ناسا اولین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب، خوشه کهکشان SMACS 0723 را با جزئیات خیره کننده نشان داد

تصاویر بیشتر توسط ناسا از طریق یک پخش زنده و کنفرانس مطبوعاتی در ساعت 8 بعدازظهر IST (10:30 صبح به وقت شرق) در 12 ژوئیه منتشر خواهد شد. گفته می شود تلسکوپ فضایی جیمز وب به اندازه کافی قدرتمند است تا اجرام بسیار قدیمی تر و دورتر از هر چیزی را که تا به حال دیده شده است شناسایی کند. توسط تلسکوپ فضایی هابل یا هر رصدخانه ای روی زمین دیده می شود.

ناسا اولین تصویر تمام رنگی از اعماق فضا را که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است منتشر کرده است و به همان اندازه که انتظارش را داشتیم خیره کننده است. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و بیل نلسون، مدیر ناسا، اولین تصویر را در یک رویداد پخش زنده ویژه در کاخ سفید در واشنگتن دی سی، که صحنه‌ای از فاصله 13 میلیارد سال نوری را نشان می‌دهد، رونمایی کردند.

انتظار می‌رود تلسکوپ فضایی جیمز وب در طول عمر خود قدیمی‌ترین ستاره‌ها را رصد کند و می‌تواند به کشف سیارات فراخورشیدی جدید کمک کند.منبع

ناسا در انتشار خود گفت: “این اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا عمیق ترین و واضح ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور تا به امروز است. این تصویر از خوشه کهکشانی SMACS 0723 که به عنوان اولین میدان عمیق وب شناخته می شود، مملو از جزئیات است.” در اینجا یک پیوند به یک نسخه با وضوح بالا از تصویر است.

پس از چندین دهه انتظار و یک سری تاخیرهای بسیار تبلیغاتی، تلسکوپ فضایی جیمز وب در دسامبر 2021 به فضا پرتاب شد. این رصدخانه بزرگترین رصدخانه ای است که تا کنون به فضا پرتاب شده است و هزینه آن حدود 9.7 میلیارد دلار برآورد شده است. این آینه مجهز به یک آینه اولیه است که قطر آن 6.5 متر است که از 18 بخش شش ضلعی تشکیل شده است و عمدتاً نور مادون قرمز را می گیرد. این بدان معناست که می تواند حدود شش برابر بیشتر از تلسکوپ فضایی هابل نور بگیرد. موقعیت آن در نقطه لاگرانژ (تقریبا چهار برابر دورتر از ماه از زمین) به آن اجازه می دهد تا به دور خورشید همگام با زمین بچرخد. دستگاه باید در دمای کمتر از 50 کلوین (223- درجه سانتیگراد) نگهداری شود.

فهرستی از اهداف اولیه تلسکوپ جیمز وب که قرار است هدف قرار گیرد هفته گذشته توسط آژانس فضایی منتشر شد و شامل خوشه SMACS 0723، به غیر از سحابی کارینا، WASP-96 b (طیف)، سحابی حلقه جنوبی و استفان بود. پنج نفری.

ناسا جزئیات می دهد که تصویر میدان عمیق توسط دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) گرفته شده است و خوشه کهکشانی SMACS 0723 را همانطور که 4.6 میلیارد سال پیش ظاهر شده است نشان می دهد. جرم ترکیبی این خوشه کهکشانی به عنوان یک عدسی گرانشی عمل می‌کند و کهکشان‌های بسیار دورتر را در پشت خود بزرگ‌نمایی می‌کند. NIRCam وب آن کهکشان‌های دوردست را در کانون توجه قرار داده است – آنها ساختارهای کوچک و ضعیفی دارند که قبلاً هرگز دیده نشده‌اند، از جمله خوشه‌های ستاره‌ای و ویژگی های پراکنده،” این اضافه شده است.