گل ماندویلا، همه چیز دربارهی گیاه راک ترومپت، کشت، نگهداری

اگرچه این ‘گوهرهای زنگبار’ به نور مصنوعی یا نور روشن غیرمستقیم نیاز دارند ، گیاه می تواند ماهها بدون آب گیاهان زینتی زنده بماند . سخت و بسیار مقاوم به خشکی، رشد نسبتا کندی دارند و می توانند با شرایط نور کم کنار بیایند، اما در موقعیت های روشن تر سریعتر رشد می کنند. گیاهی بسیار مقاوم با ظاهری بسیار دلربا. همچنین به عنوان گیاهی تزئینی و قیمتی در پارکها و مکانهای عمومی مورد استفاده قرار میگیرد. مقدار آب مورد نیاز: به خاک مداوم مرطوب نیاز دارد. مقدار آب مورد نیاز: هفتهای یکبار یا دو هفته یکبار؛ از آبیاری زیاد جلوگیری کنید. به طور کلی برای مراقبت از گیاه زینتی در فضای باز باید از مواردی که سبب ایجاد ضعف در گیاه میشود جلوگیری کرد. مقدار آب مورد نیاز: آبیاری بعد از خشکی کامل خاک؛ از زیاد آب دادن جلوگیری کنید. مقدار آب مورد نیاز: آبیاری در زمانی که سطح بالای خاک گلدان خشک است. زمانی که قلمهها به اندازه کافی ریشه دادند آنها را در خاک بکارید. بیشتر پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که گیاهان آپارتمانی دوباره به جریان اصلی تبدیل شدند. برای نگهداری از آن مکانی را انتخاب کنید که 4 تا 6 ساعت در روز نور خورشید غیر مستقیم دریافت کند.

گیاهانی را برای حمام خود انتخاب کنید که نیاز کم به نور داشته و در رطوبت بالا رشد می کنند. این مشکل عمدتا در این فصل رخ میدهد و شما باید میزان رطوبت منزلتان را در حد نرمال نگه دارید. اگرچه این گیاه بسیار محبوب است، اما دمدمی مزاج بودن و دشواری نگهداری آن نکتهای است که باید مد نظر داشته باشید. از دیگر نخل های زینتی آپارتمانی نخل یوکا فیلی است که به دلیل داشتن برگهایی سبز و محکم و تنه جذاب، بسیار محبوب است. این گیاه یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که دارای گل های به رنگ سفید میباشد . در سال ۲۰۱۰ در ژاپن در فهرست ۱۰ نام نوزاد دختری که دارای بیشترین رقم ثبت شده بودند، نام ۷ گل دیده میشود که در این بین ساکورا مقام نخست نامهای انتخابی برای دختران در این سال را به خود اختصاص دادهاست. سالها پیش خانه­ها و حیاط­ها بزرگ بودند، با حوض کوچکی وسط حیاط و گلدان­هایی که خانم­ها با عشق از آنها نگهداری می­کردند اما امروز دیگر خبری از آن خانه­ها و حیاط­ها نیست و دغدغه­ی خیلی از خانم­ها این است که مگر می­شود در آپارتمان گل نگه داشت؟

به عنوان یک حاشیه تزئینی: پاکی ساندرا یک حاشیه تزئینی عالی برای حیاط شما یا سایر پروژه های محوطه سازی می سازد. در حیاط این خانه ها به راحتی می توانید کار های خود را انجام دهید. این گیاه رنج دمای بین ۱۰ تا ۵۰ درجه را به راحتی تحمل می کند و زنده می ماند ولی بهترین دما برای رشد دمای بین ۲۰ تا ۲۳ درجه است. برای اینکه بهترین نتیجه را از کاشت بذر گل داشته باشید توصیه می شود که در اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار بذر گل و گیاه خود را بکارید. در شرایط عادی، کشت گلخانهای می تواند گیاهان دارویی را پوشش دهد؛ به شرط آنکه شرایط کاشت بذر گیاهان دارویی، نگهداری از گیاهان و توجه به عوامل محیطی را در نظر بگیرید. با توجه به اینکه که گیاهان در میزان نیازشان به آب و نور خورشید و نوع خاک با هم متفاوت هستند در زیر به معرفی تعدادی از گیاهان پرطرفدار میپردازیم.

کافی است سالی یکبار در بهار به خاک این گیاه کود اضافه کنید تا از زیباییهای این نوع نخل های زینتی آپارتمانی بهره ببرید. با افزایش زندگی آپارتمانی و زندگی در شرایطی که قد برافراشتن برج ها و آسمان خراش ها حتی لذت دیدن آسمان را از انسانها صلب کرده است روی آوردن به گل و گیاهان زینتی و نگهداری از آنها در فضای منزل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. شاید باور نکنید ولی راهاندازی یک شغل پرسود خانگی باعث افزایش خودباوری افراد میشود و رسیدن به رویاها خیلی راحتتر خواهد بود. گلدانهای خانگی کشویی نیز مدلی فانتزی دارند، اما عیب آنها اشغال فضای سطح مانند کابینتها است. جوانهها را بعد از اندکی رشد بیشتر، به گلدانهای کوچک منتقل کنید و خاکشان را همواره مرطوب نگه دارید.

