متا با اقدام قانونی در مالزی به دلیل عدم حذف پست‌های نامطلوب مواجه می‌شود

© تامسون رویترز 2023


کنفرانس سالانه توسعه دهندگان اپل در نزدیکی است. از اولین هدست واقعیت ترکیبی این شرکت گرفته تا به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری جدید، همه چیزهایی را که منتظر دیدن آن در WWDC 2023 در Orbital، پادکست Gadgets 360 هستیم، بحث می‌کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

در سال 2020، ویتنام تهدید کرد که در صورت عدم موافقت با درخواست های دولت برای سانسور بیشتر محتوای سیاسی محلی در پلت فرم خود، فیس بوک را در این کشور تعطیل خواهد کرد. دولت سال گذشته اعلام کرد که پلتفرم های رسانه های اجتماعی فعال در ویتنام بیش از 3200 پست و ویدیو را در سه ماهه اول حذف کرده اند که حاوی اطلاعات نادرست و ناقض قوانین این کشور است.

مالزی روز جمعه اعلام کرد که علیه پلتفرم‌های متا مادر فیسبوک به دلیل عدم حذف پست‌های “نامطلوب” اقدام قانونی خواهد کرد که قوی‌ترین اقدامی است که این کشور تا به امروز در مورد چنین محتوایی انجام داده است.

اظهار نظر دربارۀ خاندان محترم کشور نیز موضوع حساسی است و اظهارات منفی نسبت به آنان در قوانین فتنه قابل رسیدگی است.

این اقدام علیه فیس بوک تنها چند هفته پیش از انتخابات در شش ایالت انجام می شود که انتظار می رود ائتلاف چند قومیتی انور در مقابل یک ائتلاف محافظه کار مسلمان مالایی قرار گیرد.

این سازمان گفت که متا علیرغم درخواست‌های مکرر خود نتوانسته است اقدامات کافی را انجام دهد و اقدامات قانونی برای ارتقای مسئولیت‌پذیری در مورد امنیت سایبری و حمایت از مصرف‌کنندگان ضروری است.

کمیسیون ارتباطات و چند رسانه ای مالزی در بیانیه ای اعلام کرد فیس بوک اخیراً با حجم قابل توجهی از محتوای نامطلوب مربوط به نژاد، خانواده سلطنتی، مذهب، افترا، جعل هویت، قمار آنلاین و تبلیغات کلاهبرداری مواجه شده است.

در سطح جهانی، شرکت‌های بزرگ رسانه‌های اجتماعی که شامل متا، یوتیوب گوگل و تیک‌توک می‌شوند، اغلب در مورد محتوای پست‌شده در پلتفرم‌هایشان تحت نظارت نظارتی قرار دارند.

برخی از دولت های آسیای جنوب شرقی اغلب درخواست کرده اند که محتوا حذف شود.

در اندونزی، فیس بوک در سال 2019 صدها حساب، صفحه و گروه محلی مرتبط با یک سندیکای اخبار جعلی را حذف کرد.

این قانون همچنین به مقامات این شرکت اجازه می دهد تا در صورت عدم اقدام سریع، به دلیل “تهیه عمدی وسایل و کمک به فعالیت مجرمانه” متهم شوند.

متا به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

نژاد و مذهب در مالزی که اکثریت مالایی‌های قومی مسلمان در کنار اقلیت‌های مهم قومی چینی و هندی را در خود جای داده‌اند، مسائل پیچیده‌ای هستند.

کمیسیون در پاسخ به این سوال که چه اقدامات قانونی ممکن است انجام دهد، کمیسیون در بیانیه ای ایمیلی در روز شنبه گفت که اجازه سوء استفاده از امکانات شبکه یا خدمات برنامه می تواند طبق قانون ارتباطات و چند رسانه ای مالزی در سال 1998 تخلف باشد.

دولت انور ابراهیم، ​​نخست وزیر، از زمان به قدرت رسیدن در ماه نوامبر، پس از انتخاباتی که در این کشور جنوب شرق آسیا برگزار شد و منجر به افزایش تنش های قومی شد، قول داده است که از پست های تحریک آمیز که به نژاد و مذهب می پردازد، جلوگیری کند.

فیس بوک بزرگترین پلت فرم رسانه های اجتماعی مالزی است که تخمین زده می شود 60 درصد از جمعیت 33 میلیونی این کشور دارای حساب کاربری ثبت شده باشند.