وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید گوگل میلیاردها دلار به غول‌های صنعت پرداخت می‌کند تا جایگاه برتر موتور جستجو را حفظ کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این قراردادهای گوگل اساس دعوای مهم ضد تراست وزارت دادگستری ایالات متحده است که این شرکت را به حفظ انحصار جستجوی خود با نقض قوانین ضد تراست متهم می کند.

انتظار می رود این دعوای ضد انحصار سال آینده رسما آغاز شود. بر اساس این گزارش، جلسه روز پنجشنبه اولین جلسه مهم در این پرونده بود.
منبع

به گفته کنت دینتزر، وکیل دادگستری ایالات متحده (DOJ) که این استدلال ها را به قاضی آمیت مهتا ارائه کرد، گزارش شده است که گوگل میلیاردها دلار به غول های مخابراتی مانند اپل، سامسونگ و غیره پرداخت کرده است تا به طور غیرقانونی موتور جستجوی پیش فرض محصولات خود باقی بماند. در جریان جلسه استماع روز پنجشنبه در واشنگتن. گوگل به “خرید انحصار پیش فرض” در اکثر مرورگرها و تمام تلفن های همراه ایالات متحده متهم شده است. اعتقاد بر این است که این انحصار داده های کاربران رقیب را رد می کند، که کلید موفقیت یک موتور جستجو است.

به عنوان بخشی از دفاع خود، گوگل استدلال کرده است که چندین مورد از این قراردادها از دهه 2000 برقرار شده است. علاوه بر این، آنها برای شرکت هایی مانند موزیلا که خدمات خود را به صورت رایگان ارائه می دهند، به ظاهر ضروری هستند.

گوگل با سازندگان گوشی های هوشمند مانند اپل قرارداد دارد. طبق این گزارش، سامسونگ، موتورولا و سه شرکت مخابراتی AT&T، Verizon و T-Mobile. دینزر استدلال کرد که این انحصار از رقبای گوگل برای به چالش کشیدن موتور جستجو جلوگیری می کند.