بیشتر گل سنگها بعد از یک تا دو سال به گل میروند و بعد از آن هم وارد دوره کمون میشوند. برای دسترسی به بازار میتوانید از طریق اتوبان امام علی(ع) به سمت جنوب حرکت کرده و وارد اتوبان محلاتی شرق شوید. گیاه آپارتمانی مونسترا با نام علمی Monstera deliciosa از خانواده Araceae و بومی جنگلهای گرمسیری جنوب مکزیک و جنوب پاناماست. وی تصفیه و تهویه هوا، تولید اکسیژن و سلامت محیط را از مزایای وجود گلهای آپارتمانی درفضاهای بسته عنوان کرد و افزود: استفاده از گیاهان آپارتمانی علاوه بر اینکه به ایجاد فضای روح بخش و شاد کمک میکند، استفاده از برخی از آنها مثل سانسوریا میتواند در حذف بسیاری از اشعههای مضر و یا حرارت تولید شده از وسایل صوتی و تصویری، وسایل برقی و حرارتی موثر باشند. علاوه بر مقدار آب, کیفیت آب از عوامل مهم در تولید محصولات گلخانه ای است. یکی از ایدههای جدید برای کار در منزل پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی میباشد. ذکر این نکته ضروری است که گیاهان آپارتمانی در گلخانههایی با دمای بالا همانند محیط بومی خود با نور غیرمستقیم موردنیاز، رطوبت کافی، کود شیمیایی کافی و درجهی حرارت مناسب تکثیر و پرورش مییابند و سپس در گلفروشیها در معرض فروش گذاشته میشوند.

با این حال معمولا گیاهان پرورش یافته در گلدان، شکوفه نمیدهند. در هر حال تجارت گل و گیاه این روزها خیلی داغ شده است. هر دختر کورپی باید سه رشته مهره کهربا داشته باشد. آب آن باید حتما سبک باشد و دمای آب بالای 15 درجه باشد. این گیاه را در نور غیر مستقیم نگه دارید و از قرار دادن آن در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید. هرچند که بیشتر سیکلیدها اندازههای کوچک و متوسطی دارند، اما تعداد زیادی از آنها توسط انسانها ماهیگیری و به عنوان غذا استفاده میشوند. با این حال در روزهای آخر هفته یا در مواقعی که تعداد مشتریان زیاد است گاهی ممکن است این بازار تا ظهر و حوالی ساعت ۱۴ یا ۱۵ هم باز باشند. نور اکثر حمامها معمولاً کمتر از اتاقهای استاندارد است – حتی ممکن است بعضی از حمامها بدون پنجره باشند. اکثر گونههای گیاهی که به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری میشوند از منطقه جنگلهای بارانی استوایی و مناطق مجاور آن میآیند. در ادامه به معرفی برخی از گیاهان همیشه سبز مقاوم به سرما می پردازیم. آنتوریوم از خانواده شیپوریان است و برگ های پهن، سبز و بلندی دارد.

از آن دسته گیاهانی که به دلیل داشتن گل های بسیار زیبا به رنگ های قرمز و صورتی علاقه مندان بسیاری دارد. این گیاه علاقه زیادی به گرما دارد و باید در هوای با درجه حرارت بالاتر نگه داری میشود. با پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن، کمتر از گیاهان آپارتمانی استفاده میشود اما باید بدانید که حضور خیلی از آنها مانند گیاهان تراریومی علاوه بر طراوت بخشیدن به خانه و محیط اطراف شما، تاثیر بسزایی در ایجاد روحیه مثبت دارند. کلمۀ پیسانکا از فعل پیساتی (Pysaty)، به معنی “نوشتن” یا “نقش زدن” گرفته شده است، زیرا طرحها روی آن نقاشی نمیشوند، بلکه با موم زنبور عسل کشیده (نقش) میشوند. گیاه ZZ نامیده می شود زیرا تقریباً تخریب پذیر نیست ، گیاه ZZ حمامهای گرم ، بخار و تاریک را تحمل می کند. هنگامی که در اتاق های گرم و با رطوبت بالا نگهداری می شود ، مراقب آبیاری باشید زیرا خاک بیش از حد مرطوب باعث پوسیدگی ریشه می شود. این نوع نخل های زینتی آپارتمانی رطوبت تقریبا زیادی لازم دارند و درصورت کمبود آن ممکن است دچار آفت شوند.

