RBI برای جلوگیری از خطرات مالی بالقوه رویکردی مشترک برای دارایی‌های رمزنگاری پیشنهاد می‌کند

فروپاشی و ورشکستگی صرافی کریپتو FTX و فروش متعاقب آن در بازار دارایی‌های کریپتو، آسیب‌پذیری‌های ذاتی در اکوسیستم کریپتو را برجسته کرده است.

در این گزارش آمده است که یکی از گزینه‌ها اعمال اصل همان ریسک-همان-نتایج نظارتی و مشمول مقررات مشابهی است که برای واسطه‌ها و مبادلات مالی سنتی اعمال می‌شود.

گزینه دیگر ممنوعیت دارایی‌های کریپتو است، زیرا موارد استفاده واقعی از آن‌ها بسیار ناچیز است و چالش این است که کشورهای مختلف سیستم‌های حقوقی و حقوق فردی متفاوتی در مقابل قدرت‌های دولتی دارند.

علاوه بر این، دارایی‌های کریپتو همبستگی بالایی با سهام نشان می‌دهند.

در این زمینه، گزینه های مختلفی در سطح بین المللی در حال بررسی است.

برای ترویج نوآوری مسئولانه و کاهش خطرات ثبات مالی در اکوسیستم کریپتو، در این گزارش آمده است که برای سیاستگذاران ضروری است که یک رویکرد سیاستی مناسب طراحی کنند.

گزینه سوم این است که اجازه دهید منفجر شود و از نظر سیستمی بی ربط باشد زیرا بی ثباتی و ریسک اساسی در نهایت از رشد این بخش جلوگیری می کند.

این آنها را در معرض خطرات اعتباری، بازار و نقدینگی نامتناسب با آنچه برای انجام وظایف اساسی آنها لازم بود، قرار داد، افزودن اهرم یک موضوع ثابت در سراسر اکوسیستم کریپتو است که باعث می‌شود شکست‌ها سریع و زیان‌های عظیم و ناگهانی شوند.

با مشاهده اینکه این آشفتگی بینش های متعددی را ارائه کرده است، گفت که دارایی های کریپتو بسیار بی ثبات هستند.

در این زمینه، تحت ریاست هند G20، یکی از اولویت‌ها ایجاد چارچوبی برای مقررات جهانی، از جمله امکان ممنوعیت دارایی‌های رمزنگاری بدون پشتوانه، استیبل کوین‌ها و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

دوم، در این گزارش آمده است، سقوط TerraUSD/Luna یادآور این است که چگونه به اصطلاح استیبل کوین‌هایی که وعده حفظ ارزش پایدار نسبت به ارز فیات را می‌دهند، در معرض اعتماد کلاسیک قرار می‌گیرند.

در این گزارش آمده است، با این حال، گزینه سوم مملو از ریسک است زیرا ممکن است این بخش با جریان اصلی مالی مرتبط تر شود و تامین مالی را از تامین مالی سنتی با تاثیر گسترده تر بر اقتصاد واقعی منحرف کند.

علاوه بر این، بر خلاف ادعاها مبنی بر اینکه آنها منبع ارزش جایگزینی هستند به دلیل مزایای پوشش تورمی، ارزش دارایی های کریپتو حتی با افزایش تورم کاهش یافته است.

جدیدترین‌های نمایشگاه Consumer Electronics را در Gadgets 360 در مرکز CES 2023 ما مشاهده کنید.منبع

اخیرا، بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، برداشت استیبل کوین ها را نیز در پلتفرم خود ممنوع کرده است. شکست FTX با شکست TerraUSD/Luna، یک استیبل کوین الگوریتمی، اجرا بر روی سلسیوس، یک وام دهنده رمزنگاری، و ورشکستگی Three Arrows Capital، یک صندوق تامینی ارزهای دیجیتال، انجام شد.

قیمت بیت کوین نسبت به اوج خود در نوامبر 2021، 74 درصد کاهش یافته است (در 14 دسامبر 2022).

گزارش ثبات مالی منتشر شده توسط RBI در روز پنجشنبه اعلام کرد، برای پرداختن به ریسک‌های بالقوه ثبات مالی و محافظت از سرمایه‌گذاران، رسیدن به یک رویکرد مشترک برای دارایی‌های رمزنگاری مهم است.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

آن اشاره کرد که تنظیم فناوری جدید و مدل‌های کسب‌وکار پس از رشد آنها به سطح سیستمی چالش برانگیز است.

در نهایت، اعلام شد که شکست FTX و Celsius نشان می‌دهد که صرافی‌های رمزنگاری و پلتفرم‌های معاملاتی وظایف مختلفی مانند وام‌دهی، کارگزاری، تسویه و تسویه حساب را انجام می‌دهند که بدون ساختارهای حاکمیتی مناسب، ریسک‌های متفاوتی دارند.