فناوری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند ربات ها را برای کمک به افراد در یافتن اقلام ضروری گمشده برنامه ریزی کند

آزمایشات نشان داده است که این سیستم بسیار دقیق است. و در حالی که ممکن است برخی از افراد مبتلا به زوال عقل این فناوری را دلهره آور بدانند، ایوب گفت که مراقبان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

علی ایوب، محقق فوق دکترا در دانشگاه واترلو در کانادا، می گوید: «تأثیر طولانی مدت این واقعاً هیجان انگیز است.

با این ربات که قادر به تشخیص یک شی از شی دیگر است، می تواند زمان و تاریخ ورود یا خروج اشیاء از دید خود را ثبت کند.

محققان فناوری جدیدی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) توسعه داده‌اند تا ربات‌ها را برنامه‌ریزی کند تا به افراد کمک کند اشیاء ضروری مانند داروها، عینک‌ها، تلفن‌ها و سایر مواردی را که گم کرده‌اند پیدا کنند.

مقاله ای در مورد این پروژه در کنفرانس بین المللی ACM/IEEE 2023 در مورد تعامل انسان و ربات در ماه مارس در استکهلم، سوئد ارائه شد.


Google I/O 2023 شاهد بودیم که گوگل به طور مکرر به ما گفت که به هوش مصنوعی اهمیت می دهد، در کنار عرضه اولین تلفن تاشو و تبلت با برند پیکسل. امسال، این شرکت قصد دارد اپلیکیشن ها، خدمات و سیستم عامل اندروید خود را با فناوری هوش مصنوعی سوپرشارژ کند. ما در مورد این و موارد بیشتر در Orbital، پادکست Gadgets 360 بحث می کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

محققان می‌خواهند در ابتدا از این فناوری برای کمک به افراد مبتلا به زوال عقل و در آینده به هر کسی که نیاز دارد چیزی را که اشتباه کرده‌اند جستجو کند، استفاده کنند.

سپس محققان یک رابط گرافیکی ایجاد کردند تا کاربران بتوانند اشیایی را که می‌خواهند ردیابی شوند انتخاب کنند و پس از تایپ نام اشیاء، آنها را در برنامه یا رایانه گوشی هوشمند جستجو کنند.

این تیم از یک الگوریتم تشخیص اشیا برای برنامه‌ریزی ربات برای شناسایی، ردیابی و نگه داشتن گزارش حافظه از اشیاء خاص در نمای دوربین خود از طریق ویدئوهای ذخیره شده استفاده کرد.

زوال عقل عملکرد مغز را محدود می کند و باعث سردرگمی، از دست دادن حافظه و ناتوانی می شود. بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه مکرراً مکان اشیاء روزمره را فراموش می کنند، که کیفیت زندگی آنها را کاهش می دهد و بار اضافی را بر دوش مراقبین قرار می دهد.

محققان اکنون مطالعات کاربری را با افراد بدون معلولیت و سپس افراد مبتلا به زوال عقل انجام خواهند داد.

ایوب گفت: “یک کاربر نه تنها می تواند با یک ربات همراه، بلکه یک ربات همراه شخصی سازی شده که می تواند به آنها استقلال بیشتری بدهد، درگیر شود.”

به گفته محققان، هنگامی که این اتفاق بیفتد، ربات می‌تواند زمان و مکان آخرین بار مشاهده شی خاص را نشان دهد.

محققان بر این باورند که یک ربات همراه با حافظه اپیزودیک مخصوص به خود می تواند در چنین شرایطی بازی را تغییر دهد. و آنها موفق شدند از هوش مصنوعی برای ایجاد نوع جدیدی از حافظه مصنوعی استفاده کنند.