macOS Sonoma و iPadOS 17 در WWDC 2023 رونمایی شدند: در اینجا همه چیز جدید است

iPadOS 17 iPadOS 17

Live Activities، یکی دیگر از ویژگی‌های iOS 16، اکنون با iPadOS 17 به آی‌پد می‌آید. علاوه بر این، اپل همچنین پشتیبانی از ویجت‌های تعاملی را در iPadOS 17 اضافه می‌کند. کاربران می‌توانند چراغ‌ها را روشن کنند، آهنگی را پخش کنند یا علامت‌گذاری کنند. یک یادآوری کامل از یک ویجت بدون نیاز به باز کردن برنامه خاص.

اپل تایید کرد که macOS Sonoma امروز برای توسعه دهندگان در دسترس خواهد بود و انتظار می‌رود تا اواخر امسال برای دستگاه‌های واجد شرایط در دسترس قرار گیرد.منبع

اپل همچنین پشتیبانی از برنامه Health را در iPadOS 17 اضافه کرده است. کاربران می‌توانند بدون نیاز به تلفن خود، داده‌های Health خود را بررسی کنند زیرا داده‌های برنامه Health iPhone قبلاً در iCloud ذخیره شده است. برنامه Health برای iPad بهینه سازی و طراحی شده است تا از نمایشگر بزرگتر استفاده کند.

اپل برای اولین بار یک حالت بازی جدید را در macOS اضافه کرده است تا از عملکرد قدرتمند Apple Silicon استفاده کند. ادعا می‌شود که حالت بازی با اطمینان از اینکه بازی‌ها بالاترین اولویت را در CPU و GPU دارند، یک تجربه بازی بهینه‌شده را با نرخ فریم نرم‌تر و ثابت‌تر ارائه می‌دهد. ادعا می شود که حالت بازی با تمام بازی های موجود و آینده در مک سازگار است.

WWDC 2023 میزبان به‌روزرسانی‌های جدید iPadOS 17 و macOS Sonoma بود. اپل آخرین نرم‌افزار خود را برای سری محصولات آی‌پد و مک در کنار iOS 17 معرفی کرد. iPadOS 17 بر بهبود بهره‌وری تمرکز دارد و در عین حال ویژگی‌های جدیدی را معرفی می‌کند که بر سلامت، خلاقیت و چندوظیفگی تمرکز دارند. اپل همچنین به کاربران اجازه خواهد داد صفحه قفل را در iPad شخصی سازی کنند. علاوه بر این، ویجت های تعاملی، یک برنامه جدید Notes با قابلیت ویرایش فایل های PDF نیز وجود دارد. macOS Sonoma نیز از ویجت ها در صفحه اصلی، محافظ های صفحه نمایش جدید و موارد دیگر پشتیبانی می کند.

به‌روزرسانی جدید macOS Sonoma پشتیبانی از محافظ‌های صفحه نمایش با ویدیوهای اسلوموشن از مکان‌های مختلف در سراسر جهان را ارائه می‌کند. همچنین به کاربران اجازه می دهد ویجت های تعاملی را به صفحه دسکتاپ اضافه کنند، که همچنین گفته می شود در حین کار کاربران در برنامه ها، به طور یکپارچه با کاغذ دیواری ترکیب می شود. این ویژگی همچنین از ویژگی Continuity اپل استفاده می کند و به کاربران امکان می دهد ویجت های آیفون خود را به macOS بیاورند.

بهبودهایی در Stage Manager انجام شده است که انعطاف پذیری بیشتری را در موقعیت و اندازه پنجره ها ارائه می دهد. اپلیکیشن Freeform ابزارهای طراحی جدید، پشتیبانی از شناور، شیب و تغییر شکل را ارائه می دهد. همچنین قابلیت افزودن خطوط اتصال و اشکال جدید به هر شی را خواهد داشت.

برنامه Notes همچنین تجربه جدیدی از PDF را دریافت می کند. iPadOS 17 به کاربران اجازه می دهد تا به سرعت جزئیاتی مانند نام، آدرس و ایمیل ها را از مخاطبین در فایل های PDF اضافه کنند. “در iPadOS 17، فایل‌های PDF با عرض کامل ظاهر می‌شوند و ورق زدن صفحات، ایجاد حاشیه‌نویسی سریع، یا ترسیم مستقیم روی سند با قلم اپل را آسان می‌کنند. کاربران اکنون می‌توانند فایل‌های PDF و اسناد اسکن شده را مستقیماً در یادداشت خود بررسی و علامت‌گذاری کنند. اپل در پست وبلاگ خود اعلام کرد، با همکاری زنده، زمانی که کاربران یادداشتی را با دیگران به اشتراک می گذارند، به روز رسانی ها در زمان واقعی ظاهر می شوند.

iPadOS برای اولین بار از صفحه قفل سفارشی شده پشتیبانی می کند. این ویژگی به همان روشی کار می کند که کاربران آیفون صفحه قفل iOS 16 خود را سفارشی می کنند. کاربران می‌توانند صفحه قفل آی‌پد خود را شخصی‌سازی کنند و والپیپرهای سفارشی تنظیم کنند، فونت را تنظیم کنند و حالت‌های فوکوس را بر اساس ترجیحات خود تنظیم کنند.

iPadOS 17 امروز در دسترس توسعه دهندگان قرار می گیرد و انتظار می رود در اواخر سال جاری برای کاربران واجد شرایط آی پد منتشر شود.

ویژگی های macOS Sonoma

iPadOS 17 و macOS Sonoma جدید اپل اواخر امسال برای دستگاه‌های واجد شرایط برای دانلود در دسترس خواهند بود. در همین حال، در اینجا نگاهی گذرا به تمام ویژگی‌های جدید iPadOS 17 و macOS Sonoma که در WWDC 2023 معرفی شده‌اند، می‌بینیم.

ویژگی های iPadOS 17

برای کسانی که به صورت مجازی در جلسات شرکت می کنند، اپل ویژگی های کنفرانس ویدیویی پیشرفته ای را معرفی کرده است که ادعا می کنند کار خود را به طور مؤثرتری در هر برنامه کنفرانس ویدیویی ارائه و به اشتراک می گذارند. این یک جلوه ویدیویی Presenter Overlay جدید دارد، که کاربر را در بالای محتوایی که به اشتراک می‌گذارد نشان می‌دهد. به‌روزرسانی‌هایی برای سافاری، سیری، پیام‌ها، یادآوری‌ها و غیره وجود دارد.

iPadOS 17 از ویجت های تعاملی در صفحه اصلی پشتیبانی می کند