راه‌آهن هند اعلام کرد که مناقصه مشاور را برای کسب درآمد از داده‌های مشتریان پس می‌گیرد


راه‌آهن هند مناقصه‌ای را برای استخدام مشاوری برای کسب درآمد از داده‌های مشتریان مسافر و بار با هدف کسب درآمد تا سقف 1000 کرور روپیه برگزار کرده است، اما منابع به PTI گفتند که ممکن است به دلیل نگرانی‌ها در مورد مسائل حریم خصوصی، این مناقصه پس گرفته شود. در حالی که بسیاری در رسانه‌های اجتماعی، از جمله گروه‌های مدافع، نگرانی‌های خود را در مورد نقض مسائل مربوط به حریم خصوصی داده‌ها مطرح کرده‌اند، منابع دولتی تصریح کرده‌اند که مشاور به شرکت پذیرایی و گردشگری راه‌آهن هند (IRCTC) در مورد گام‌هایی برای بهبود کسب‌وکار موجود و برنامه‌ریزی استراتژی‌هایی برای کسب درآمد توصیه می‌کند. فرصت های آینده

در حالی که راه آهن هند رسماً در مورد این مناقصه اظهار نظر نکرده است، منابع بسیار معتبر به PTI گفتند “با توجه به اینکه لایحه حفاظت از داده ها نهایی نشده است” این مناقصه پس گرفته خواهد شد.

بر اساس سند مناقصه، داده‌های مورد مطالعه شامل اطلاعات دریافت‌شده توسط برنامه‌های مختلف عمومی حمل‌ونقل مانند «نام، سن، شماره موبایل، جنسیت، آدرس، شناسه ایمیل، کلاس سفر، نحوه پرداخت، ورود به سیستم یا رمز عبور” و سایر جزئیات.

IRCTC بیش از 10 کرور کاربر دارد که از این تعداد 7.5 کرور کاربران فعال هستند.

در این سند همچنین آمده است که پس از نهایی شدن، جزئیات برنامه‌ها و داده‌های جمع‌آوری‌شده بر روی آن‌ها برای انجام مطالعه «پول‌سازی داده‌های دیجیتال راه‌آهن هند» به مشاور ارائه خواهد شد.

مشاور باید داده‌های کسب‌وکارهای مسافری، باربری و بسته‌بندی راه‌آهن هند مانند PRS، NGeT، NTES، UTS، Rail Madad، FOIS، TMS، e-CRM، و PMS، و همچنین داده‌های مربوط به فروشنده از برنامه‌های کاربردی را مطالعه کند. مانند IREPS، VMS و IPAS.

در سند با عنوان “حوزه کار برای پروژه A: برای مطالعه درآمدزایی داده های دیجیتال راه آهن هند (IR)” آمده است که مشاور همچنین به سیستم های داده دیجیتالی که داده های رفتاری مانند جریان مسافران، کلاس تولید می کند، دسترسی خواهد داشت. سفر، دفعات سفر، زمان سفر، زمان رزرو، گروه سنی و جنسیت، نحوه پرداخت، تعداد مقصد و حالت‌های رزرو.

هدف از این تمرین این است که IRCTC از دارایی های داده و موقعیت بازار خود برای رشد قوی درآمد استفاده کند. این سند می‌تواند با بهبود تجربه مشتری، گسترش سبد محصولات ارائه شده به مشتریان و/یا توسعه خطوط تجاری و مشارکت‌های جدید به دست آید.

این سازمان گفت: “IRCTC پتانسیل تولید درآمد 1000 کرور روپیه از طریق کسب درآمد از دارایی های دیجیتال خود را در نظر می گیرد. IRCTC مایل است با یک شرکت مشاوره برای کمک به شناسایی، طراحی، و توسعه و ارائه فرصت های کسب درآمد از داده ها همکاری کند.”

در حالی که راه‌آهن هنوز رسماً پاسخ نداده است، منابع نزدیک به توسعه گفتند که IRCTC “داده‌های خود را نمی‌فروشد و هیچ قصدی هم برای انجام این کار ندارد”. آنها گفتند که این مشاور برای مشاوره به IRCTC در مورد گام‌هایی برای بهبود کسب‌وکار موجود و برنامه‌ریزی استراتژی‌هایی برای کسب درآمد از مشاغل آینده استخدام شده است. همچنین بر چگونگی پذیرش فرصت های تجاری جدید توسط IRCTC تمرکز خواهد کرد.

IRCTC همچنین کسب‌وکارهای جدیدی را بر روی پلتفرم خود توسعه خواهد داد و به کمک رهبران بازار نیاز خواهد داشت. درگاه پرداخت یا بانک مربوطه برای پرداخت.» این منابع گفتند.

در این سند همچنین آمده است که مشاور قوانین یا قوانین مختلف، از جمله قانون فناوری اطلاعات، 2000 و اصلاحیه‌های آن، قوانین حفظ حریم خصوصی داده‌های کاربر، از جمله مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها و «لایحه فعلی حفاظت از داده‌های شخصی، 2018» را مطالعه خواهد کرد و بر این اساس، مدل‌های کسب‌وکار برای کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال را پیشنهاد کنید.

مشاور همچنین نقشه راهی برای کسب درآمد از داده‌های دیجیتالی جمع‌آوری‌شده در برنامه‌های کاربردی مختلف مشتری و مرتبط با فروشنده که شامل راه‌آهن‌های منطقه‌ای، بخش‌ها، و واحدهای دیگر مانند CRIS و PSU‌هایی مانند IRCTC و Railtel می‌شود، تهیه خواهد کرد.

وظایف فهرست شده برای مشاور منصوب شامل تفکیک مجموعه داده های قابل درآمدزایی، شناسایی پتانسیل بازار در سطح بین المللی و تهیه نقشه راه برای درآمدزایی داده ها از داده های دیجیتال است.

بنیاد آزادی اینترنت، یک سازمان غیردولتی مستقر در دهلی که از حقوق و آزادی‌های دیجیتال حمایت می‌کند، نگرانی‌هایی را در مورد این مناقصه مطرح کرده و مشکلات آن را در مجموعه‌ای از توییت‌ها بیان کرده است.

“سلام مسافران قطار، داده های شما به زودی توسط دولت درآمدزایی خواهد شد. و همچنین، در غیاب قانون حفاظت از داده ها! … هدف حداکثر سازی سود منجر به انگیزه های بیشتری برای جمع آوری داده ها، نقض اصول به حداقل رساندن داده ها و محدودیت هدف. تجربیات گذشته از سوء استفاده از پایگاه داده وهان ترس از نظارت انبوه و خطرات امنیتی را تشدید می کند.

این سازمان غیردولتی افزود: “IRCTC، یک انحصار تحت کنترل دولت، نباید منافع تجاری منحرف را بر حقوق و منافع شهروندان ترجیح دهد. و با توجه به خروج اخیر لایحه حفاظت از داده ها در سال 2021، چنین درآمدزایی حتی نگران کننده تر می شود.”
منبع