست کند، می‌تواند چرخه‌ای از تازه‌سازی مشتریان را برای دریافت این قابلیت جدید تحریک کند. این شبیه همان چیزی است که در اولین آیفون‌های ۵G دیدیم.»

کروین هشدار داد: “با این حال، ما هیچ اطلاعاتی در مورد برنامه های هوش مصنوعی اپل برای سری آیفون 16 آینده نداریم و هنوز خیلی زود است که بگوییم چنین ابرچرخه ای واقعاً رخ خواهد داد.”

وینا اضافه کرد که اگرچه دستگاه‌های قدیمی‌تر ممکن است به اندازه مدل‌های جدیدتر از قابلیت‌های سخت‌افزاری برخوردار نباشند، تلاش‌های بهینه‌سازی اپل همچنان می‌تواند عملکردهای هوش مصنوعی را تا حدودی فعال کند.

او گفت: «با این حال، طیف کاملی از ویژگی‌های هوش مصنوعی ممکن است به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری دردسترس نباشد یا در دستگاه‌های قدیمی‌تر کارآمد نباشد». این می‌تواند برخی از کاربران را تشویق کند تا به مدل‌های جدیدتر آیفون ارتقا دهند تا به آخرین ویژگی‌های مجهز به هوش مصنوعی با عملکرد مطلوب دسترسی داشته باشند.»

روبین خاطرنشان کرد که از لحاظ تاریخی، اپل معمولاً به یک یا دو نسل از دستگاه های قبلی اجازه می دهد تا به آخرین سیستم عامل ارتقا پیدا کنند، بنابراین اگر هوش مصنوعی بخشی از سیستم عامل باشد، نسل های قبلی ممکن است بتوانند از اکثر، اگر نه همه، قابلیت های جدید استفاده کنند. . او افزود: «اما اگر در تلفن‌های قدیمی‌تر تخریب شده و تنها برخی از ویژگی‌ها اجرا شوند، جای تعجب نخواهد بود».

چشم انداز شریک هوش مصنوعی اپل

گورمن از بلومبرگ همچنین پیش‌بینی کرد که اپل احتمالاً برخی از ویژگی‌های هوش مصنوعی مبتنی بر ابر را ارائه می‌کند که از طریق مشارکت با یک ارائه‌دهنده هوش مصنوعی تامین می‌شود. گزارش‌های هفته‌های اخیر حاکی از آن است که اپل در حال مذاکره با گوگل، OpenAI و بایدو چین در مورد مشارکت‌های بالقوه هوش مصنوعی مولد است.

Morningstar's Kerwin معتقد است که حتی با داشتن یک شریک، اپل می تواند هوش مصنوعی خود را از فضای ابری دور نگه دارد. او گفت: «ما معتقدیم که حتی در شراکت با یک شرکت هوش مصنوعی دیگر، اپل می‌تواند یک نسخه مدل کوچک‌تر را روی دستگاه میزبانی کند و تمرکز آن بر حریم خصوصی و امنیت را از بین نبرد.

اگر اپل یک شریک ژنرال هوش مصنوعی را بپذیرد، این رابطه احتمالا کوتاه مدت خواهد بود. Moor's Sag پیش‌بینی کرد: «پس از بهینه‌سازی و کوانتیزه شدن مدل‌ها به اندازه‌ای که بتواند به سرعت و کارآمدی روی دستگاه اجرا شود، این یک پیاده روی تدریجی به سمت کاملاً روی دستگاه خواهد بود. “این فقط یک مسئله زمان است، بیش از هر چیز.”

اندرل نسبت به گزارش های شراکت بدبین بود. او گفت: «اپل به خوبی شریک نمی شود، بنابراین احتمالاً تعدادی از مشکلات اجرایی، از جمله تخریب امنیت و حریم خصوصی، و همچنین برخی از مشکلات قابل اطمینان و عملکرد پیش بینی شده جدی وجود دارد.

او افزود: “من انتظار دارم که آنها در نهایت مجبور به خرید یک شرکت هوش مصنوعی برای انجام این کار شوند.”

WWDC24

اپل از 10 تا 14 ژوئن 2024 کنفرانس سالانه توسعه دهندگان در سراسر جهان را میزبانی می کند.

منبع