پایان عمر ویندوز 10 می تواند محل های دفن زباله را در زباله های الکترونیکی دفن کند

مایکروسافت قصد دارد بازار رایانه های شخصی را با هوش مصنوعی و ویندوز 11 تقویت کند، اما پیامد جانبی این اقدامات می تواند سفر زودهنگام به محل دفن زباله برای بسیاری از رایانه ها باشد.

کایرن جسوپ، تحلیلگر Canalys، یک شرکت تحقیقاتی بازار جهانی، گفت: “ویندوز 11 خود مستقیماً به زباله های الکترونیکی کمک نمی کند.” او به TechNewsWorld گفت: «با این حال، به دلیل نیازهای سخت افزاری، می تواند به طور غیرمستقیم زباله های الکترونیکی را افزایش دهد. بخش قابل توجهی از پایگاه نصب شده جهانی به دلیل تراشه TPM 2.0 که به امنیت Win11 کمک می کند، قادر به ارتقاء به Win11 نیست.

او اشاره کرد که Canalys تخمین می زند که تقریباً 20 درصد از پایه نصب شده جهانی ویندوز نمی تواند بیش از 200 میلیون دستگاه خود را ارتقا دهد.

اکثر این دستگاه‌ها از ویندوز 10 استفاده می‌کنند که مایکروسافت در اکتبر 2025 پشتیبانی از آن را متوقف خواهد کرد. و مصرف‌کنندگان تا حدی نگران اجرای یک نسخه ویندوز منسوخ نیستند. با این حال، برای کسب‌وکارهایی که رایانه‌های شخصی قدیمی‌تر دارند، Win10 EoS بسیاری را به سمت خرید دستگاه‌های جدید سوق می‌دهد.»

240 میلیون رایانه شخصی به سمت زباله رفتند

جسوپ و بن کدی، تحلیلگر همکار، در ماه دسامبر گزارشی منتشر کردند که تخمین می‌زند تا زمانی که مایکروسافت به پشتیبانی از ویندوز 10 پایان دهد، حدود یک پنجم دستگاه‌های ویندوز 10 جهان – حدود 240 میلیون رایانه شخصی – به زباله‌های الکترونیکی تبدیل خواهند شد.

اکثر این 240 میلیون رایانه شخصی، اگر در شرایط خوبی باشند، حداقل می توانند بازیافت شوند. با این حال، این گزارش خاطرنشان کرد که ناسازگاری آنها با آخرین نسخه پشتیبانی شده ویندوز، ارزش آنها را برای بازسازی و فروش مجدد به شدت کاهش می دهد.

بسیاری از 240 میلیون رایانه شخصی هنوز برای سال‌های آینده قابل استفاده خواهند بود، اما تقاضا برای دستگاه‌هایی که دیگر توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شوند بسیار کم خواهد بود – حتی شرکت‌هایی با بودجه‌های محدود فناوری اطلاعات به دلیل نبود به‌روزرسانی‌های امنیتی رایگان و مستمر، منصرف خواهند شد. اضافه.

Caddy به TechNewsWorld گفت: «سازمان‌هایی که دارای ناوگان رایانه‌های شخصی ویندوز 10 هستند، مجبور خواهند شد تا دستگاه‌های خود را پیش از موعد بازنشسته کنند، زمانی که فروشنده سیستم‌عامل پشتیبانی – به‌ویژه ادامه به‌روزرسانی‌های امنیتی – را برای دستگاه‌هایشان قطع کرد».

اگرچه مایکروسافت برنامه به‌روزرسانی‌های امنیتی پیشرفته را به مدت سه سال پس از تاریخ پایان سرویس Win10 ارائه می‌کند، Caddy گفت که برچسب قیمت بالا باعث می‌شود عمر رایانه‌های شخصی Win10 حتی جذاب‌تر شود.

قیمت برای اولین سال به روز رسانی 61 دلار آمریکا برای هر دستگاه ویندوز 10 است. برای سال دوم به 122 دلار و برای سال سوم به 244 دلار می رسد.

Bonanza برای دفن زباله

Jacob Kalvo، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Live Proxies، یک ارائه دهنده راه حل های پراکسی مستقر در استودیو سیتی، گفت: شرکت ها ترجیح می دهند دستگاه هایشان همیشه با آخرین به روز رسانی ها و ویژگی های امنیتی ارائه شود، بنابراین حتی اگر عملیاتی باشد، سخت افزار قدیمی منسوخ در نظر گرفته می شود. کالیفرنیا

او توضیح داد که مایکروسافت به طور قابل توجهی نیازمندی های سخت افزاری برای ویندوز 11 را نسبت به ویندوز 10 افزایش داده است. او به TechNewsWorld گفت: «این بدان معناست که تعداد زیادی از رایانه های شخصی که قادر به اجرای هر برنامه روزانه هستند اما در مشخصات ویندوز 11 ناکارآمد هستند، در معرض خطر حذف قرار دارند.

پایان پشتیبانی Win10 نه تنها برای محل های دفن زباله مفید خواهد بود. جسوپ توضیح داد: «به دلیل تقاضای قابل توجه در طول کووید، ناوگان رایانه های شخصی بسیاری از کسب و کارها باید به روز شوند.

این امر، همراه با پایان پشتیبانی از ویندوز 10، فروش رایانه های شخصی را در ماه های آینده افزایش خواهد داد. جسوپ گفت: «نظرسنجی Canalys از شرکای کانال نشان داد که 73 درصد از شرکا انتظار دارند Win10 EoS بر برنامه‌های تازه‌سازی مشتریانشان در 12 ماه آینده تأثیر بگذارد.

