روزنامه‌های زنجیره‌ای ایالات متحده گانت از گوگل شکایت کرد و می‌گوید غول فناوری انحصار تبلیغات آنلاین را در اختیار دارد

گوگل 224.5 میلیارد دلار (تقریباً 1842777 کرور) درآمد تبلیغاتی در سال 2022 ایجاد کرد که تقریباً 80 درصد از درآمد کلی آلفابت را تشکیل می داد و 60 میلیارد دلار (تقریباً 492506 کرور) سود داشت.

© تامسون رویترز 2023


Google I/O 2023 شاهد بود که غول جستجو به طور مکرر به ما گفت که به هوش مصنوعی اهمیت می دهد، در کنار عرضه اولین تلفن تاشو و تبلت با برند پیکسل. امسال، این شرکت قصد دارد اپلیکیشن ها، خدمات و سیستم عامل اندروید خود را با فناوری هوش مصنوعی سوپرشارژ کند. ما در مورد این و موارد بیشتر در Orbital، پادکست Gadgets 360 بحث می کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

بر اساس این دادخواست، تبلیغات دیجیتال آنلاین در ایالات متحده از سال 2009 تقریباً هشت برابر شده و به تجارتی 200 میلیارد دلاری (تقریباً 1641689 روپیه) رسیده است، اما درآمد تبلیغات روزنامه ها در طول این مدت نزدیک به 70 درصد کاهش یافته است.

ناشر USA Today و بیش از 200 روزنامه روزانه در شکایتی که در دادگاه فدرال در منهتن ارائه شده است، گفت: رسانه ها در رنج هستند زیرا گوگل و آلفابت مادرش ابزارهای خرید و فروش تبلیغات آنلاین را در انحصار خود دارند.

گانت گفت که تیراژ چاپ در روزنامه‌هایش در سال‌های 2020 و 2021 تقریباً 20 درصد کاهش یافت و از سال 2019 که با گیت هاوس مدیا ادغام شد، بیش از 170 نشریه را بسته است.

گانت گفت که این ناشران را مجبور می‌کند تا فضای تبلیغاتی بیشتری را با قیمت‌های پایین به گوگل بفروشند، که در نتیجه «درآمد بسیار کمتری برای ناشران و رقبای گوگل در زمینه فناوری تبلیغاتی خواهد داشت، در حالی که گوگل از سود انحصاری گزافی برخوردار است».

گانت، بزرگترین روزنامه زنجیره ای ایالات متحده، روز سه شنبه از گوگل شکایت کرد و این شرکت رسانه های اجتماعی را به نقض قانون ضد انحصار فدرال با تلاش برای انحصار بازار تبلیغات آنلاین متهم کرد.

مانند بسیاری از ناشران روزنامه، گانت مستقر در ویرجینیا در سال‌های اخیر با کاهش درآمد تبلیغاتی دست و پنجه نرم کرده است و افراد بیشتری اخبار خود را آنلاین دریافت می‌کنند.

در 14 ژوئن، اتحادیه اروپا پرونده خود را تشکیل داد و گفت که ممکن است گوگل مجبور شود بخشی از فناوری تبلیغاتی خود را بفروشد.

گوگل فوراً به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

تبلیغات به گوگل این امکان را می دهد که بسیاری از خدمات خود از جمله ایمیل و بسیاری از پلتفرم های ویدئویی یوتیوب خود را به صورت رایگان ارائه دهد.

درآمد سه ماهه اول گوگل از تبلیغات 54.5 میلیارد دلار (تقریبا 4,47,360 کرور) بود که نسبت به سال قبل تغییر چندانی نکرده است.

گانت به دنبال خسارت نامشخص است.

پرونده Gannett Co v Google LLC و همکاران، دادگاه منطقه ای ایالات متحده، ناحیه جنوبی نیویورک، شماره 23-05177 است.

این شرکت شکایت خود را پنج ماه پس از طرح دعوی وزارت دادگستری ایالات متحده علیه گوگل در مورد فناوری تبلیغاتی شرکت مستقر در کالیفرنیا در Mountain View تنظیم کرد.