گوردون مور، بنیانگذار اینتل و صاحب قانون مور، در ۹۴ سالگی درگذشت.

مور مدیر تحقیق و توسعه در فیرچایلد بود که طرح معروف خود را در مقاله ای با عنوان «ترکیب اجزای بیشتر بر روی مدارهای مجتمع» برای 19 آوریل 1965، نسخه مجله Electronics انجام داد. او با اشاره به اینکه مقرون به صرفه ترین مدار در آن زمان دارای 50 ترانزیستور بود، پیش بینی کرد که این تعداد تقریباً هر سال دو برابر می شود و به 65000 می رسد. ریزپردازنده های مدرن میلیاردها ترانزیستور دارند.

مور با بازنگری قانون خود در سال 1975 گفت که اجزای هر تراشه نصف سریعتر رشد می کنند و هر دو سال یکبار به جای هر سال دو برابر می شوند. یکی از همکاران اینتل، دیوید هاوس، به این نتیجه که اغلب نقل قول می شود، رسید که عملکرد یک تراشه، به دلیل تعداد و کیفیت ترانزیستورها، هر 18 ماه دو برابر می شود.

در سال 1971، اینتل اولین ریزپردازنده خود را با بیش از 2000 ترانزیستور معرفی کرد. ریزپردازنده 8080 آن در Altair 8800 بود که در سال 1975 معرفی شد و به طور گسترده به عنوان اولین کامپیوتر شخصی موفق شناخته می شد. در سال 1981، IBM ریزپردازنده 8088 اینتل را برای تامین انرژی اولین کامپیوتر شخصی خود انتخاب کرد.

مور به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی منتقل شد و در سال 1950 اولین فردی از خانواده خود بود که از کالج فارغ التحصیل شد. در سال 1954 مدرک دکتری گرفت. در فیزیک و شیمی از Caltech.

گوردون ارل مور در 3 ژانویه 1929 در سانفرانسیسکو به دنیا آمد و در Pescadero، کالیفرنیا بزرگ شد. خانواده او زمانی که او 10 ساله بود به ردوود سیتی، کالیفرنیا نقل مکان کردند. پدرش، والتر، معاون کلانتر بود. مادرش، فلورانس آلمیرا ویلیامسون، صاحب یک فروشگاه عمومی کوچک بود.

ریچارد تدلو در بیوگرافی گروو در سال 2006 نوشت: «مور به خود مباهات نمی‌کند، اگرچه رکورد موفقیت‌های او چیزهای زیادی برای افتخار کردن است». “به نظر می رسد که او یک فرد معمولی است.” تدلو از گرو نقل کرد که مور را «مردی باهوش بدون هوا» خطاب کرد.

برخلاف رهبران بعدی اینتل که پیش‌بینی‌های مرگ قانون مور را رد کردند، مور بی‌ربط بودن آن را پیش‌بینی کرد.

بنیاد گوردون و بتی مور در بیانیه ای اعلام کرد که مور روز جمعه در خانه اش در هاوایی در محاصره خانواده در آرامش درگذشت.

مور یکی از بنیانگذاران پیشگام صنعت Fairchild Semiconductor، در سال 1968 اینتل را تأسیس کرد که در یک مقطع به بزرگترین سازنده نیمه هادی جهان تبدیل شد. شرکت مستقر در سانتا کلارا در کالیفرنیا حدود 80 درصد از کامپیوترهای شخصی جهان را با مهمترین بخش آنها، ریزپردازنده، تامین می کند. مور از سال 1975 تا 1987 مدیر اجرایی بود.

از مور بتی آیرین ویتاکر که در سال 1950 با او ازدواج کرد و همچنین پسران کنت و استیون و چهار نوه به یادگار مانده است.

مور در سال 1975 رئیس و مدیرعامل شد، سپس در سال 1979 رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شد. گرو در سال 1987 به عنوان مدیرعامل جانشین او شد و مور در سال 2001 در سن 72 سالگی از هیئت مدیره اینتل بازنشسته شد.

نویس و مور اینتل را تشکیل دادند، یک انقباض از “الکترونیک یکپارچه”، در یک کارخانه سابق Union Carbide در Mountain View، قلب چیزی که به ساختن آن در Silicon Valley کمک می کردند. اولین عنوان مور معاون اجرایی رئیس جمهور بود. اندی گرو، یکی دیگر از کارکنان فیرچایلد، به زودی به آنها پیوست.

مور برای ویدئویی که توسط بنیاد میراث شیمیایی تهیه شده است، یادآوری می کند: «من می خواستم به آن اطلاع بدهم، در اینجا ایده ای وجود دارد که در آن فناوری به سرعت تکامل می یابد و تأثیر زیادی بر هزینه الکترونیک خواهد داشت. این نکته اصلی بود که من سعی کردم به آن بپردازم، اینکه این مسیری برای الکترونیک ارزان قیمت خواهد بود.

مور و همسرش از جمله هدایای مهم خود، 600 میلیون دلار به Caltech، واقع در پاسادنا، کالیفرنیا دادند. 200 میلیون دلار به Caltech و دانشگاه کالیفرنیا برای ساخت قوی ترین تلسکوپ نوری جهان. و 100 میلیون دلار به دانشگاه کالیفرنیا در دیویس برای ساخت یک دانشکده پرستاری.

