ChatGPT، مدل‌های دیگر هوش مصنوعی که گفته می‌شود تلاش‌های اتحادیه اروپا برای تشکیل قانون شاخص را پیچیده کرده‌اند.

لوفر گفت: «در بحث ها نباید عجله کرد و مصالحه نباید فقط برای بسته شدن پرونده قبل از پایان سال انجام شود. حقوق مردم در خطر است».

این منجر به طبقه‌بندی ابزارهای مختلف هوش مصنوعی بر اساس سطح ریسک درک شده آنها شد: از حداقل تا محدود، زیاد و غیرقابل قبول. ابزارهای پرخطر ممنوع نخواهند شد، اما از شرکت ها می خواهند که در عملیات خود شفافیت بالایی داشته باشند.

او گفت: “چیزهای زیادی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیریم.” تیم ما بسیار فعالانه با تنظیم‌کننده‌ها کار می‌کند و تلاش می‌کند مطمئن شود که این فناوری تا حد امکان از مزایای بیشتری برخوردار است و تا حد ممکن ایمن است.

نمایندگان پارلمان اروپا می گویند که این قانون به طور منظم مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و امکان به روز رسانی در صورت بروز مشکلات جدید در زمینه هوش مصنوعی را فراهم می کند.

دانیل اک، مدیر اجرایی پلتفرم پخش صوتی Spotify – که اخیراً “AI DJ” خود را راه اندازی کرده است که می تواند لیست های پخش شخصی سازی شده را تنظیم کند – به رویترز گفت این فناوری “یک شمشیر دو لبه” است.

نمایندگان شرکت های فناوری از چنین اقداماتی عقب نشینی کرده اند و اصرار دارند که دستورالعمل های داخلی آنها به اندازه کافی قوی است تا اطمینان حاصل شود که فناوری به طور ایمن به کار گرفته می شود، و حتی پیشنهاد می کنند که قانون باید یک شرط انتخاب داشته باشد، که بر اساس آن شرکت ها می توانند خودشان تصمیم بگیرند که آیا تصمیم بگیرند یا خیر. مقررات اعمال می شود.

شمشیر دو لبه؟

در پشت صحنه، شرکت‌های بزرگ فناوری که میلیاردها دلار در فناوری جدید سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به شدت لابی کرده‌اند تا نوآوری‌های خود را خارج از محدوده شفاف‌سازی پرخطر که به معنای انطباق بیشتر، هزینه‌های بیشتر و مسئولیت‌پذیری بیشتر در مورد محصولاتشان است، حفظ کنند. منابع گفتند.

بحث‌های اتحادیه اروپا نگرانی‌هایی را برای شرکت‌ها – از استارت‌آپ‌های کوچک گرفته تا فناوری بزرگ – در مورد اینکه چگونه مقررات ممکن است بر کسب‌وکارشان تأثیر بگذارد و اینکه آیا آنها در مقابل رقبای دیگر قاره‌ها در یک نقطه ضعف رقابتی قرار دارند، ایجاد کرده است.

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که پیشرفت‌های سریع فناوری مانند اپلیکیشن هوش مصنوعی (AI) مولد ChatGPT، تلاش‌های قانون‌گذاران اتحادیه اروپا برای توافق بر روی قوانین هوش مصنوعی را پیچیده می‌کند.

اما به گفته سه منبع آگاه، یک جلسه 5 ساعته در 13 فوریه به هیچ قطعنامه ای منجر نشد و قانونگذاران بر سر جنبه های مختلف این قانون با هم اختلاف دارند.

چندین قانونگذار انتظار داشتند که ماه گذشته در نشستی در استراسبورگ فرانسه در مورد لایحه 108 صفحه ای به اجماع برسند و در چند ماه آینده به یک سه گانه ادامه دهند.

شرکت هوش مصنوعی DeepMind متعلق به گوگل که در حال حاضر در حال آزمایش ربات چت هوش مصنوعی Sparrow خود است، به رویترز گفت که مقررات سیستم های چند منظوره پیچیده است.

قانونگذاران در حال کار بر روی بیش از 3000 اصلاحیه ارائه شده هستند که همه چیز را از ایجاد یک دفتر جدید هوش مصنوعی تا محدوده قوانین قانون پوشش می دهد.

کمیسیون اروپا این پیش نویس قوانین را تقریباً دو سال پیش در تلاشی برای محافظت از شهروندان در برابر خطرات فناوری نوظهور که در ماه های اخیر رونق سرمایه گذاری و محبوبیت مصرف کننده را تجربه کرده است، پیشنهاد کرد.

