FTX از بنیانگذار سام بنکمن-فرید شکایت کرد و به دنبال جبران بیش از یک میلیارد دلار است.

بانکمن-فرید به چندین اتهام جنایی اعتراف کرده است. الیسون، وانگ و سینگ به جرم خود اعتراف کرده اند و موافقت کرده اند که با دادستان ها همکاری کنند.

در شکایتی که در دادگاه ورشکستگی دلاور ثبت شده است، از متهمان کارولین الیسون نیز نام برده شده است که سرپرستی صندوق پوشش ریسک Alameda Research Bankman-Fried را بر عهده داشت. مدیر سابق فناوری FTX Zixiao “Gary” Wang; و نیشاد سینگ مدیر سابق مهندسی FTX.

FTX گفت Bankman-Fried و Wang همچنین 546 میلیون دلار (حدود 4500 کرور) را برای خرید سهام Robinhood Markets اختلاس کردند، در حالی که الیسون از 28.8 میلیون دلار (حدود 236 کرور) برای پرداخت پاداش به خود استفاده کرد.

FTX گفت: «این نقل و انتقالات زمانی انجام شد که (موسسات مرتبط با FTX) ورشکسته بودند و متهمان از آن مطلع بودند.

بر اساس شکایت روز پنجشنبه، نقل و انتقالات متقلبانه شامل بیش از 725 میلیون دلار (تقریبا 5990 کرور روپیه) از حقوق صاحبان سهام بود که FTX و West Realm Shires، نهادی که بانکمن-فرید آن را کنترل می کرد، “بدون دریافت هیچ ارزشی در مقابل” به آنها اعطا کردند.

FTX Trading روز پنجشنبه از بنیانگذار سام بانکمن-فرید و سایر مدیران سابق صرافی ارزهای دیجیتال شکایت کرد و به دنبال بازپرداخت بیش از 1 میلیارد دلار (نزدیک به 8200 کرور) بود که ظاهراً قبل از ورشکستگی FTX سوء استفاده کرده بودند.

FTX گفت که متهمان به طور مستمر وجوهی را برای تأمین مالی آپارتمان‌های لوکس، مشارکت‌های سیاسی، سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه و سایر «پروژه‌های حیوان خانگی» اختلاس می‌کردند، در حالی که مرتکب «یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ» شدند.

دادستان های ایالات متحده بانکمن-فرید را مغز متفکر کلاهبرداری می دانند که منجر به سقوط FTX شد و شامل اختلاس میلیاردها دلار از وجوه مشتریان بود.

© تامسون رویترز 2023


آیا Nothing Phone 2 به عنوان جانشین Phone 1 عمل خواهد کرد یا این دو در کنار هم وجود خواهند داشت؟ ما در مورد گوشی اخیراً راه اندازی شده این شرکت و موارد دیگر در مورد آخرین قسمت Orbital، پادکست Gadgets 360 صحبت می کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

قانون فدرال به متولیان ورشکستگی این امکان را می دهد که از انتقال اموالی که در دو سال قبل از تشکیل پرونده فصل 11 انجام شده است، اجتناب کنند، در صورتی که نقل و انتقالات کمتر از ارزش آنها و به قصد کلاهبرداری از دارایی ورشکستگی انجام شود.

سخنگوی Bankman-Fried از اظهار نظر خودداری کرد. وکلای سایر متهمان بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

FTX اکنون توسط جان ری رهبری می شود که پس از ورشکستگی تاجر انرژی در سال 2001 به مدیریت انرون کمک کرد.

همچنین گفته شد که برخی از دفاع جنایی بنکمن-فرید از طریق “هدیه” 10 میلیون دلاری (تقریباً 81،950 کرور) که او به پدرش داده است، تأمین می شود.

پرونده FTX Trading Ltd و همکاران علیه بانکمن-فرید و همکاران، دادگاه ورشکستگی ایالات متحده، ناحیه دلاور، شماره 23-ap-50448 است. پرونده اصلی ورشکستگی In re FTX Trading Ltd و همکاران در همان دادگاه به شماره 22-bk-11068 است.

به گفته FTX، نقل و انتقالات جعلی ادعا شده بین فوریه 2020 و نوامبر 2022 زمانی که FTX برای حفاظت از فصل 11 درخواست داد، رخ داده است، و می توان آنها را بر اساس کد ورشکستگی ایالات متحده یا قانون دلاور لغو کرد – یا “اجتناب کرد”.