طرفداران اپل به اولین فروشگاه در بمبئی می روند، مکینتاش اصلی و محصولات قدیمی را به نمایش می گذارند

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

عان شاه 23 ساله که از شهر صنعتی غربی احمدآباد برای راه اندازی در پایتخت تجاری هند سفر کرده است، گفت: “حال و هوای اینجا متفاوت است.”

حدود 300 نفر روز سه شنبه در فروشگاه اپل در بمبئی صف کشیدند، زیرا طرفداران با تیم کوک، مدیر اجرایی، که اولین فروشگاه خرده فروشی اداره شده توسط این غول فناوری در هند را افتتاح کرد، سلفی گرفتند و بر اهمیت بازار آن تاکید داشت.

مردم از سرتاسر هند به فروشگاه هجوم آوردند و امیدوار بودند که در مراسم افتتاحیه با موسیقی محلی و رقصندگان محلی جزو اولین کسانی باشند که وارد فروشگاه می شوند.

با این حال، گوشی های گران قیمت اپل تنها برای تعداد کمی در هند مقرون به صرفه هستند، جایی که تنها 3 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

اپل پیش از این با موانعی در راه اندازی فروشگاه های خرده فروشی فیزیکی در این کشور آسیای جنوبی روبرو بوده است، اما محصولاتش در وب سایت های تجارت الکترونیک در دسترس بوده اند، در حالی که فروشگاه آنلاین آن در سال 2020 افتتاح شد.

“این مثل خرید از یک فروشگاه معمولی نیست. فقط قابل مقایسه نیست. خیلی هیجان انگیز است.”

برخی از آن‌ها از شب قبل بیرون صف می‌کشیدند تا محصولات اپل را به دست بیاورند، حتی اگر به صورت آنلاین در هند در دسترس هستند.

در حالی که اپل تلاش می‌کند هند را به یک پایگاه تولیدی بزرگ‌تر تبدیل کند، برخی از محصولاتش، از جمله آیفون‌ها، توسط شرکت‌های تایوانی فاکس‌کان و ویسترون، در این کشور مونتاژ می‌شوند.

همچنین قصد دارد آیپد و ایرپاد را در هند مونتاژ کند.

او گفت که عشق او به اپل او را به عنوان یک دانشجوی جوان در نیویورک و بوستون به افتتاحیه فروشگاه‌ها کشاند، جایی که زمانی فرصت ملاقات با کوک را پیدا کرد.

پوراو مهتا، 30 ساله، در حالی که منتظر بود تا امضای کوک را روی آی پاد تاچ جعبه‌دارش که از طریق eBay خریداری کرده بود، امضا کند و همچنین منتظر خرید اپل واچ بود، به رویترز گفت: «فن‌بوی درون من گوش نمی‌کرد. فوق العاده.

دومین فروشگاه در دهلی، پایتخت، قرار است روز پنجشنبه افتتاح شود. منابع به رویترز گفتند که کوک قرار است اواخر این هفته با نخست وزیر نارندرا مودی و معاون وزیر فناوری اطلاعات دیدار کند.

فروشگاه جدید، واقع در مرکز خرید Jio World Drive متعلق به Reliance، روز دوشنبه در یک رویداد خصوصی برای وبلاگ نویسان و تحلیلگران فناوری افتتاح شد، در حالی که بسیاری از افراد مشهور سینما و تلویزیون هند در آن شب با کوک ملاقات کردند.

“انرژی، خلاقیت و اشتیاق در بمبئی باورنکردنی است!” کوک که برای اولین بار در هفت سال گذشته به هند سفر می کند، در توییتر خود نوشت. “ما بسیار هیجان زده هستیم که اولین فروشگاه خود را در هند افتتاح می کنیم.”

بسیاری از بازدیدکنندگان تی شرت هایی به سبک مورد علاقه یکی از بنیانگذاران استیو جابز می پوشیدند، موهای خود را به شکل لوگوی اپل کوتاه می کردند و یکی از طرفداران حتی نسخه ای از اولین کامپیوتر اپل را که در سال 1984 راه اندازی شد، با خود آورد.

فروشگاه جدید در حالی افتتاح می شود که مصرف کنندگان هندی به طور فزاینده ای به دنبال ارتقای تلفن های هوشمند خود به مدل های درخشان تر، با مجموعه ویژگی های غنی تر، از دستگاه های مقرون به صرفه ای که معمولاً کمتر از 120 دلار قیمت دارند، باز می شود.