دولت به زودی سیستم Pan-India را برای ردیابی، مسدود کردن تلفن های گم شده راه اندازی می کند

اخیرا پلیس کارناتاکا بیش از 2500 گوشی موبایل گمشده را با استفاده از سیستم CEIR به صاحبانشان تحویل داده است.

دولت افشای IMEI – یک شناسه عددی منحصر به فرد 15 رقمی – دستگاه های تلفن همراه را قبل از فروش آنها در هند اجباری کرده است.

یک مقام ارشد دولتی گفت که مردم می توانند تلفن های همراه گم شده یا دزدیده شده خود را در سراسر هند با راه اندازی یک سیستم ردیابی توسط دولت در هفته جاری مسدود و ردیابی کنند.

شبکه های تلفن همراه به لیست شماره های IMEI تایید شده دسترسی خواهند داشت که ورود هر گونه تلفن همراه غیرمجاز را در شبکه خود بررسی می کند.

CDoT توانسته است ویژگی هایی را برای بررسی استفاده از تلفن های همراه شبیه سازی شده در تمام شبکه های مخابراتی اضافه کند.

اپل در حال حاضر سیستمی برای ردیابی تلفن های همراه گم شده با کمک Apple ID دارد، اما مشکلات عمده در مورد تلفن های همراه اندروید بوده است.

یکی از روش‌های رایج این است که افراد شرور شماره IMEI تلفن‌های همراه مسروقه را تغییر می‌دهند که از ردیابی و مسدود شدن چنین گوشی‌هایی جلوگیری می‌کند. پایگاه داده های مختلف،” Upadhyay گفت.

آپادحی افزود: «این سیستم دارای یک مکانیسم داخلی است که قاچاق تلفن‌ها را نیز بررسی می‌کند و به دولت کمک می‌کند تا درآمدهای خود را به خزانه کاهش دهد.»


Google I/O 2023 شاهد بود که غول جستجو به طور مکرر به ما گفت که به هوش مصنوعی اهمیت می دهد، در کنار عرضه اولین تلفن تاشو و تبلت با برند پیکسل. امسال، این شرکت قصد دارد اپلیکیشن ها، خدمات و سیستم عامل اندروید خود را با فناوری هوش مصنوعی سوپرشارژ کند. ما در مورد این و موارد بیشتر در Orbital، پادکست Gadgets 360 بحث می کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

هدف اصلی CEIR سهولت گزارش دهی موبایل های سرقتی و گم شده و جلوگیری از استفاده از موبایل در سراسر کشور است. این امر باعث جلوگیری از سرقت تلفن های همراه، امکان ردیابی تلفن های همراه سرقت شده و گم شده برای پلیس، شناسایی موبایل های شبیه سازی شده یا تقلبی، محدود کردن استفاده از چنین موبایل های شبیه سازی شده و همچنین حفظ منافع مصرف کنندگان با آگاه سازی آنها می شود. اطلاعات مربوط به تلفن های همراه تقلبی و شبیه سازی شده

با راه اندازی سیستم جدید، استفاده از تلفن های همراه دزدیده شده بیهوده خواهد بود.

این مقام گفت: «سیستم CEIR برای راه اندازی پان هند در 17 می برنامه ریزی شده است.

Upadhyay گفت: “این سیستم آماده است و اکنون در این سه ماهه در سراسر هند مستقر خواهد شد. این به مردم امکان می دهد تلفن های همراه گم شده خود را مسدود و ردیابی کنند.”

اپراتورهای مخابراتی و سیستم CEIR به شماره IMEI دستگاه و شماره موبایل متصل به آن قابل مشاهده خواهند بود و این اطلاعات در برخی ایالت ها برای ردیابی موبایل های گم شده یا دزدیده شده شما از طریق CEIR استفاده می شود.

هنگامی که با مدیر اجرایی و رئیس هیئت مدیره پروژه در CDoT Rajkumar Upadhyay تماس گرفته شد، تاریخ را تأیید نکرد اما تأیید کرد که این فناوری برای استقرار در سراسر هند آماده است.

مرکز توسعه فناوری مرکز دپارتمان تله‌ماتیک (CDoT) آزمایشی سیستم CEIR را در برخی از حلقه‌های مخابراتی از جمله دهلی، ماهاراشترا، کارناتاکا و منطقه شمال شرق اجرا کرده است و این سیستم اکنون برای استقرار در سراسر هند آماده است. یکی از مقامات DoT که نمی‌خواست هویتش فاش شود، به PTI گفت.