CBDC: RBI راه اندازی آزمایشی روپیه الکترونیکی را برای موارد استفاده خاص آغاز می کند

بانک مرکزی گفت: “بانک ذخیره به زودی راه اندازی آزمایشی روپیه الکترونیکی را برای موارد استفاده خاص آغاز خواهد کرد. با گسترش دامنه و دامنه این راه اندازی های آزمایشی، RBI به برقراری ارتباط در مورد ویژگی ها و مزایای خاص روپیه الکترونیکی ادامه خواهد داد. از زمان به زمان.” CBDC را می توان به دو نوع کلی طبقه بندی کرد – هدف کلی یا خرده فروشی (CBDC-R) و عمده فروشی (CBDC-W). CBDC خرده فروشی به طور بالقوه برای استفاده همه در دسترس خواهد بود و در حالی که CBDC عمده فروشی برای دسترسی محدود به موسسات مالی منتخب طراحی شده است.

بانک مرکزی روز جمعه گفت که به زودی راه اندازی آزمایشی روپیه الکترونیکی را برای موارد استفاده خاص با هدف تقویت اقتصاد دیجیتال هند، کارآمدتر کردن سیستم های پرداخت و بررسی پولشویی آغاز خواهد کرد.

دولت هند راه اندازی روپیه دیجیتال – یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) از سال مالی 2022-23 به بعد را در بودجه اتحادیه که در 1 فوریه 2022 در پارلمان ارائه شد، اعلام کرده بود.

سیستم روپیه دیجیتال با پشتیبانی پیشرفته‌ترین سیستم‌های پرداخت هند که مقرون به صرفه، در دسترس، راحت، کارآمد، امن و مطمئن هستند، اقتصاد دیجیتال هند را بیشتر تقویت می‌کند، سیستم‌های پولی و پرداخت را کارآمدتر می‌کند و به این روزنامه می‌گوید که مشارکت مالی را بیشتر می‌کند.

یادداشت مفهومی پیشینه، انگیزه، انتخاب ویژگی‌های طراحی و سایر چارچوب‌های سیاستی سیستم روپیه الکترونیکی را برای کشور ارائه می‌کند.

این یادداشت همچنین به دنبال توضیح رویکرد بانک مرکزی نسبت به معرفی روپیه دیجیتال است.

RBI گفت که هدف پشت صدور این یادداشت مفهومی ایجاد آگاهی در مورد CBDC ها به طور کلی و ویژگی های برنامه ریزی شده روپیه دیجیتال به طور خاص است.

این مقاله همچنین خاطرنشان کرد که تأثیر بالقوه معرفی CBDC بر سیاست پولی هنوز نامشخص است و با توجه به اینکه در حال حاضر تنها CBDC های محدودی وجود دارد، زیرا کشورهای کمی تا به امروز منتشر کرده اند.

در یادداشت آمده است: «برای اینکه CBDC به‌عنوان یک وسیله مبادله ایفای نقش کند، باید تمام ویژگی‌هایی را که ارز فیزیکی نشان می‌دهد از جمله ناشناس بودن، جهانی بودن و نهایی بودن را در خود جای دهد».

هدف از این کار ایجاد یک سیستم CBDC باز، فراگیر، قابل همکاری و نوآورانه است که آرزوهای اقتصاد دیجیتال مدرن هند را برآورده کند.

پس از در نظر گرفتن نگرانی های مربوط به ناشناس بودن، تجزیه و تحلیل مناسب داده های بزرگ تولید شده از CBDC می تواند به سیاست گذاری مبتنی بر شواهد کمک کند.

CBDC شکل دیجیتالی اسکناس ارز است که توسط بانک مرکزی صادر می شود. در حالی که اکثر بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال بررسی انتشار CBDC هستند، انگیزه‌های کلیدی برای انتشار آن به نیازهای منحصر به فرد هر کشور اختصاص دارد.

Reserve Bank گفت که رویکرد آن با دو ملاحظات اساسی اداره می شود – ایجاد روپیه دیجیتالی که تا حد امکان به ارز کاغذی نزدیک باشد و مدیریت فرآیند معرفی روپیه دیجیتال به روشی یکپارچه.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

در این یادداشت آمده است که بیش از 60 بانک مرکزی در سرتاسر جهان علاقه خود را به CBDC ابراز کرده اند که چند مورد از آنها در حال حاضر در دو گروه خرده فروشی و عمده فروشی در حال اجرای آزمایشی است و بسیاری دیگر در حال تحقیق، آزمایش و/یا راه اندازی چارچوب CBDC خود هستند.

در یادداشت مفهومی در مورد ارز دیجیتال بانک مرکزی، RBI اعلام کرد که هدف CBDC به جای جایگزینی، تکمیل اشکال فعلی پول است و در نظر گرفته شده است که یک راه پرداخت اضافی برای کاربران فراهم کند، نه جایگزینی سیستم‌های پرداخت موجود.

در این بیانیه آمده است: “همچنین ممکن است به یک منبع داده غنی برای ارائه دهندگان خدمات برای بینش محصولات مالی تبدیل شود. علاوه بر این، داده ها برای اجرای مقررات پولشویی بسیار مفید خواهند بود.”