حتی اگر مایکروسافت به پشتیبانی Win10 پایان نمی داد، ظهور هوش مصنوعی سخت افزار Win10 را منسوخ می کند. کالوو گفت: «اگر برنامه‌ها و ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی عادی شوند، رایانه‌های شخصی قدیمی‌تر نمی‌توانند آن‌ها را به طور مؤثر اجرا کنند.

با انتقال عملکردهای بیشتر هوش مصنوعی از ابر به دستگاه، این وضعیت به طور فزاینده ای اتفاق خواهد افتاد. جسوپ خاطرنشان کرد: «توانایی رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی برای انجام استنباط روی دستگاه چندین مزیت از جمله هزینه کمتر به ازای هر پرس و جو، کاهش تأخیر، شخصی‌سازی نامحدود، در دسترس بودن بهبود یافته – بدون نیاز به اتصال به اینترنت – و افزایش حریم خصوصی و امنیت را به همراه دارد.»

او اضافه کرد که استنباط هوش مصنوعی می‌تواند 75 درصد مقرون‌به‌صرفه‌تر در مقایسه با ابر انجام شود و 83 درصد از CIOهای سازمانی پیش‌بینی می‌کنند امسال بار کاری را از ابر عمومی برای اهداف هوش مصنوعی بازگردانند.

رایانه های شخصی آبشاری

با این حال، راس ارنست، مدیر ارشد فناوری گروه فناوری بلانکو، یک شرکت جهانی که در پاک کردن داده‌ها و تشخیص دستگاه‌های تلفن همراه متخصص است، اظهار داشت که شرکت‌ها در تلاش هستند تا مسافت پیموده‌تری را از سخت‌افزار قدیمی خود به دست آورند، نه کمتر.

او به TechNewsWorld گفت: «در حال حاضر فشاری در شرکت‌های بزرگ برای نگهداری ماشین‌ها برای مدت طولانی‌تر وجود دارد. میل به دور شدن از چرخه عمر سه ساله سختگیرانه و نگه داشتن ماشین ها برای چهار، پنج سال یا بیشتر وجود دارد. برخی از OEM ها، مانند HP، شروع به فکر کردن به چرخه عمر هفت ساله کرده اند. این فوق العاده طولانی است.»

او ادامه داد: «به طور سنتی، اگر عمری سه ساله روی یک دستگاه داشتید، این تمام چیزی است که به آن نگاه می‌کردید. اکنون سازمان‌ها برای بررسی الزامات سیستم فراتر از زمان به چالش کشیده می‌شوند.

یکی از راه‌های افزایش عمر سخت‌افزار از طریق «آبشار» است که نیاز به دانش در مورد نیازهای محاسباتی واحدهای مختلف در تجارت دارد. من نمی توانم یک ماشین را از بازاریابی به مهندسی تبدیل کنم. الزامات سیستم ناسازگار است.» “اما من می توانم یک ماشین را از مهندسی به بازاریابی تبدیل کنم.”

درس پایداری

گزارش Canalys اشاره کرد که مقیاس زباله های الکترونیکی تولید شده در پایان پشتیبانی از ویندوز 10، نقش فروشندگان دستگاه و فروشندگان سیستم عامل را به طور یکسان در به حداکثر رساندن طول عمر قابل استفاده محصولات برجسته می کند.

برای تسهیل اقتصاد دایره ای، OEM ها باید دوام، قابلیت تعمیر و بازیافت را در طراحی دستگاه های خود تعبیه کنند – و فروشندگان سیستم عامل باید اطمینان حاصل کنند که این دستگاه ها تا زمانی که ممکن است قابل استفاده و ایمن هستند.

جسوپ گفت: «در حالی که فروشندگان نقشی در کاهش ضایعات الکترونیکی دارند، مسئولیت بین تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و سیاست‌گذاران تقسیم می‌شود. «فروشندگان می‌توانند با طراحی محصولات برای طول عمر، ارائه خدمات تعمیر و ارائه به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری برای دوره‌های طولانی کمک کنند. با این حال، مصرف کنندگان نیز نقش مهمی در تصمیم گیری آگاهانه برای خرید و دفع صحیح دستگاه ها دارند.

وی خاطرنشان کرد: رایانه های شخصی هوش مصنوعی بسیاری از فروشندگان را وادار کرده اند تا کمپین های بازاریابی چند جانبه ای داشته باشند که بر هوش مصنوعی و همچنین پایداری سخت افزار جدید آنها تمرکز دارد.

کدی خاطرنشان کرد که طول عمر دستگاه ها منوط به چرخه خرید و جایگزینی مصرف کنندگان و همچنین چرخه های تدارکات فناوری اطلاعات خود سازمان ها است. او گفت: «اما، فروشندگان رایانه های شخصی مسئولیت دارند تا از عملکرد مؤثر دستگاه ها تا زمانی که ممکن است اطمینان حاصل کنند. این شامل طراحی دستگاه‌هایی است که بادوام، آسان برای جدا کردن قطعات و تعمیر در بخش سخت‌افزاری باشند.»

او ادامه داد: «با این حال، طول عمر یک دستگاه نیز به شدت تحت تأثیر اقدامات فروشندگان سیستم عامل مانند مایکروسافت و اپل است. پایان پشتیبانی از یک سیستم عامل می تواند دستگاه های قوی، قابل تعمیر و کارآمد را مجبور به بازنشستگی پیش از موعد کند، اغلب به دلیل نگرانی های امنیتی استفاده از سیستم عامل قدیمی.

منبع