کاهش مصرف بیت کوین در السالوادور نسبت به سال گذشته، کاهش 18 درصدی حواله های ارز دیجیتال

در دو ماه اول سال 2022، السالوادور 19.45 میلیون دلار (تقریبا 160 کرور روپیه) حواله های دریافتی به عنوان توکن بیت کوین دریافت کرده بود. در حالی که امسال، طی ماه های مشابه، این مبلغ به 15.98 میلیون دلار (تقریبا 130 کرور) رسید که نسبت به سال گذشته 3.47 میلیون دلار (تقریباً 28 کرور) کاهش داشت.

در سال 2021، السالوادور اولین کشور در جهان بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی در کنار دلار آمریکا اعلام کرد. این کشور کیف پول دیجیتالی خود را به نام Chivo راه اندازی کرد که از طریق آن شهروندان می توانستند دارایی های بیت کوین خود را ذخیره و خرج کنند.

اکنون که حواله مبتنی بر BTC در السالوادور کاهش یافته است، این استنباط می شود که استفاده کلی از BTC نیز در کشور کاهش یافته است.

السالوادور که توسط صندوق بین المللی پول به دلیل قانونی کردن بیت کوین به عنوان یک گزینه پرداخت مورد انتقاد قرار گرفته است، طبق گزارش ها شاهد کاهش استفاده از این ارز دیجیتال است. اقتصاد کشور آمریکای مرکزی، که تا حد زیادی به درآمدهای حواله وابسته است، کاهش قابل توجهی در حواله های مبتنی بر BTC ثبت کرده است. داده‌های بانک مرکزی سالوادور (BCR) نشان می‌دهد که حواله‌های مبتنی بر BTC در حدود ژانویه و فوریه امسال 17.8 درصد کاهش یافته است.

یکی از دلایلی که السالوادور با اطمینان BTC را به عنوان ارز قانونی خود معرفی می کند، دریافت حواله به مبالغ کامل از دیاسپورای خود در خارج از کشور بود. پیش از این، سرویس‌های انتقال وجه مانند وسترن یونیون به دلیل کاهش بخش بزرگی از حواله‌ها به عنوان هزینه خدمات مقصر شناخته می‌شدند. با این حال، با انتقال بیت کوین، کشور مایل بود که مبالغ کامل را با هزینه خدمات کم یا بدون هزینه و همچنین انتقال فوری وجوه برون مرزی دریافت کند.

این کشور همچنین در تلاش است تا فعالیت‌های مرتبط با رمزنگاری را در بین اتباع خود راه‌اندازی کند.

در اوایل سال جاری، زمانی که بیت کوین در نمودارهای کریپتو معاملات پایینی داشت، السالوادور اعلام کرده بود که برای نشان دادن حمایت خود از دارایی دیجیتال، روزانه یک بیت کوین خریداری خواهد کرد.

تا کنون، نایب بوکله، رئیس جمهور سالوادور به این وضعیت رسیدگی نکرده است.

حواله یک انتقال پول غیرتجاری است که توسط یک کارگر خارجی، یکی از اعضای یک جامعه دیاسپورا، یا فردی با روابط خارج از کشور برای حمایت از درآمد خانوار خانواده‌هایشان در کشورهای بومی آغاز می‌شود.

اخیراً، السالوادور اعطای مجوزهای عملیاتی را به شرکت‌های رمزنگاری که مایل به راه‌اندازی فروشگاه در قلمرو آن هستند، آغاز کرد. صرافی کریپتو Bitfinex تبدیل به اولین شرکت رمزنگاری شده است که مجوز رسمی از السالوادور را برای فعالیت به عنوان ارائه دهنده خدمات دارایی دیجیتال در این کشور تضمین کرده است.منبع

یک نظرسنجی توسط موسسه دانشگاهی افکار عمومی دانشگاه آمریکای مرکزی (Iudop) که در اواسط ژانویه منتشر شد، به استفاده تقریباً صفر از بیت کوین در السالوادور در سال 2022 و تداوم «نظرات نامطلوب» در بین مردم درباره در گزارشی توسط آژانس EFE ادعا شده است.