مشکلات چین می‌تواند از نقطه پایانی اپل خارج شود


یک قرنطینه شدید کووید و اختلال در کار در کارخانه آیفون در چین ممکن است بخشی از لذت فصل تعطیلات اپل را از بین ببرد.

طبق گزارش روز دوشنبه بلومبرگ، ناآرامی کارگران در کارخانه ژنگژو فاکسکان می تواند منجر به کسری تولید شش میلیون آیفون شود، درست زمانی که فصل تعطیلات در آستانه ورود به خانه است.

وضعیت فاکسکان با گسترش اعتراضات در سراسر چین به دلیل سیاست‌های مقابله با کووید صفر که منجر به قرنطینه مسکونی و تعطیلی مشاغل در بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله ژنگژو شده است، پیچیده‌تر شده است.

بر اساس راهنمایی های Counterpoint Research، تاخیر در تولید باعث شده است که زمان تحویل آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس 37 روز باشد. با این حال، زمان تحویل آیفون 14 سه روز است.

در همین حال، Wedbush Securities کسری تولید آیفون در طول سه ماهه را از 5٪ به 10٪ برآورد می کند.

Gene Munster، یکی از بنیانگذاران Loup Ventures، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر در مینیاپولیس، می گوید: «اگر یک هدیه تعطیلات یک مدل آیفون 14 پرو باشد، می توانید تعطیلات را در این مرحله حذف کنید.

“شما ممکن است با رفتن از طریق یک حامل خوش شانس باشید. آنها مقداری موجودی دارند،» او به TechNewsWorld گفت. “به نظر می رسد که اپل موجودی بیشتری را به اپراتورها می دهد تا به فروشگاه های خود.”

راس روبین، تحلیلگر اصلی Reticle Research، یک شرکت مشاوره فناوری مصرف کننده در شهر نیویورک، توضیح داد که موجودی آیفون شرکت های مخابراتی قبل از شروع تشدید مشکلات در چین تولید شده است.

روبین به TechNewsWorld گفت: «با نزدیک شدن به کریسمس، این مشکلات می‌توانند تأثیر بیشتری بر اپراتورها داشته باشند.

مانستر اضافه کرد که ممکن است موجودی به صورت دوره ای در اپل و فروشگاه های دیگر ظاهر شود، اما به سرعت به فروش می رسد.

زنجیره تامین پیچیده

تیم باجارین، رئیس Creative Strategies، یک شرکت مشاوره فناوری در سن خوزه، کالیفرنیا، هشدار داد که اپل تأیید نکرده است که شرایط فعلی بر فروش تعطیلات آن تأثیر می گذارد، اما اذعان کرد که منابع نزدیک به کارخانه فاکسکان نشان می دهند که مشکلات تولید در این کارخانه وجود دارد. تسهیلات ناشی از مسائل مربوط به غرامت کارگران.

باجارین به TechNewsWorld گفت: «اما مشکل بزرگ‌تر قرنطینه‌های کووید است. روی هم رفته، این احتمال وجود دارد که اپل در ارائه تعداد آیفون‌هایی که برای این سه‌ماهه پیش‌بینی کرده بود کوتاه بیاید.»

نمودار زمان انتظار آیفون 13 پرو در مقابل آیفون پرو را در ایالات متحده، راه اندازی تا هفته 10 نشان می دهد: نمودار

نمودار با حسن نیت از Conterpoint Research


Mark N. Vena، رئیس و تحلیلگر اصلی SmartTech Research در سن خوزه، کالیفرنیا، اضافه کرد: اپل یک قابلیت زنجیره تامین فوق‌العاده پیچیده دارد و بدون شک اعتراضات کارخانه‌های چین را در توانایی آنها برای ارائه محصولات قبل از کریسمس لحاظ می‌کند.

«تاثیری وجود خواهد داشت، اگرچه از محصولی به محصول دیگر متفاوت خواهد بود. ونا به TechNewsWorld گفت: بسیار ممکن است که برخی از محصولات محبوب – مانند AirPods – تحویل آنها پس از کریسمس متوقف شود.

اگرچه پیدا کردن مدل‌های آیفون 14 پرو و ​​مکس ممکن است سخت باشد، اما به نظر نمی‌رسد که سایر محصولات اپل تحت تأثیر قرار بگیرند. باجارین گفت: “ما هیچ مشکلی در زنجیره تامین در iPad، ساعت یا مک مشاهده نمی کنیم.”

