ESO تصویری از پیامدهای مرگ انفجاری ستاره بزرگ منتشر کرد


عواقب مرگ یک ستاره بزرگ در اثر انفجار در تصویری که روز دوشنبه توسط رصدخانه جنوبی اروپا منتشر شد، مشاهده می‌شود که رشته‌های عظیمی از گاز درخشان درخشان را نشان می‌دهد که در طول این ابرنواختر به فضا منفجر شد.

اعتقاد بر این است که قبل از انفجار در پایان چرخه زندگی خود، جرم این ستاره حداقل هشت برابر بیشتر از خورشید ما بوده است. این در کهکشان راه شیری ما حدود 800 سال نوری از زمین در جهت صورت فلکی Vela قرار داشت. یک سال نوری مسافتی است که نور در یک سال طی می کند، 5.9 تریلیون مایل (9.5 تریلیون کیلومتر).

این تصویر وهم‌آور ابرهای گازی را نشان می‌دهد که شبیه پیچک‌های صورتی و نارنجی در فیلترهای مورد استفاده اخترشناسان هستند و فضایی تقریباً 600 برابر بزرگ‌تر از منظومه شمسی را پوشش می‌دهند.

“ساختار رشته ای گازی است که از انفجار ابرنواختر به بیرون پرتاب شد و این سحابی را ایجاد کرد. ما مواد درونی یک ستاره را در حین انبساط آن به فضا می بینیم. وقتی قطعات متراکم تر وجود دارد، برخی از مواد ابرنواختر با گاز اطراف شوک وارد می کنند. برونو لیبوندگوت، ستاره شناس وابسته به رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) می گوید و برخی از ساختار رشته ای را ایجاد می کند.

لایبوندگوت گفت که این تصویر بقایای ابرنواختر را در حدود 11000 سال پس از انفجار نشان می دهد.

لایبوندگوت افزود: “بیشتر موادی که می درخشند به دلیل اتم های هیدروژن است که برانگیخته می شوند. زیبایی چنین تصاویری این است که می توانیم مستقیماً ببینیم چه ماده ای در داخل یک ستاره وجود دارد.” موادی که در طی میلیون‌ها سال ساخته شده‌اند، اکنون در معرض دید قرار گرفته‌اند و در طی میلیون‌ها سال سرد می‌شوند تا در نهایت ستاره‌های جدیدی را تشکیل دهند. این ابرنواخترها عناصر زیادی را تولید می‌کنند – کلسیم یا آهن – که ما در بدن خود حمل می‌کنیم. این بخش دیدنی از مسیر تکامل ستارگان است.”

خود ستاره در عواقب این ابرنواختر به یک جسم در حال چرخش فوق‌العاده متراکم به نام تپ‌اختر کاهش یافته است. تپ اختر نوعی ستاره نوترونی است – یکی از فشرده ترین اجرام آسمانی که تاکنون شناخته شده است. این دستگاه 10 بار در ثانیه می چرخد.

این تصویر موزاییکی از مشاهدات را نشان می‌دهد که با دوربین میدان وسیعی به نام OmegaCAM در تلسکوپ بررسی VLT که در رصدخانه پارانال ESO در شیلی میزبانی شده است، گرفته شده است. ESO گفت که داده های این تصویر از سال 2013 تا 2016 جمع آوری شده است.

© تامسون رویترز 2022


اپل این هفته آی‌پد پرو (2022) و آی‌پد (2022) را در کنار تلویزیون اپل جدید عرضه کرد. ما آخرین محصولات این شرکت را به همراه بررسی آیفون 14 پرو در Orbital، پادکست Gadgets 360 مورد بحث قرار می دهیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع