روپیه الکترونیکی برای خرده فروشی به زودی توسط 5 بانک دیگر در 9 شهر دیگر اجرا می شود

RBI در 1 نوامبر و 1 دسامبر 2022، CBDC را به ترتیب برای عمده فروشی و خرده فروشی راه اندازی کرد. در حالی که مورد استفاده از CBDC عمده فروشی به تسویه معاملات بازار ثانویه در اوراق بهادار دولتی محدود می شود، روپیه الکترونیکی خرده فروشی در یک گروه کاربری بسته (CUG) شامل مشتریان و بازرگانان شرکت کننده به صورت آزمایشی اجرا می شود.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

بانک مرکزی هند که در اوایل دسامبر با هشت بانک در پنج شهر شروع به اجرای آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی یا روپیه الکترونیکی برای مشتریان خرده‌فروشی کرد، تاکید کرد که نمی‌خواهد با آن عجله کند، اما طرفدار پذیرش آهسته و پیوسته آن است.

این معاونت گفت: “ما اهداف خود را از نظر کاربران، از نظر بازرگانان و همه اینها داریم. اما به آرامی از آن عبور خواهیم کرد زیرا نمی خواهیم کاری انجام دهیم بدون اینکه واقعاً بفهمیم تأثیر احتمالی و آن تأثیر می تواند چه باشد.” فرماندار گفت.

بانک مرکزی روز چهارشنبه اعلام کرد که پنج بانک دیگر به آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی یا روپیه الکترونیکی برای مشتریان خرده‌فروشی می‌پیوندند و این پروژه به 9 شهر دیگر گسترش خواهد یافت.

سانکار گفت، با توجه به پذیرش بدون اشکال تا کنون، پنج بانک دیگر به زودی به پلتفرم اضافه خواهند شد و تعداد شهرهایی که سرویس آزمایشی در آن‌ها در حال حاضر در دسترس است، از پنج شهر کنونی به 9 شهر دیگر افزایش خواهد یافت.

خرده فروشی CBDC اکنون فقط برای 50000 کاربر در دسترس است و 5000 نفر از آنها تاجر هستند. تی ربیع سنکار، معاون فرماندار روز چهارشنبه در جلسه مطبوعاتی مرسوم پس از سیاست‌گذاری به خبرنگاران گفت: این خدمات بر اساس دعوتنامه توسط هشت بانک در پنج شهر ارائه می‌شود.

“با بیان این موضوع و خطر درست بودن، اجازه دهید دوباره تکرار کنم که ما می خواهیم این روند اتفاق بیفتد. اما ما می خواهیم این روند به تدریج و آهسته اتفاق بیفتد. ما عجله ای نداریم که کاری را خیلی سریع انجام دهیم.

فاز اول شامل چهار بانک است – بانک دولتی هند، بانک ICICI، بله بانک و بانک اول IDFC و متعاقباً چهار بانک بانک بارودا، اتحادیه بانک هند، بانک HDFC و بانک کوتاک ماهیندرا به آن پیوستند.

وی در مورد حجم مبادلات گفت: این حجم معاملات به کندی در حال افزایش است و تاکنون در حدود یک میلیون ریال بوده است. فقط 7.7 میلیون

انتظار می رود CBDC بازار بین بانکی را کارآمدتر کند و تسویه به روپیه الکترونیکی می تواند هزینه های مبادله را با جلوگیری از نیاز به زیرساخت تضمین تسویه یا وثیقه برای کاهش ریسک تسویه کاهش دهد.