رگولاتور اتحادیه اروپا دادگاه عالی را وادار به پرداخت بیش از 14 میلیارد دلار مالیات معوقه به اپل می کند

پرونده ای که در روز سه شنبه مورد رسیدگی قرار گرفت، C-465/20 P کمیسیون علیه ایرلند و دیگران است.

اپل استدلال های کمیسیون را رد کرد و گفت که سهم عادلانه مالیات خود را در کشور مناسب پرداخت کرده است.

کمیسیون اروپا در تصمیمی در سال 2016 اعلام کرد که دو حکم مالیاتی ایرلند برای بیش از دو دهه به طور مصنوعی بار مالیاتی اپل را کاهش داده است که در سال 2014 به 0.005 درصد رسیده است.

دادگاه عمومی در سال 2020 اعلام کرد که رگولاتورها استانداردهای قانونی را رعایت نکرده اند تا نشان دهند اپل از مزیت ناعادلانه ای برخوردار بوده است.

تنظیم‌کننده‌های رقابت اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه به بالاترین دادگاه اتحادیه اعتراض کردند تا دادگاه پایین‌تری را لغو کند و اپل را وادار به پرداخت رکورد 13 میلیارد یورو (14.3 میلیارد دلار، تقریباً 1,18,450 کرور) در مالیات‌های معوقه ایرلند کند.

دانیل بیرد به دادگاه گفت: “سودهایی که ما در مورد آن صحبت می کنیم – سودهایی که کمیسیون گفت باید به این شعب در ایرلند نسبت داده شود – این سودها در واقع مشمول رژیم مالیاتی ایالات متحده بودند.”

انتظار می رود در ماه های آینده حکم دادگاه دادگستری صادر شود و حرف آخر را بزند.

مجری رقابت اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر به دلیل چالش‌های فیات کرایسلر، که اکنون با نام‌های Stellantis، آمازون و استارباکس شناخته می‌شود، متحمل ضررهای دادگاه شده است، اگرچه زمانی که CJEU در سپتامبر در یک پرونده معافیت مالیاتی بلژیکی علیه یک گروه طرف‌داری کرد، یک پیروزی قانونی به دست آورد. از شرکت های چند ملیتی

پل جان لوونتال، وکیل کمیسیون، به دیوان عدالت اتحادیه اروپا (CJEU) گفت: «نتیجه آن تعیین خواهد کرد که آیا کشورهای عضو ممکن است به اعطای معافیت‌های مالیاتی قابل توجه چند ملیتی در ازای مشاغل و سرمایه‌گذاری‌ها ادامه دهند یا خیر».

اپل مالیات هایی را که طبق قوانین مالیاتی ایرلند مقرر شده بود پرداخت کرده است.

او گفت: «اپل ذخایری را برای پرداخت مالیات های ایالات متحده ایجاد کرد و حدود 20 میلیارد یورو مالیات در ایالات متحده بر همان سودهایی که کمیسیون می گوید باید توسط ایرلند مشمول مالیات می شد، پرداخت می کند.

این پرونده که پیامدهای گسترده‌ای برای صورت‌حساب‌های مالیاتی شرکت‌ها دارد، پرمخاطب‌ترین کمپین مارگرت وستاگر، رئیس ضدانحصار اتحادیه اروپا علیه معاملات نازنین بین شرکت‌های چندملیتی و کشورهای اتحادیه اروپا است.

اما لوونتال به قضات دادگاه دادگستری گفت که این حکم “نقص قانونی” دارد و باید لغو شود.

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع