گزارش‌ها حاکی از آن است که YouTube افرادی که از VPN استفاده می‌کنند برای دریافت اشتراک پرمیوم ارزان‌تر سرکوب می‌کند

بر اساس ادعای کاربران در رسانه‌های اجتماعی، یوتیوب اکنون در حال سرکوب کاربرانی است که از شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) برای دریافت اشتراک پرمیوم ارزان‌تر استفاده می‌کنند. در چند ماه گذشته، سرویس پخش ویدئو به شدت بر روی مقابله با مشکل مسدودکننده‌های تبلیغات شخص ثالث که شرایط خدمات آن را نقض می‌کنند، تمرکز کرده است. با این حال، اکنون به نظر می رسد که توجه خود را به یکی دیگر از جریان های درآمدی خود معطوف کرده است – اشتراک های YouTube Premium.

سرکوب کاربران VPN

در پستی با عنوان «لغو خودکار حق بیمه یوتیوب؟» در subreddit یوتیوب، کاربر @Alopez1024 یک اسکرین شات را به اشتراک گذاشت که یک ایمیل ادعایی از سرویس پخش ویدئو در رابطه با لغو اشتراک ممتاز را نشان می دهد. این ایمیل به کاربر اطلاع می‌دهد که مزایای YouTube Premium را از دست می‌دهد، در حالی که آنها را در روند بازگرداندن آن راهنمایی می‌کند.

در نظرات، چندین کاربر تاکید کردند که ممکن است این اتفاق برای کسانی رخ دهد که از VPN استفاده می کنند تا اشتراک ارزان تری داشته باشند. قابل ذکر است، YouTube Premium، مانند بسیاری از خدمات اشتراک دیگر، قیمت همه جا یکسان نیست. به عنوان مثال، در ایالات متحده برای طرح فردی از 13.99 دلار (تقریباً 1170 روپیه) در ماه شروع می شود. از سوی دیگر، همین طرح 100 میلیون تومان هزینه دارد. 129 در ماه در هند، که تقریبا 10 درصد از قیمت ایالات متحده است.

به دلیل این اختلاف، برخی از کاربران ممکن است برای دریافت آن، از طریق VPN در مناطقی که اشتراک ممتاز آن ارزان‌تر است، به وب‌سایت YouTube پیمایش کرده باشند. این همان مشکلی است که گفته می شود یوتیوب با آخرین اقدام خود با آن مقابله می کند.

پاسخ یوتیوب

سخنگوی یوتیوب در گفتگو با TechCrunch گفت: «برای ارائه دقیق‌ترین طرح‌ها و پیشنهادات موجود، ما سیستم‌هایی برای تعیین کشور کاربران خود داریم. در مواردی که کشور ثبت نام با جایی که کاربر در حال دسترسی به YouTube است مطابقت ندارد، از اعضا می خواهیم اطلاعات صورتحساب خود را به کشور محل اقامت فعلی خود به روز کنند.

خدمات استریم اخیراً شاهد افزایش قیمت دوره ای بوده است. قیمت Spotify Premium اخیرا برای دومین بار در 12 ماه گذشته افزایش یافته است. قیمت اشتراک YouTube Premium نیز در جولای 2023 به 13.99 دلار در ماه افزایش یافت، از 11.99 دلار (تقریباً 1000 روپیه).


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

منبع