تعداد وب‌سایت‌های «پینک اسلایم» از روزنامه‌های روزانه در اینترنت بیشتر است

بر اساس گزارشی که روز سه شنبه توسط یک دیده بان اطلاعات نادرست منتشر شد، وب سایت هایی که خود را به عنوان رسانه های خبری محلی نشان می دهند که توسط گروه های حزبی حمایت مالی می شوند، از تعداد سایت های روزنامه های مستقل روزانه در اینترنت عبور کرده اند.

به گفته NewsGuard Technologies، شرکتی که قابلیت اعتماد وب‌سایت‌های خبری و اطلاعاتی را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند، پس از کشف شبکه‌ای متشکل از ۱۶۷ سایت اطلاعات نادرست روسی با حضور جان مارک دوگان، معاون سابق فلوریدا، تعداد سایت‌های «پینک اسلایم» به ۱۲۶۵ رسید. کلانتری که پس از تحقیق در مورد هک کامپیوتر و اخاذی به مسکو گریخت.

بر اساس ابتکار خبری محلی دانشگاه نورث وسترن، این در مقایسه با 1213 روزنامه روزانه باقی مانده در ایالات متحده است.

این گزارش خاطرنشان کرد: «با ناپدید شدن روزنامه‌های سنتی به میزان دو و نیم در هفته، سایت‌های اسلایم صورتی برای پر کردن این خلأ هجوم می‌آورند. در نتیجه، میلیون‌ها آمریکایی بدون پوشش محلی مشروع باقی می‌مانند.»

این شبکه اضافه کرد که به نظر می رسد شبکه مرتبط با Dougan اولین نمونه شناخته شده ای باشد که در آن تلاش های اطلاعات نادرست خارجی با سایت های اسلایم صورتی تلاقی پیدا کرده است، بنابراین نام آن از پرکننده مبتنی بر گوشت گرفته شده است که در حدود سال 2012 هنگامی که کشف شد بدون اضافه شدن به آن افزوده می شود، خشم ایجاد کرد. یک برچسب برای محصولات گوشت چرخ کرده

دن کندی، استاد روزنامه نگاری در دانشگاه نورث ایسترن در بوستون، توضیح داد: «تعاریف مختلفی از لجن صورتی وجود دارد، اما اساساً، ما در مورد سایت هایی صحبت می کنیم که ظاهراً چیزی هستند که نیستند.

او به TechNewsWorld گفت: «ما این را بیشتر در اخبار محلی می‌بینیم، جایی که بازیگران بد با راه‌اندازی رسانه‌های دیجیتالی که محلی به نظر می‌رسند اما واقعاً نیستند، از بیابان‌های خبری سوء استفاده می‌کنند. گاهی اوقات آنها انگیزه سیاسی دارند، اما نه همیشه. حدود یک دوجین سال پیش، اسلایم صورتی به فروشگاه هایی اشاره داشت که به طور مخفیانه از نیروی کار کم درآمد از مناطق دوردست، حتی فیلیپین، استفاده می کردند. اکنون آنها توسط هوش مصنوعی تولید می شوند.

اسلایم آبی و قرمز

کیارا ورسلون، تحلیلگر ارشد NewsGuard، مشاهده کرد که سایت های لجن صورتی خطرات متعددی را برای جوامع ایجاد می کنند. او به TechNewsWorld گفت: “آنها می توانند خوانندگان را در مورد منابع قابل اعتماد گیج کنند و در نتیجه اعتبار خبرگزاری های محلی واقعی را تضعیف کنند.”

او ادامه داد: «با پیشبرد برنامه‌های سیاسی خاص خود، آن‌ها می‌توانند نظرات جامعه را دوقطبی کرده و بر رفتار رأی‌گیری تأثیر بگذارند، اغلب بدون اینکه خوانندگان کاملاً سوگیری منبع را درک کنند».

ورسلون به مطالعه اتاق خبر پیک در سال 2023 اشاره کرد که نشان داد افرادی که بیش از هشت ماه مشترک خبرنامه‌های آن بوده‌اند، احتمالاً نظر خود را از نظر حمایت از نامزدها تغییر می‌دهند. همین مطالعه بیان کرد که دریافت کنندگان خبرنامه های سیاسی پیک حمایت خود را از نامزدهای دموکرات پنج درصد افزایش دادند.

گزارش NewsGuard خاطرنشان کرد که وب سایت های حزبی که به عنوان رسانه های خبری محلی ظاهر می شوند، گروه هایی را در سمت چپ و راست تشکیل می دهند، از جمله رسانه های متریک، خدمات اطلاعات دولت محلی، اتاق خبر پیک، ایندیپندنت آمریکایی، و اتاق خبر ایالات. این شبکه اضافه کرد که این شبکه ها به دلیل عدم رعایت استانداردهای اولیه روزنامه نگاری، رتبه های پایینی را از NewsGuard دریافت می کنند.

کندی اظهار داشت که NewsGuard در حال گسترش تعریف اسلایم صورتی برای پوشش پروژه هایی است که اخبار و اطلاعات موثق تولید می کنند، اما ممکن است مقداری بودجه حزبی فاش نشده داشته باشند. او می‌گوید: «برای مثال، اتاق نیوز را یک پروژه اسلایم صورتی می‌نامد، که به نظر می‌رسد طولانی باشد. “شاید اتاق خبر ایالات متحده باید شفاف تر باشد، اما این بدان معنا نیست که هیچ چیز با ارزشی تولید نمی کند.”

حزب گرایی در همه جا

وینسنت رینولد، استادیار دپارتمان مطالعات ارتباطات در کالج امرسون در بوستون، معتقد است که وب‌سایت‌های اسلایم صورتی رویکردی جانبدارانه برای ارائه اخبار دارند.

او به TechNewsWorld گفت: «حزب‌گرایی در حال تبدیل شدن به یک جزء بزرگتر از نحوه رفتار سیاسی و زندگی شخصی مردم است. «وب‌سایت‌های دوستیابی وجود دارند که هویت سیاسی شما در حال تبدیل شدن به یک مؤلفه کلیدی در نحوه معرفی افراد است. اسلایم صورتی بر این دینامیک ساخته شده است تا به سرعت درآمد کسب کند.

ونسا والیلکو، محقق مستقل در شیکاگو، اضافه کرد: «لجن صورتی چیزی فراتر از اخبار جعلی است – این اولین گام در ایجاد بی‌اعتمادی به سازمان‌های خبری است که می‌تواند جامعه کم‌اعتماد را تقویت کند».

او به TechNewsWorld گفت: «جوامع کم اعتماد بیشتر در معرض تسلط فاشیست ها هستند.

دیوید اینسرا، یکی از همکاران در زمینه آزادی بیان و فناوری در موسسه کاتو، یک اندیشکده واشنگتن دی سی، گفت: در حالی که اخبار جعلی عالی نیستند، اما تهدیدی جدی برای جامعه ما نیستند.

او به TechNewsWorld گفت: «همیشه اخبار جعلی یا بد وجود داشته و خواهد بود. ما باید به خاطر داشته باشیم که در حالی که اینترنت به این سایت‌های لجن صورتی رنگی اجازه ظهور می‌دهد، آمریکایی‌های بی‌شماری را نیز قادر می‌سازد تا شهروند روزنامه‌نگار شوند.»

«در حالی که ممکن است برخی وقتی به رسانه‌های سال 1990 فکر می‌کنند دلتنگ شوند، اما باید در نظر داشته باشیم که در آن زمان، اگر رسانه‌ها نمی‌خواستند موضوعاتی را که برای شما مهم بودند پوشش دهند یا دیدگاه‌های شما را در یک نور منصفانه تنظیم نمی‌کردند. او گفت، ممکن است گزینه های محلی دیگری نداشته باشید.

او ادامه داد: «اکنون ما راه‌های زیادی برای دسترسی، اشتراک‌گذاری و ایجاد اطلاعات مفید آنلاین در طیف وسیعی از دیدگاه‌ها داریم. چالشی که ما با آن روبرو هستیم این است که مصرف کنندگان خوب و انتقادی این افزایش چشمگیر اطلاعات در دسترس ما باشیم.

Slime Spurt مورد انتظار است

مارک مارینو، مدیر آزمایشگاه مطالعات علوم انسانی و کد انتقادی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، اعداد موجود در گزارش NewsGuard را مشکل‌ساز دانست. او به TechNewsWorld گفت: «جایگاهی که اکنون هستیم نگران‌کننده است، زیرا انتقال کامل به آنچه اتفاق می‌افتد زمانی که افراد بیشتری از ChatGPT و سایر LLM‌ها برای ایجاد سایت‌های محتوا استفاده می‌کنند، محاسبه نمی‌شود.

علاوه بر این، با نزدیک شدن به نوامبر کشور، می توان انتظار جهش دیگری را در سایت های لجن داشت. ورسلون گفت: «در سال‌های انتخابات قبلی، شاهد افزایش حضور شبکه‌های اسلایم صورتی بودیم و سایت‌های جدیدی ظاهر شدند. برای مثال، پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ ایالات متحده، NewsGuard شبکه جدیدی متشکل از پنج وب‌سایت خبری را در ایالت‌های میدان نبرد کشف کرد که جریان ثابتی از محتوای حزبی چپ‌گرا را با هدف تأثیرگذاری بر رأی‌دهندگان بالقوه هدایت می‌کرد.»

مارینو پیش‌بینی کرد: «رای‌دهندگان عادی امسال زمان بسیار سخت‌تری برای مرتب کردن مسائل خواهند داشت و باید به طور فزاینده‌ای از لجن‌های بیشتری عبور کنند.»

گرگ استرلینگ، یکی از بنیانگذاران Near Media، یک وب سایت خبری، تفسیری و تحلیلی، با این موضوع موافق است. او به TechNewsWorld گفت: «کاهش اخبار محلی به قطبی شدن سیاسی کمک کرده است. متأسفانه، من به این وضعیت خیلی خوشبین نیستم.»

او ادامه داد: «به نظر می رسد پلتفرم های بزرگ فناوری در بهترین حالت در مورد تلاش برای جلوگیری از اطلاعات نادرست دوسوگرا هستند و فقط به اجرای گاه به گاه متعهد هستند. دشمنان خارجی به وضوح فرصتی را برای بی ثبات کردن ایالات متحده و تأثیرگذاری بر انتخابات تشخیص می دهند.

او افزود: «فکر می‌کنم با نزدیک شدن به نوامبر، حمله بدتر خواهد شد.» و بسیاری از آمریکایی‌ها که مستعد پذیرش توطئه‌ها هستند، به نظر نمی‌رسد آنقدر زرنگ باشند که اخبار واقعی را از جعلی تشخیص دهند.»

منبع