SEC ایالات متحده از Coinbase، یک روز پس از شکایت بایننس شکایت کرد. صرافی کریپتو را به عملکرد غیرقانونی متهم می کند

SEC اعلام کرد که کوین بیس حداقل 13 دارایی رمزنگاری شده را معامله کرده است که اوراق بهادار باید ثبت می شد، از جمله توکن هایی مانند Solana، Cardano و Polygon.

جنسلر به CNBC گفت: «کل مدل کسب‌وکار بر اساس عدم انطباق با قوانین اوراق بهادار ایالات متحده است و ما از آنها می‌خواهیم که مطابقت داشته باشند.

SEC در شکایت خود در دادگاه فدرال منهتن اعلام کرد که کوین بیس حداقل از سال 2019 میلیاردها دلار از طریق فعالیت به عنوان واسطه در تراکنش های رمزنگاری به دست آورده است، در حالی که از الزامات افشای برای محافظت از سرمایه گذاران طفره می رود.

گوربیر گروال، رئیس اجرای SEC که با پل گروال ارتباطی ندارد، در بیانیه ای گفت: «شما به سادگی نمی توانید قوانین را نادیده بگیرید زیرا آنها را دوست ندارید.

Coinbase که در سال 2012 تأسیس شد، اخیراً به بیش از 108 میلیون مشتری خدمات ارائه کرد و مارس را با 130 میلیارد دلار (تقریباً 10,73,016 کرور) دارایی‌های رمزنگاری مشتری و وجوه در ترازنامه خود به پایان رساند. تراکنش ها 75 درصد از 3.15 میلیارد دلار (تقریباً 25998 کرور روپیه) درآمد خالص آن را در سال گذشته ایجاد کردند.

ده ایالت آمریکا به رهبری کالیفرنیا نیز روز سه‌شنبه کوین‌بیس را به نقض قوانین اوراق بهادار در رابطه با برنامه پاداش‌دهی آن متهم کردند.

“نمی توان قوانین را نادیده گرفت”

کوین بیس گفت که انتظار دارد “مکالمات سازنده” با ایالت ها داشته باشد و مطمئن است که خدمات سهام آن اوراق بهادار نیست.

بر اساس برآوردهای اولیه شرکت داده Nansen، Coinbase متحمل حدود 1.28 میلیارد دلار (تقریبا 10564 کرور روپیه) از خروج خالص مشتریان شد.

ایالت هایی که برنامه جوایز شرط بندی را بررسی می کنند نیز شامل آلاباما، ایلینوی، کنتاکی، مریلند، نیوجرسی، کارولینای جنوبی، ورمونت، واشنگتن و ویسکانسین هستند. نیوجرسی Coinbase را به دلیل فروش اوراق بهادار ثبت نشده 5 میلیون دلار (تقریبا 41.2 کرور) جریمه کرد.

هر دو پرونده مدنی بخشی از تلاش گری جنسلر، رئیس SEC برای اعمال صلاحیت قضایی بر صنعت کریپتو هستند، که او روز سه شنبه دوباره آن را “غرب وحشی” نامید که اعتماد سرمایه گذاران را در بازارهای سرمایه ایالات متحده تضعیف کرده است.

اصطکاک Coinbase با Gensler به سال 2021 برمی گردد، زمانی که SEC تهدید کرد در صورتی که Coinbase به کاربران اجازه دهد از طریق وام دادن دارایی های دیجیتال سود کسب کنند، شکایت خواهد کرد. شرکت این ایده را کنار گذاشت.

روز سه‌شنبه، SEC درخواستی برای مسدود کردن دارایی‌های ایالات متحده در پرونده Binance ارائه کرد.

روز دوشنبه، SEC بایننس را به افزایش حجم معاملات، منحرف کردن وجوه مشتریان، ترکیب نامناسب دارایی ها، ناتوانی در دور نگه داشتن مشتریان ثروتمند ایالات متحده از پلتفرم خود و گمراه کردن مشتریان در مورد کنترل هایش متهم کرد.

سهام کوین‌بیس گلوبال، کوین‌بیس گلوبال، 7.10 دلار (تقریباً 586 روپیه) یا 12.1 درصد، به 51.61 دلار (تقریباً 4260 روپیه) پس از افت قبلی تا 20.9 درصد کاهش یافت. امسال 46 درصد رشد داشته اند.

مخالفت با سرکوب SEC

بایننس متعهد شد که به شدت از خود در برابر این شکایت دفاع کند، که به گفته او نشان دهنده “امتناع نادرست و آگاهانه” SEC از ارائه شفافیت به صنعت کریپتو است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده روز سه شنبه از کوین بیس شکایت کرد و بزرگترین پلتفرم ارزهای دیجیتال ایالات متحده را به فعالیت غیرقانونی متهم کرد زیرا نتوانست به عنوان صرافی ثبت شود، که ضربه دیگری به صنعت کریپتو وارد کرد.

پرونده روز سه شنبه SEC علیه Coinbase Inc و همکاران، دادگاه منطقه ای ایالات متحده، ناحیه جنوبی نیویورک، شماره 23-04738 است.

Paul Grewal، مشاور عمومی Coinbase در بیانیه ای گفت که این شرکت به طور معمول به فعالیت خود ادامه می دهد و “تعهد خود را به رعایت تعهد نشان داده است.”

نانسن گفت که مشتریان حدود 790 میلیون دلار (تقریبا 6520 کرور روپیه) از بایننس و شعبه ایالات متحده آن پس از شکایت برداشت کردند.

کریستین اسمیت، مدیر عامل گروه تجاری انجمن بلاک چین، تلاش های جنسلر برای نظارت بر صنعت را رد کرد.

دعوای SEC به دنبال جریمه های مدنی، بازپرداخت سودهای غیرقانونی و امداد دستوری است. SEC در ماه مارس به Coinbase هشدار داده بود که ممکن است اتهاماتی وارد شود.

او گفت: «ما مطمئن هستیم که دادگاه‌ها به موقع ثابت خواهند کرد که رئیس جنسلر اشتباه کرده است.

در برنامه پاداش‌های staking که حدود 3.5 میلیون مشتری دارد، کوین‌بیس دارایی‌های کریپتو را جمع‌آوری می‌کند و از آن‌ها برای پشتیبانی از فعالیت در شبکه بلاک چین استفاده می‌کند، در ازای «پاداش» پس از گرفتن کمیسیون برای خود، به مشتریان ارائه می‌کند.

شرکت‌های رمزنگاری می‌گویند قوانین SEC نامشخص است و این آژانس با تلاش برای تنظیم آن‌ها بیش از حد تلاش می‌کند.

این دومین شکایت SEC در دو روز گذشته علیه یک صرافی بزرگ رمزنگاری است، پس از شکایت آن علیه Binance، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، و بنیانگذار Changpeng Zhao.

سرکوب کریپتو Gensler این صنعت را به افزایش انطباق، کنار گذاشتن محصولات و گسترش در خارج از کشور واداشته است.

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع