Mars Express ESA نماهایی از بزرگترین دره منظومه شمسی ما را نشان می دهد


مدارگرد مریخ اکسپرس آژانس فضایی اروپا تصاویری از بخش‌هایی از مریخ Valles Marineris، بزرگترین سامانه دره‌های منظومه شمسی، گرفته است. Valles Marineris، مانند بسیاری دیگر از ویژگی های زمین شناسی در سیاره سرخ، کوتوله تمام آنالوگ های زمینی است. دره مارینریس، به ویژه، 4000 کیلومتر طول، 200 کیلومتر عرض و تا 7 کیلومتر عمق دارد. در مقایسه، گرند کنیون در آمریکای شمالی کمی کمتر از 450 کیلومتر طول، 16 کیلومتر عرض و کمتر از 2 کیلومتر عمق دارد. در حالی که گراند کانیون در اثر فرسایش توسط رودخانه کلرادو تشکیل شده است، دره مارینریس توسط صفحات تکتونیکی در حال دور شدن از یکدیگر تشکیل شده است.

مریخ اکسپرس تصاویری از دو سنگر که بخشی از غربی Valles Marineris را تشکیل می دهد، Ius Chasma به طول 840 کیلومتر، و Tithonium Chasma به طول 805 کیلومتر، ثبت کرد. تصاویری که توسط مدارگرد گرفته شده است، نشان می‌دهد که چگونه بالای تیتونیوم با ماسه تیره‌تری پوشیده شده است که احتمالاً از منطقه آتشفشانی تارسیس آمده است.

مشاهدات دیگر از مریخ اکسپرس، کانی‌های سولفاتی حاوی آب، خطوط موازی و توده‌های زباله را نشان می‌دهند که نشان‌دهنده یک زمین لغزش اخیر است، دو کوه بلند 3 کیلومتری اطراف تپه‌های شنی اطراف تیتونیوم که سطح آن‌ها به شدت فرسایش یافته است. مواد معدنی سولفات مخصوصاً برای دانشمندان جالب هستند، زیرا ممکن است شاهدی بر این واقعیت باشند که میلیون‌ها سال پیش شکاف زمانی با آب پر شده بود.

“کف ژولیده Ius Chasma به همان اندازه جذاب است. همانطور که صفحات تکتونیکی از هم جدا شدند، به نظر می رسد که باعث ایجاد مثلث های دندانه دار سنگی شده اند که شبیه ردیفی از دندان های کوسه است. ESA در وبلاگ خود گفت: با گذشت زمان، این صخره‌ها فرو ریخته و فرسایش یافته‌اند.

مارس اکسپرس در سال 2003 به مریخ رسید و به مدت 18 سال و 6 ماه به طور مداوم در خدمت بوده است و دومین فضاپیمای قدیمی در مدار سیاره ای غیر از زمین است. به دلیل بازیابی علمی ارزشمند و مشخصات ماموریت بسیار انعطاف پذیری که توانسته انجام دهد، این ماموریت تا 31 دسامبر 2022 تمدید شد.منبع