Chandrayaan-3 در 14 جولای راه اندازی می شود، فرود نرم در 23 یا 24 آگوست پیش بینی می شود

Chandrayaan-3 یک ماموریت بعدی برای Chandrayaan-2 برای نشان دادن قابلیت انتها به انتها در فرود ایمن و چرخش روی سطح ماه است.

در حالی که دامنه این ابزارهای علمی بر روی فرودگر و مریخ نورد در موضوع “علم ماه” قرار می گیرد، یک ابزار آزمایشی دیگر نشانه های طیفی-قطبی سنجی زمین را از مدار ماه مورد مطالعه قرار می دهد که در این موضوع مناسب است. به گفته مقامات ISRO از “علم از ماه”.

ماموریت Chandrayaan-3 دارای ابزارهای علمی برای مطالعه خواص حرارتی-فیزیکی سنگ سنگی ماه، لرزه خیزی ماه، محیط پلاسمای سطح ماه و ترکیب عنصری در مجاورت محل فرود است.

ماژول نیروی محرکه که دارای بار محموله طیف قطب سنجی سیاره زمین قابل سکونت (SHAPE) برای مطالعه اندازه گیری های طیفی و قطبی زمین از مدار ماه است، پیکربندی کاوشگر و مریخ نورد را تا 100 کیلومتری مدار ماه حمل می کند.

فضاپیمای Chandrayaan-3 که توسط LVM3 (Launch Vehicle Mark-III) (که قبلاً GSLV Mk III نامیده می شد) به فضا پرتاب خواهد شد، ترکیبی از سه ماژول – نیروی محرکه، فرودگر و مریخ نورد (که در داخل فرودگر قرار دارد) است. .

وظیفه اصلی ماژول پیشرانه حمل ماژول فرودگر از تزریق خودروی پرتاب تا مدار قطبی مدور 100 کیلومتری نهایی ماه و جداسازی آن است. علاوه بر این، ماژول پیشرانه همچنین دارای یک محموله علمی به عنوان ارزش افزوده است که پس از جداسازی ماژول فرودگر عملیاتی خواهد شد.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

در ماه مارس سال جاری، فضاپیمای Chandrayaan-3 آزمایش‌های ضروری را با موفقیت انجام داد که توانایی آن را برای مقاومت در برابر لرزش‌های خشن و محیط صوتی که فضاپیما در طول پرتاب با آن مواجه می‌شد، تایید کرد.

مقامات ISRO خاطرنشان کردند که عمر مأموریت فرودگر یک روز قمری است که برابر با 14 روز زمینی است.

محموله های کاوشگر عبارتند از: «آزمایش ترموفیزیکی سطحی چاندرا» برای اندازه گیری هدایت حرارتی و دما. “ابزار فعالیت لرزه ای قمری” برای اندازه گیری لرزه خیزی در اطراف محل فرود. و “Langmuir Probe” برای تخمین چگالی پلاسما و تغییرات آن.

آژانس فضایی ملی که مقر آن در اینجاست در توییتی اعلام کرد: «مأموریت LVM3-M4/Chandrayaan-3: پرتاب اکنون برای 14 ژوئیه 2023 در ساعت 2:35 بعد از ظهر IST از SDSC، Sriharikota برنامه ریزی شده است.

“تاریخ (برای فرود نرم) بر اساس زمان طلوع خورشید در ماه تعیین می شود. هنگام فرود، نور خورشید باید وجود داشته باشد. نور خورشید برای 14-15 روز روی ماه و برای 14-15 روز آینده وجود دارد. بدون نور خورشید، آنها خاطرنشان کردند.

یک آرایه بازتابنده لیزری غیرفعال از آژانس فضایی ایالات متحده، سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا)، نیز برای مطالعات محدوده لیزری ماه در نظر گرفته شده است.

وزیر فضایی و رئیس ISRO، Somanath S به خبرنگاران گفت که آژانس فضایی در 23 یا 24 آگوست فرود نرم فرودگر را انجام خواهد داد.

محموله های مریخ نورد عبارتند از: «طیف سنج اشعه ایکس ذرات آلفا» و «طیف سنجی شکست ناشی از لیزر» برای استخراج ترکیب عنصری در مجاورت محل فرود.

فرودگر توانایی فرود نرم در یک مکان مشخص ماه را خواهد داشت و مریخ نورد را مستقر می کند که در طول حرکت خود، تجزیه و تحلیل شیمیایی سطح ماه را در محل انجام می دهد.

سازمان تحقیقات فضایی هند روز پنجشنبه اعلام کرد که ماموریت چاندرایان-3 قرار است در ساعت 14:35 بعدازظهر 14 جولای به فضا پرتاب شود و انتظار می رود که فرودگر در 23 یا 24 آگوست بر سطح ماه فرود بیاید.