پسر کلانتر

امروزه، اکثر رهبران و ناظران صنعت تراشه استدلال می کنند که قانون مور دیگر قابل اجرا نیست. برخی از لایه های مواد مورد استفاده برای ساخت نیمه هادی ها تنها یک اتم ضخامت دارند، به این معنی که نمی توان آنها را بیشتر منقبض کرد. در چنین هندسه های کوچکی، خواص آن موادی که آنها را نیمه هادی می کند، تجزیه می شود. این امر مفید بودن آنها را به عنوان سوئیچ های میکروسکوپی که برای نشان دادن ابتدایی ترین شکل اطلاعات الکترونیکی استفاده می شوند، از بین می برد.

مور در مراسمی در سال 2015 به مناسبت پنجاهمین سالگرد قانونش گفت: “روزی باید متوقف شود.” “هیچ چیز نمایی مانند این برای همیشه ادامه نمی یابد.”

کارور مید، استاد مهندسی در موسسه فناوری کالیفرنیا، نام قانون مور را ارائه کرد. مور خود از تأثیر و ماندگاری آن ابراز شگفتی کرد و ترجیح داد آن را ابهام زدایی و کم اهمیت جلوه دهد.

مور یک مجموعه شیمی در خانه همسایه دید و تصمیم گرفت که می خواهد شیمیدان شود. او شروع به آزمایش ساخت موشک و مواد منفجره کرد و در دانشگاه ایالتی سن خوزه در رشته شیمی تحصیل کرد. در آنجا با همسرش بتی ویتاکر سابق آشنا شد. آنها دو فرزند به نام های کنت و استیون خواهند داشت.

مشاهدات مور برای ارتقای شهرت اینتل اساسی بود. این شرکت مبالغ فزاینده‌ای را برای بهبود تولید قطعات الکترونیکی کوچک با سرعتی که رقبای‌اش نمی‌توانستند همراهی کنند، اختصاص داد. سرعت هولناک پیشرفت، فناوری اینتل را به قلب سخت افزار انقلاب رایانه های شخصی و سپس انقلاب اینترنت تبدیل کرد تا اینکه رقبای آسیایی این شرکت رهبری آن را به چالش کشیدند.

زنده و سرحال

گوردون مور، یکی از بنیانگذاران شرکت اینتل که نظریه او در مورد توسعه تراشه های کامپیوتری معیار پیشرفت در صنعت الکترونیک بود، درگذشت. او 94 بود.

مور و هفت همکارش، از جمله رابرت نویس، در سال 1957 با 3500 دلار از پول خود و سرمایه‌گذاری 1.5 میلیون دلاری Fairchild Camera and Instrument Corp، فیرچایلد را تأسیس کردند. شاکلی آنها را “هشت خائن” نامید. نویس، در اواخر دهه 1950، به اختراع مدار یکپارچه، که اساس تمام طراحی های تراشه تا به امروز است، کمک کرد. او در سال 1990 درگذشت.

اینتل را تشکیل می دهد

او در همان مقاله نوشت: «مدارهای یکپارچه به شگفتی‌هایی مانند رایانه‌های خانگی یا حداقل پایانه‌های متصل به رایانه مرکزی، کنترل‌های خودکار خودروها و تجهیزات ارتباطی قابل حمل شخصی منجر خواهند شد».

1975 تجدید نظر

او به عنوان محقق در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در سیلور اسپرینگ، مریلند مشغول به کار شد. ویلیام شاکلی که ترانزیستور را در آزمایشگاه های تلفن بل ایجاد کرده بود و جایزه نوبل فیزیک 1956 را به اشتراک می گذاشت، مور را در آزمایشگاه نیمه هادی شاکلی خود در نزدیکی پالو آلتو، کالیفرنیا استخدام کرد.

اینتل و سایر سازندگان نیمه هادی هنوز محصولاتی را بر اساس نسخه ای از قانون مور توسعه می دهند، مشاهدات دانشمند در سال 1965 مبنی بر اینکه تعداد ترانزیستورهای یک تراشه کامپیوتر – که سرعت، حافظه و قابلیت های یک دستگاه الکترونیکی را تعیین می کند – هر سال دو برابر می شود. قانونی که مور در سال 1975 مورد بازنگری قرار داد، همچنان معیاری برای پیشرفت در داخل و خارج از صنعت تراشه است، حتی با وجود اینکه تداوم کاربرد آن موضوع مورد بحث است.

در سال 2000، مور بنیاد گوردون و بتی مور را راه‌اندازی کرد که دارایی 9.5 میلیارد دلاری را تا سال 2021 گزارش کرد و آن را به یکی از بزرگترین بنیادهای اعطای کمک مالی خصوصی در ایالات متحده تبدیل کرد. از حفاظت از محیط زیست، مراقبت از بیمار و تحقیقات علمی در سرتاسر جهان و همچنین دلایل محلی در منطقه خلیج سانفرانسیسکو پشتیبانی می کند. مور گفت که نگرانی او برای محیط زیست ناشی از عشق او به ماهیگیری است.

بیانیه پروکسی اینتل در سال 2006 نشان داد که مور 173 میلیون سهم دارد. این آخرین باری است که نام او در پرونده های نظارتی شرکت ظاهر می شود. بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، دارایی خالص او حدود 7.5 میلیارد دلار بود.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

پت گلسینگر، مدیر اجرایی، در ژانویه 2022 گفت: «اینتل ناظر قانون مور برای دهه‌های آینده خواهد بود». او گفت که قانون “زنده است و ما آن را به خوبی حفظ خواهیم کرد.”