نخل فن چینی در نور زیاد به خوبی رشد میکند اما نوع جوانتر آن با سایه نیز سازگار است. که ابتدا بر روی برگ و سپس به کل آن و حتی ساقه نیز کشیده میشود. گل سنگ از طریق کاشت دانه و قلمه ساقه قابل تکثیر است. لاله از جمله گلهایی است که بسیار زود در ایران شناخته شد و مورد توجه قرار گرفت. دمای مورد نیاز آن دمای معمولی اتاق و خاک آن باید مقداری ماسه ای باشد. این جوانه ها را باید از گلدان اصلی جدا کرده و به گلدان دیگری منتقل کنید. اکسیژن مورد نیاز آنرا از طریق باز گذاشتن پنجره ها یا هر روش دیگری تامین کنید. نکته مهمی که شاید کمتر مورد توجه قرار میگیرد نیاز گیاه به رطوبت هواست . بیایید با جزئیات بیشتری به گیاهان مختلفی که در حمام های تاریک رشد می کنند و بخار و رطوبت ناشی از دوش فشار ندارند ، نگاه کنیم. حتی در آپارتمان هایی با حمام بدون پنجره ، بسیاری از گیاهان دوش در صورت داشتن نور مصنوعی کافی می توانند به خوبی رشد کنند. فلفل مدتهاست که در بازار ایران قیمت خوبی دارد و معمولاً مانند صیفیجات دیگر دچار نوسان شدید قیمتی نیست.

پیله آ طرحی ظریف با بافت عمیق دارد . برگهای ستارهای شکل این نوع نخل باعث تمایز آن از دیگر نخلها با برگهای تیز و مستقیم شده است. این در دو نوع وجوددارد کـه بـه نام های تشکیل کلوخ یا اجرا آزاد شناخته می شود. دو هفته تا یک ماه حداکثر تعویض کنید. آن را در خاکی حاصلخیز بکارید و هر ماه به آن کود اضافه کنید تا گیاهی سرسبز و زیبا داشته باشید. خاک مناسب برای این گل خاکی است که آب را به سرعت از خود عبور میدهد. در این زمان گلدان گل سنگتان را با گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه عوض کنید و خاکی تازه برایش بریزید. این گل مناسب باغچه، در ابتدا کوچک است، اما رشد سریعی دارد، با نام گل زمان نیز شناخته می شود. عامل مهم دیگر برای گیاهان دوش تحمل نوسانات دما است – حمام ها در زمان دوش گرفتن هوای گرم و مرطوب دارند و پس از آن به سرعت خنک می شوند.

بسیاری از افرادی که نگهداری گل و گیاه را دوست دارند از این گیاه استقبال می کنند. به طوری که توانایی رشد در آب و هوای خنک را نیز دارد. این نخل نیز از معدود پالمهایی است که برای آپارتمان و فضای بسته مناسب است. در صورتی که در منزل از کودک یا حیوان خانگی نگهداری میکنید، بهتر است این گیاه را از دسترس آنها دور نگه دارید. بهتر است این کار را در اوایل بهار انجام دهید. اگر میخواهید گیاهتان را به وسیله دانه تکثیر کنید، دانهها را در اوایل بهار در داخل خانه و درون خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و برای آنها نور زیادی فراهم کنید.

داشتن گل اطلسی در باغ باعث می شود که در پاییز که دیگر گلهای سالانه دیگر گل خود را از دست بدهند ، رنگ زیادی به آن بدهید. در فصل بهار میتوان به طور کلی از گل کلم برای تزئین حاشیه و کنارههای باغچه که به مدت 4 تا 5 ماه از سال زیبایی خاص خود را دارند ویلا از شمشاد پا بلند و شمشاد پا کوتاه (برای محوطه سازی با شمشاد)، بنفشه، پامچال، شقایق، گل ناز و لازانیا نام برد. نخل گربه در زیستگاه خود به طور طبیعی کنار رودخانهها میروید؛ بنابراین نیاز است هنگام رشد در خانه به طور منظم آبیاری شود. تنه آن آب زیادی را در خود ذخیره میکند بنابراین گیاه تحمل کم آبی را دارد. نخل لیندا دارای یک تنه کوتاه و محکم با برگهایی با قوس زیبا است. گیاهان ZZ دارای ساقه های آبدار ضخیمی با شاخ و برگ براق و براق هستند. همانطور که گفتیم روش دیگر تکثیر گل سنگ قلمه ساقه است.

خبر خوب اینکه می توانید جوانه هایی که در پایه ساقه ها وجود دارند را دوباره بکارید و شاهد رشد آنها باشید. کود دامی پوسیده را روی خاک باغچه بریزید و آن را تا عمق 15 تا 20 سانتی متر برگردانید تا خوب مخلوط شود. اگر کمی به آن دقت کنید گلهای سفید و خاص آن با انحنایی زیبا روی برگهای سبز و درخشان خودنمایی میکنند. شناختن گیاهان خوراکی که رشد سریعی دارند کمک زیادی به شما میکند تا بتوانید خوراکیهای سالم و سبز خودمان را داشته باشید و البته انتظار زیادی برای به بار نشستن آنها نکشید. البته باید بدانید که این نخل های زینتی آپارتمانی به رطوبت زیادی نیاز دارند و اگر در مکانهایی مانند آشپزخانه نگهداری شوند به طور چشمگیری رشد میکنند و برگهای سبز تیره خود را افزایش میدهند.