Apple Intelligence در رویداد WWDC24 Kickoff رونمایی شد

«هوش اپل»، پاسخ این شرکت به شرکت‌هایی مانند Google Gemini و Microsoft Copilot، ترفندهای زیادی را که قبلاً در آن پلتفرم‌های دیگر دیده نشده بود، نشان نداد، اما در دو زمینه عالی بود: یکپارچه‌سازی و حفظ حریم خصوصی.

این فناوری که روز دوشنبه در یک ارائه از پیش ضبط‌شده در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان اپل اعلام شد، تا حد زیادی از اطلاعات شخصی کاربر برای انجام عملکردهای هوش مصنوعی خود استفاده می‌کند و بیشتر آن را در دستگاه‌هایی که داده‌ها در آن ذخیره می‌شوند انجام می‌دهد تا از حفظ حریم خصوصی اطمینان حاصل شود.

کریگ فدریگی، معاون مهندسی نرم افزار اپل در این ارائه گفت: “در حال حاضر ابزارهای چت واقعاً چشمگیری وجود دارد که مجموعه گسترده ای از وظایف را با استفاده از دانش جهانی انجام می دهند، اما این ابزارها اطلاعات کمی در مورد شما یا نیازهای شما دارند.” با iOS 18، iPadOS 18 و macOS Sequoia، سفر جدیدی را آغاز می‌کنیم تا هوشی را برای شما به ارمغان بیاوریم که شما را درک کند.»

وی خاطرنشان کرد که از هوش اپل می توان برای درک و ایجاد زبان و همچنین تصاویر استفاده کرد و برای ساده کردن تعامل بین دستگاه ها و برنامه ها اقدام کرد. می‌تواند کارهایی مانند اولویت‌بندی اعلان‌ها و ارائه ابزارهای نوشتاری برای بازنویسی، خلاصه‌سازی و تصحیح متن را انجام دهد.

تیم باجارین، رئیس Creative Strategies، یک شرکت مشاوره فناوری، در سن خوزه توضیح داد: «آنها عمیقاً هوش مصنوعی را در داده‌های شخصی شما ادغام می‌کنند و با استفاده از هوش مصنوعی آن داده‌ها را برای هوشمندتر کردن برنامه‌های شما، ادغام ویژگی‌ها و گسترش قابلیت‌ها تقویت می‌کنند. کالیفرنیا

او به TechNewsWorld گفت: «این یک رویکرد منحصر به فرد است. اپل تنها کسی است که می تواند این کار را انجام دهد زیرا آنها سخت افزار، نرم افزار و نیمه هادی های سیستم خود را کنترل می کنند.

نوعی هوش مصنوعی شخصی

Mark N. Vena، رئیس و تحلیلگر اصلی SmartTech Research در لاس وگاس، اضافه کرد که دیدگاه اپل از هوش اپل مبتنی بر تجربه شخصی است.

او به TechNewsWorld گفت: «مردم روی ChatGPT و سایر برنامه‌های هوش مصنوعی برای محتوای در دسترس عموم تمرکز کرده‌اند. دیدگاه اپل این است که ارزش واقعی Apple Intelligence این است که کاربران چگونه از آن به شیوه ای بسیار شخصی و سفارشی استفاده می کنند.

او گفت: “Apple Intelligence تعدادی برنامه کاربردی جالب ارائه می دهد که یک فرد معمولی می تواند از آنها استفاده کند و ارزش آنها را ببیند.”

او اعلام کرد: “آنها دستکش را پایین انداخته اند.” آنها می‌گویند که اگر واقعاً می‌خواهید هوش مصنوعی را برای افراد عادی هدایت کنید، باید شخصی‌سازی شود، باید قابل تنظیم باشد، باید برنامه‌های کاربردی معنی‌داری داشته باشد، و باید یک جزء حریم خصوصی در آن تعبیه شده باشد.»

محاسبات ابری خصوصی

فدریگی توضیح داد که سنگ بنای سیستم هوش شخصی اپل پردازش روی دستگاه است. این به Apple Intelligence اجازه می دهد تا از اطلاعات شخصی بدون جمع آوری آنها آگاه باشد.

با این حال، همه پردازش ها را نمی توان به صورت محلی انجام داد. ممکن است لازم باشد برخی از کارها در فضای ابری انجام شوند. برای این کارها، اپل “Private Cloud Compute” را ایجاد کرده است که به دستگاه های اپل اجازه می دهد برای پردازش پیشرفته به سرورهای تخصصی در حال اجرا بر روی سیلیکون اپل متصل شوند.

فدریگی توضیح داد: «این سرورهای سیلیکونی اپل حریم خصوصی و امنیت آیفون شما را از سیلیکون به بالا ارائه می‌دهند، از ویژگی‌های امنیتی زبان برنامه‌نویسی سوئیفت استفاده می‌کنند و نرم‌افزاری را با شفافیت داخلی اجرا می‌کنند.

او ادامه داد: «هنگامی که درخواستی می‌کنید، Apple Intelligence تجزیه و تحلیل می‌کند که آیا می‌توان آن را روی دستگاه پردازش کرد یا خیر. «اگر به ظرفیت محاسباتی بیشتری نیاز دارد، می‌تواند از Private Cloud Compute استفاده کند و فقط داده‌های مربوط به کار شما را برای پردازش در سرورهای سیلیکونی اپل ارسال کند. داده‌های شما هرگز ذخیره نمی‌شوند یا در دسترس اپل قرار نمی‌گیرند.»

او گفت: «و درست مانند آیفون شما، کارشناسان مستقل می‌توانند کدی را که روی این سرورها اجرا می‌شود بررسی کنند تا این وعده حفظ حریم خصوصی را تأیید کنند.»

Eric Abbruzzese، مدیر تحقیقات ABI Research، یک شرکت مشاوره فناوری که دفتر مرکزی آن در Oyster Bay، نیویورک مستقر است، به TechNewsWorld گفت: «اگر Private Cloud Compute به قول خود صادق باشد، تلاش خوبی است و اپل را به خوبی متمایز می کند.

Vena تحت تاثیر مراقبت اپل در ایجاد پایه و اساس حریم خصوصی برای Apple Intelligence در طول ارائه قرار گرفت. او گفت: «اگر به تمام مدل‌های استفاده‌ای که آنها نشان داده‌اند نگاه کنید، باید به ایمیل‌ها و پیام‌های متنی دسترسی داشته باشند، بنابراین متقاعد کردن مردم که حفظ حریم خصوصی هسته اصلی رویکرد آنها به هوش مصنوعی است، مهم است.

با این حال، همه درخواست های هوش مصنوعی به سرورهای اپل نمی روند. ChatGPT OpenAI نیز در ترکیب قرار دارد. سیری ممکن است تشخیص دهد که یک پرس و جو ممکن است توسط ChatGPT به جای منابع شخصی پاسخ داده شود. در این صورت، سیری برای ارسال پرس و جو به چت ربات OpenAI اجازه می خواهد.

باجارین توضیح داد: «اپل با OpenAI موافقت کرد که درخواست‌های کاربران را ثبت نکند، و هیچ اطلاعات شخصی نمی‌تواند به ChatGPT داده شود، مگر اینکه شما اجازه دهید.» “این یک رویکرد عالی و بسیار امن است.”

هوش مصنوعی بر اساس شرایط اپل

راس روبین، تحلیلگر اصلی Reticle Research، یک شرکت مشاوره فناوری مصرف کننده در شهر نیویورک، خاطرنشان کرد که Apple Intelligence به شرکت فرصتی می دهد تا از قدرت پردازنده های خود برای انجام کاری به غیر از رندر کردن ویدیو یا اجرای سریعتر یک بازی استفاده کند.

او به TechNewsWorld گفت: «این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مدل‌های بیشتری از هوش مصنوعی را روی دستگاه بیاورند، که به حفظ حریم خصوصی آنها کمک می‌کند. در حالی که Apple Intelligence با بسیاری از اطلاعات شخصی در حال تعامل است، هیچ یک از این اطلاعات به جایی نمی رسد.

او گفت: «این هوش مصنوعی طبق شرایط اپل است.

او افزود: «هیچکس نمی‌خواهد بگوید ما قبلاً هرگز هوش مصنوعی این کار را ندیده‌ایم». “این روشی است که آنها آن را در برنامه های خود ادغام کرده اند که نشان دهنده رویکرد جامع تری است که تا کنون دیده ایم.”

Anshel Sag، تحلیلگر ارشد Moor Insights & Strategy، یک تحلیلگر فناوری و شرکت مشاوره مستقر در آستین، تگزاس، با این موضوع موافقت کرد.

او به TechNewsWorld گفت: «آنها کار خاصی انجام نمی دهند، اما ادغام آنها در سطح پلت فرم خوب و قانع کننده است. و آنها یک داستان قوی از حریم خصوصی و کامپیوتری را بیان می کنند که مطابق با همه چیزهایی است که از اپل انتظار می رود.

او گفت: “آنچه که آنها اعلام کردند مشابه چیزی است که از شرکت های دیگر می بینیم، اما نه در این مقیاس.” «آنچه با Apple Intelligence می‌بینید، ادغام دقیق‌تر و تمیزتر از آنچه که دیگران قبلاً با کمی تغییر اپل در آن انجام داده‌اند، است. به خصوص پیشگامانه نیست.»

چیزی فراتر از یک ارزش افزوده

Abbruzzese خاطرنشان کرد که اپل همانند سایر محصولات به هوش مصنوعی نزدیک شده است.

آنها هرگز اولین بازار نیستند. آنها سعی می کنند بهترین باشند.» هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا آنها بهترین هستند یا نه، اما من از اینکه اعلامیه منسجم بود شگفت زده شدم. همه چیز به خوبی با هم هماهنگ می شود.»

او ادامه داد: “من برای سایر بازیکنان چنین احساسی نداشته ام.” «هوش مصنوعی همیشه به چیز دیگری ارزش افزوده می‌دهد. به خوبی یکپارچه نبود.»

او افزود: «هر ویژگی هوش مصنوعی که اپل اعلام کرد در سراسر اکوسیستم کار می‌کند. ما قبلاً به اندازه آن هم افزایی گسترده ندیده ایم. Microsoft Copilot قدرتمند است، اما به خوبی Apple Intelligence با اکوسیستم ویندوز ادغام نمی شود.

منبع