FTC به حکم قاضی مبنی بر اینکه مایکروسافت با 69 میلیارد دلار تصاحب Call of Duty Maker Activision را روشن کرده است تجدید نظر می کند.

سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) که با این معامله مخالفت کرده بود، روز چهارشنبه گفت که یک قرارداد بازسازی‌شده بین مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد می‌تواند نگرانی‌های این شرکت را برآورده کند، مشروط به تحقیقات جدید.

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

براد اسمیت، رئیس مایکروسافت در بیانیه ای ایمیلی گفت: “ما از اینکه FTC به دنبال چیزی است که به یک مورد ضعیف تبدیل شده است ناامید هستیم و با تلاش های بیشتر برای به تاخیر انداختن توانایی حرکت رو به جلو مخالفت خواهیم کرد.”

کورلی در دستور 53 صفحه ای خود گفت که برای FTC کافی نیست که استدلال کند “یک ادغام ممکن است رقابت را کاهش دهد – FTC باید نشان دهد که ادغام احتمالاً رقابت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.”

وقتی آژانس های ضد انحصار ایالات متحده چالش های ادغام را در دادگاه از دست می دهند، درخواست تجدید نظر نادر است.

در حالی که شرکت‌ها در روز سه‌شنبه موفق شدند حکمی را در دادگاه علیه تکمیل قراردادشان لغو کنند، قاضی مهلتی را برای آن‌ها از انجام این کار تا روز جمعه متوقف کرد تا به FTC فرصت دهد تا درخواست تجدیدنظر کند.

کارشناسان حقوقی ایالات متحده در مورد اینکه آیا FTC دلایل خوبی برای درخواست تجدید نظر دارد یا خیر، اختلاف نظر داشتند، برخی می گویند که دادگاه های تجدید نظر تمایل دارند قضات را در مورد مسائل واقعی به تعویق بیندازند، در حالی که دیگران گفتند قاضی کورلی ممکن است در بیان استانداردهای توقف معامله اشتباه کرده باشد.

مایکروسافت گفت که با درخواست تجدیدنظر مبارزه خواهد کرد.

FTC ممکن است برای جلوگیری از بسته شدن معامله، از دادگاه استیناف درخواست توقف کند.

با این اوصاف، FTC بیش از 10 سال پیش، زمانی که در مبارزه خود در برابر خرید جو وحشی توسط Whole Foods شکست خورد، از حکمی درخواست تجدید نظر کرد. آژانس قبل از تصمیم دادگاه تجدید نظر با شرکت ها توافق کرد.

FTC از اظهار نظر بیشتر در مورد اعلامیه تجدید نظر خودداری کرد.

با این حال، هر گونه مانع نظارتی برجسته این احتمال را افزایش می دهد که توافق بین مایکروسافت و اکتیویژن در 18 جولای بدون تکمیل قرارداد منقضی شود. پس از 18 ژوئیه، هر یک از شرکت‌ها آزاد خواهند بود تا از معامله کنار بروند مگر اینکه برای تمدید مذاکره کنند.

برای رفع نگرانی های FTC، مایکروسافت موافقت کرد که مجوز Call of Duty را به رقبا بدهد، از جمله یک قرارداد 10 ساله با نینتندو ژاپن، مشروط به بسته شدن ادغام.

پیروزی مایکروسافت در دادگاه در روز سه‌شنبه و سقوط متعاقب آن توسط مقام رقابت بریتانیا، این غول فناوری را دو قدم به نهایی کردن پیوند خود با Activision، بزرگترین معامله مایکروسافت تا کنون نزدیک‌تر کرد.

تشکیلات دادگاه FTC در مورد درخواست تجدید نظر جزئیاتی ارائه نکرده است، که به دادگاه تجدید نظر ناحیه نهم در ساحل غربی خواهد رفت.

به عقیده او، قاضی ناحیه ایالات متحده، ژاکلین اسکات کورلی در سانفرانسیسکو، استدلال دولت بایدن را رد کرد که این معامله با دادن دسترسی انحصاری به مایکروسافت سازنده کنسول بازی ایکس باکس به بازی ها از جمله پرفروش ترین Call of Duty، به مشتریان آسیب می رساند.

«می» یا «خواهد»؟

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) روز چهارشنبه اعلام کرد که در حال اعتراض به حکم یک قاضی فدرال مبنی بر اینکه مایکروسافت می تواند به خرید 69 میلیارد دلاری سازنده Call of Duty اکتیویژن بلیزارد ادامه دهد، اعتراض می کند.

محققان حقوقی این استاندارد را زیر سوال بردند و گفتند که قانون ضد انحصار ایالات متحده، FTC را ملزم می کند تا توافق پیشنهادی را ثابت کند که “ممکن است” به رقابت آسیب برساند، نه اینکه “خواهد شد”.