ChatGPT با مشکل دیگری روبروست زیرا رئیس اتحادیه اروپا قوانین جدید هوش مصنوعی را برای مقابله با خطرات پیشنهاد می کند

نگرانی در مورد سرقت ادبی توسط دانش آموزان باعث شده است که برخی از مدارس دولتی ایالات متحده و دانشگاه Sciences Po فرانسه استفاده از ChatGPT را ممنوع کنند.

© تامسون رویترز 2023

یک نظرسنجی توسط نهاد صنعتی کاربردی نشان داد که 51 درصد از پاسخ دهندگان انتظار دارند که فعالیت های توسعه هوش مصنوعی آنها در نتیجه قانون هوش مصنوعی کاهش یابد.

او گفت: “مردم باید مطلع شوند که با یک چت بات سروکار دارند نه با یک انسان. شفافیت با توجه به خطر سوگیری و اطلاعات نادرست نیز مهم است.”

مدل‌های هوش مصنوعی مولد باید بر روی حجم عظیمی از متن یا تصاویر آموزش ببینند تا پاسخ مناسبی را ایجاد کنند که منجر به اتهامات نقض حق نسخه‌برداری می‌شود.

برخی از کارشناسان این نگرانی را ایجاد کرده اند که سیستم های مورد استفاده توسط چنین برنامه هایی ممکن است برای سرقت ادبی، کلاهبرداری و انتشار اطلاعات نادرست مورد سوء استفاده قرار گیرند، حتی در شرایطی که قهرمانان هوش مصنوعی آن را به عنوان یک جهش تکنولوژیکی می دانند.

نگرانی های “خطر بالا”.

یکی از شرکای یک شرکت حقوقی در ایالات متحده گفت: «فقط این واقعیت که هوش مصنوعی مولد به تازگی در تعریف گنجانده شده است، سرعت توسعه فناوری را نشان می‌دهد و تنظیم‌کننده‌ها در تلاش هستند تا با این سرعت همگام شوند».

او در اظهار نظر کتبی به رویترز گفت: “همانطور که توسط ChatGPT نشان داده شد، راه حل های هوش مصنوعی می توانند فرصت های بزرگی را برای مشاغل و شهروندان ارائه دهند، اما می توانند خطراتی را نیز به همراه داشته باشند. به همین دلیل است که ما به یک چارچوب قانونی محکم برای اطمینان از هوش مصنوعی قابل اعتماد بر اساس داده های با کیفیت بالا نیاز داریم.” .

برتون گفت که کمیسیون اروپا از نزدیک با شورای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا همکاری می کند تا قوانین مندرج در قانون هوش مصنوعی برای سیستم های هوش مصنوعی عمومی را شفاف کند.

تنها دو ماه پس از راه‌اندازی، ChatGPT – که می‌تواند مقالات، مقالات، جوک‌ها و حتی شعر در پاسخ به درخواست‌ها تولید کند – به عنوان سریع‌ترین برنامه مصرف‌کننده در تاریخ رتبه‌بندی شده است.

او می‌گوید: «روزهایی است که من خوشبین هستم و لحظاتی وجود دارد که در مورد نحوه استفاده بشر از هوش مصنوعی بدبین هستم.

طبق قوانین پیش‌نویس اتحادیه اروپا، ChatGPT یک سیستم هوش مصنوعی عمومی است که می‌تواند برای اهداف متعدد از جمله موارد پرخطر مانند انتخاب نامزدها برای مشاغل و امتیازدهی اعتبار استفاده شود.

برتون گفت که بحث های آتی با قانونگذاران درباره قوانین هوش مصنوعی این جنبه ها را پوشش خواهد داد.

برتون گفت که خطرات ناشی از ChatGPT – زاییده فکر OpenAI، یک شرکت خصوصی تحت حمایت مایکروسافت – و سیستم‌های هوش مصنوعی بر نیاز فوری به قوانینی تأکید می‌کند که او سال گذشته در تلاش برای تعیین استاندارد جهانی برای این فناوری پیشنهاد کرد. این قوانین در حال حاضر در بروکسل در دست بحث است.

مایکروسافت از اظهار نظر درباره اظهارات برتون خودداری کرد. OpenAI – که برنامه آن از فناوری به نام هوش مصنوعی مولد استفاده می کند – بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

برتون می‌خواهد OpenAI با توسعه‌دهندگان پایین‌دستی سیستم‌های هوش مصنوعی پرخطر همکاری نزدیکی داشته باشد تا امکان انطباق آنها با قانون پیشنهادی هوش مصنوعی را فراهم کند.

OpenAI در وب سایت خود اعلام کرده است که قصد دارد هوش مصنوعی تولید کند که “به نفع همه بشریت” باشد، زیرا تلاش می کند هوش مصنوعی ایمن و مفید بسازد.

براد اسمیت، رئیس مایکروسافت روز چهارشنبه در یک پست وبلاگی نوشت: مقررات موثر هوش مصنوعی باید بر برنامه های کاربردی با بیشترین خطر متمرکز باشد.

به گفته مدیران چندین شرکت درگیر در توسعه هوش مصنوعی، شرکت‌ها نگران طبقه‌بندی فناوری خود در گروه هوش مصنوعی «پرخطر» هستند که منجر به الزامات سخت‌تر انطباق و هزینه‌های بالاتر می‌شود.

پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع


تیری برتون، رئیس صنعت اتحادیه اروپا، گفته است که قوانین جدید پیشنهادی هوش مصنوعی با هدف مقابله با نگرانی‌ها در مورد خطرات مربوط به چت ربات ChatGPT و فناوری هوش مصنوعی، در اولین اظهارنظر در مورد این برنامه توسط یک مقام ارشد بروکسل است.