با این حال ممکن است تغییر کند. مانستر می‌گوید: «امروز، مشکلات روی آیفون تأثیر می‌گذارد، اما از آنجایی که 50 درصد درآمد اپل از محصولات تولید شده یا مونتاژ شده در چین است، سایر محصولات نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند».

درآمدها با Qualms تماس می گیرند

نگرانی‌های اپل در مورد مشکلات احتمالی تولید را می‌توان در آخرین تماس درآمدی خود مشاهده کرد، زمانی که به دلیل عدم اطمینان کلان از ارائه راهنمایی صریح درآمد برای سه ماهه دسامبر خودداری کرد.

«عملکرد اپل در هر سه ماهه به عرضه‌ای که آنها می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند مرتبط است. روبین توضیح داد تا حدی که این مشکلات از تولید کم کند، می تواند بر نتایج مالی آنها تأثیر بگذارد.

او ادامه داد: «آیفون مهم ترین محصولی است که آنها از منظر درآمد تولید می کنند. “در گذشته، زمانی که اختلالات زنجیره تامین وجود داشت، آنها به درآمد خود ضربه زدند یا ادعا کردند که اگر می توانستند به محصول بیشتری دسترسی پیدا کنند یا تولید کنند، می توانستند عملکرد بهتری داشته باشند.”

او افزود: «اما آنها در مقایسه با صنعت تضمین عرضه خوب، سابقه بسیار قوی دارند.

باجارین خاطرنشان کرد که اپل نسبت به اتفاقاتی که در چین می افتد و تأثیر آن بر زنجیره تامین آن بسیار نگران است. او گفت: «آنها قبلاً اقدامات قوی برای شروع انتقال بخشی از زنجیره تأمین خود به خارج از چین به هند و جاهای دیگر انجام داده اند.

او ادامه داد: “اپل بیش از 10 سال است که با هند کار می کند، اگرچه تنها در چهار سال گذشته است که هند برخی از سیاست های خود را در زمینه سرمایه گذاری خارجی و کنترل خارجی تغییر داده است که به اپل اجازه داده است سریعتر در آنجا گسترش یابد.”

وی افزود که اپل همچنین نگران دیدگاه کلی رئیس جمهور شی جین پینگ برای چین است، که این چشم انداز برای بازارهای خارجی کمتر و کنترل بیشتر در مورد بازارهای داخلی است که به طور بالقوه بر اپل در دراز مدت تأثیر می گذارد.

اپل در حال تنوع بخشیدن به زنجیره تامین

باجارین اشاره کرد که اپل در پشت صحنه روی راه‌های مختلف برای تنوع بخشیدن به زنجیره تامین خود کار کرده است.

او گفت: “آنها اظهار نکرده اند که چقدر تهاجمی خواهند بود، اما ما قبلاً دانه های آن را دیده ایم، به خصوص وقتی به آنچه آنها در هند انجام می دهند نگاه کنید.”

نشانه هایی از آن در سال 2021 نیز وجود داشت، زمانی که اپل 150 مکان تولید جدید را اعلام کرد – 80٪ در خارج از چین.

او افزود: «باید باور کنم که اپل یک برنامه پشتیبان قوی در دست اجرا دارد که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حداقل در چند سال آینده جدایی خود از چین را تسریع بخشند».

به گفته مانستر، یک تعمیر اساسی، هر چند، بیش از چند سال طول خواهد کشید. “این یک روند کند است. پنج تا 10 سال طول می کشد. این یک زنجیره تامین دشوار برای بازسازی در کشورهای مختلف است.

ونا پیش بینی کرد که در نهایت 50 درصد از تولید اپل به خارج از چین منتقل می شود. وی گفت: «به‌ویژه تایوان به‌خاطر تهدید تهاجم چین، که اگر ظرف 12 تا 24 ماه آینده رخ دهد، ویران‌کننده خواهد بود، به‌ویژه تحت نظارت است».

اپل در تمایل خود برای کاهش تولید در چین تنها نیست. روبین گفت: «همه تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی که به شدت به چین وابسته هستند، تنوع بخشیده اند. «محدودیت‌های کووید عاملی بوده است، اما مجموعه بزرگ‌تری از مسائل وجود دارد که شامل محدودیت‌های تاریخی در فروش، الزامات اشتراک‌گذاری فناوری و حاکمیت سرمایه‌داری است.»

اپل به درخواستی برای اظهار نظر در مورد این داستان پاسخ نداد.منبع