این پیش نویس باید بین کشورهای اتحادیه اروپا و قانونگذاران اتحادیه اروپا که سه گانه نامیده می شود، پیش از اینکه قوانین تبدیل به قانون شوند، سرکوب شود.

© تامسون رویترز 2023


از گوشی‌های هوشمند با نمایشگرهای چرخشی یا خنک‌کننده مایع گرفته تا عینک‌های AR فشرده و گوشی‌هایی که می‌توانند به راحتی توسط صاحبان آن‌ها تعمیر شوند، بهترین دستگاه‌هایی را که در MWC 2023 در Orbital دیده‌ایم، پادکست Gadgets 360، مورد بحث قرار می‌دهیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

تقریباً همه بازیگران بزرگ فناوری در این بخش سهام دارند، از جمله مایکروسافت، آلفابت و متا.

فناوری بزرگ، مشکلات بزرگ

اما، با توجه به اینکه انتخابات اروپا در افق سال 2024 در پیش است، آنها تحت فشار هستند تا در اولین بار چیزی قابل توجه ارائه دهند.

الکساندرا بلیاس، رئیس سیاست عمومی بین‌الملل این شرکت، گفت: «ما معتقدیم که ایجاد یک چارچوب حکومتی حول GPAIS باید یک فرآیند فراگیر باشد، به این معنی که همه جوامع آسیب‌دیده و جامعه مدنی باید درگیر شوند.»

براندو بنیفی، نماینده ایتالیایی در پارلمان اروپا و یکی از دو قانونگذار که مذاکرات را در مورد قانون موردانتظار AI اتحادیه رهبری می‌کنند، می‌گوید: «مذاکرات بسیار پیچیده هستند، زیرا کمیته‌های مختلف زیادی در آن دخیل هستند. “مذاکرات می تواند بسیار طولانی باشد. شما باید هر بار با 20 نماینده پارلمان اروپا صحبت کنید.”

تا ماه فوریه، ChatGPT، ساخته شده توسط OpenAI تحت حمایت مایکروسافت، رکورد سریع‌ترین رشد پایگاه کاربر را در بین هر برنامه کاربردی مصرف‌کننده در تاریخ ثبت کرد.

یک نظرسنجی اخیر توسط نهاد صنعت کاربردی کاربردی AI نشان داد که 51 درصد از پاسخ دهندگان انتظار کاهش سرعت فعالیت های توسعه هوش مصنوعی را در نتیجه قانون هوش مصنوعی دارند.

وی افزود: سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه مطمئن شویم چارچوب مدیریت ریسک که امروز ایجاد می کنیم فردا همچنان مناسب خواهد بود؟

قانونگذاران به دنبال ایجاد تعادلی بین تشویق نوآوری و در عین حال حمایت از حقوق اساسی شهروندان بوده اند.

دانیل لوفر، تحلیلگر ارشد سیاست در گروه حقوقی Access Now گفت: «سرعت انتشار سیستم‌های جدید، مقررات را به یک چالش واقعی تبدیل می‌کند. “این یک هدف سریع در حال حرکت است، اما اقداماتی وجود دارد که علیرغم سرعت توسعه همچنان مرتبط باقی می ماند: شفافیت، کنترل کیفیت، و اقداماتی برای احقاق حقوق اساسی آنها.”

تحولات سریع

در حالی که صنعت انتظار دارد تا پایان سال به توافق برسد، نگرانی‌هایی وجود دارد که پیچیدگی و عدم پیشرفت می‌تواند تصویب این قانون را تا سال آینده به تعویق بیندازد و در انتخابات اروپا، نمایندگان پارلمان اروپا با مجموعه‌ای از اولویت‌های کاملاً متفاوت روی کار خواهند آمد.

برای پرداختن به ابزارهایی مانند ChatGPT که کاربردهای ظاهراً بی پایانی دارند، قانونگذاران دسته دیگری را با نام «سیستم های هوش مصنوعی با هدف عمومی» (GPAIS) معرفی کردند تا ابزارهایی را که می توانند برای انجام تعدادی کارکرد سازگار شوند، توصیف کنند. هنوز مشخص نیست که آیا تمام GPAIS پرخطر تلقی می شود یا خیر.

اما این بحث‌ها فضای کمی برای پرداختن به فناوری‌های هوش مصنوعی مولد در حال گسترش مانند ChatGPT و Stable Diffusion که سراسر جهان را دربرگرفته است، باقی گذاشته است و هم جذابیت و هم جنجال کاربران را برانگیخته است.