تسلا اعلام کرد که تولید را پس از سه ماهه لرزان با نقطه عطف تولید تاریخی متوقف می کند

بزرگترین ضربه به عملکرد تسلا در سه ماهه گذشته از قرنطینه چند هفته ای شانگهای در واکنش به شیوع کووید وارد شد. این شرکت برای بازگشایی کارخانه خود در آنجا و ادامه فعالیت آن، با هزاران کارگر در محل خوابیدند تا تولید جزئی را حفظ کند، تلاش های فوق العاده ای انجام داد.

© 2022 بلومبرگ LP
منبع

فیلیپ هوچویس، تحلیلگر جفریز با رتبه خرید سهام تسلا در یادداشتی در 3 جولای گفت که “ضعف نسبی” در سه ماهه مورد انتظار بود. او نوشت که اظهارات ایلان ماسک، مدیر اجرایی، در مورد اشاره به کارخانه‌های جدید شرکت به‌عنوان «کوره‌های پول» نشان می‌دهد که جریان نقدی آزاد تسلا ممکن است تحت تأثیر اختلالات سرمایه در گردش قابل توجهی قرار گرفته باشد.

تعطیلی شانگهای و تلاش برای افزایش نیروگاه های جدید باعث شد سهام تسلا 38 درصد در سه ماه منتهی به ژوئن سقوط کند که یک افت سه ماهه بی سابقه بود. S&P 500 16 درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش برای شاخص سهام ایالات متحده از سه ماهه اول سال 2020 است.

تسلا در بیانیه تولید و تحویل در 2 جولای به این برنامه ها اشاره نکرد. این خودروساز خط خوشی را ارائه کرد – در ژوئن بیش از هر ماه در تاریخ خود خودرو تولید کرد – در حالی که 254,695 تحویل در سه ماهه را فاش کرد که کمتر از برآوردهای تحلیلگران است.

سرمایه گذاران تسلا پس از تعطیلات 4 جولای چیزهای زیادی برای تجزیه و تحلیل دارند: یک سه ماهه ناامیدکننده تحویل، یک ماه رکورد تولید و اکنون چندین هفته تعطیلی در چندین کارخانه. بلومبرگ ماه گذشته گزارش داد که این سازنده خودروهای برقی بیشتر تولیدات خود را در خط مونتاژ مدل Y در شانگهای در دو هفته اول جولای متوقف خواهد کرد، سپس خط تولید مدل 3 را برای مدت 20 روز از 18 جولای متوقف خواهد کرد. افراد آشنا به این موضوع گفتند که انتظار می رود کار به روز رسانی در کارخانه برای افزایش تولید هر دو خودرو تا اوایل آگوست به پایان برسد.

تسلا گزارش درآمد سه ماهه خود را برای 20 جولای برنامه ریزی کرده است.

ماسک در 31 می به صاحبان تسلا دره سیلیکون گفت: “برلین و آستین در حال حاضر میلیاردها دلار از دست می دهند، زیرا هزینه های زیادی وجود دارد و به سختی خروجی وجود دارد.” نگرانی ما بسیار زیاد است.»

در حالی که اینها کارهای شوخی بود – ماسک در آلمان رقصید و در تگزاس کلاه گاوچران بر سر گذاشت – مدیرعامل چند هفته بعد بسیار آرام‌تر به نظر می‌رسید.

سهام تسلا اندکی پس از شروع معاملات پیش از بازار در روز سه‌شنبه تا 0.7 درصد کاهش یافت.

در حالی که شانگهای پربازده ترین کارخانه تسلا است، کارخانه های آن در نزدیکی برلین و آستین، تگزاس، تازه راه اندازی شده اند. ماسک یک جشن افتتاحیه در اولی در 22 مارس و در دومی در 7 آوریل برگزار کرد.

روز دوشنبه، تسلا مگ گفت که کارخانه این خودروساز در نزدیکی برلین از 11 ژوئیه به مدت دو هفته استراحت خواهد کرد. سایت آلمانی گزارش داد که تسلا قصد دارد میزان تولید خود را از ماه اوت تقریباً دو برابر کند، به نقل از یک منبع ناشناس. این شرکت در ماه گذشته 1000 مدل Y را به مدت حداقل یک هفته در کارخانه ساخت.