TSMC کارخانه نیمه هادی ایالات متحده را در آریزونا توسعه می دهد و قصد دارد تا سال 2026 دومین تاسیسات خود را بسازد.

اگرچه بخش عمده ای از این عرضه از متحدان قابل اعتماد ایالات متحده، به ویژه تایوان تامین می شود، تعطیلی همه گیر کووید نشان داد که این خطوط عرضه در مواقع اضطراری چقدر شکننده هستند. در شرایطی که چین تهدید می‌کند تایوان را تحت کنترل درآورد – و به این فکر می‌کند که چگونه از منابع نیمه‌رسانای خود اطمینان حاصل کند – واشنگتن می‌خواهد این ابزارهای حیاتی را به خانه بازگرداند.

دیس گفت، هدف حذف شرکت‌های خصوصی نیست، بلکه در واقع تشویق سرمایه‌گذاری خصوصی در مقیاس تاریخی است.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

کوچکتر بهتر

بایدن در سایت TSMC سخنرانی خواهد کرد و شخصیت‌های سیاسی ارشد و غول‌های بزرگ جهان شرکت‌ها از جمله تیم کوک، مدیرعامل اپل، موریس چانگ، بنیان‌گذار TSMC و سانجی مهروترا، مدیرعامل میکرون، همراهی خواهند کرد.

اما کیفیت – و اندازه کوچک – برای دستگاه‌های روزمره پیچیده مانند تلفن‌های هوشمند نیز اهمیت فزاینده‌ای دارد و کاخ سفید می‌گوید که خبرهای خوبی دارد.

کارخانه جدید TSMC تراشه های کوچک 3 نانومتری تولید خواهد کرد، در حالی که تاسیسات موجود شروع به کاهش اندازه تراشه های 5 نانومتری فعلی خود به 4 نانومتر خواهد کرد.

او گفت که تقریباً برای چهار دهه، این ایده “کاهش قطره” بود، جایی که دولت “از راه خود خارج می شود” و مالیات شرکت های بزرگ را برای جذب سرمایه گذاری کاهش می دهد.

ساختن یک کارخانه یا “فب” چندین سال طول می کشد. رونی چاترجی، معاون مدیر سیاست صنعتی شورای اقتصاد ملی، به خبرنگاران گفت: اما زمانی که “این دو فابریک در مقیاس تولید شوند، می‌توانند کل تقاضای ایالات متحده برای تراشه‌های پیشرفته را پس از تکمیل برآورده کنند. این تعریف انعطاف‌پذیری زنجیره تامین است.”

کاخ سفید اعلام کرد که TSMC در حال رونمایی از برنامه‌های خود برای ساخت تأسیسات دوم در فینیکس تا سال 2026 است که سرمایه‌گذاری خود را از 12 میلیارد دلار (تقریباً 98800 کرور) به 40 میلیارد دلار (تقریباً 329400 کرور) افزایش می‌دهد.

برایان دیز، مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: این “نقطه عطف بزرگ” به “بزرگترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تاریخ آریزونا و یکی از بزرگترین سرمایه گذاری ها در تاریخ ایالات متحده است.”

توسعه کارخانه – که در بالای دیگر پروژه های مهم تولید ریزتراشه در سراسر کشور قرار دارد – بخشی از استراتژی کلی دولت بایدن برای پایان دادن به اتکا به تامین کنندگان خارجی است.

دیس، یکی از مشاوران ارشد بایدن، گفت که پیام گسترده‌تر کاخ سفید این است که استراتژی صنعتی ایالات متحده در حال تولد دوباره است.

پرزیدنت جو بایدن روز سه شنبه به آریزونا پرواز کرد تا از گسترش عظیم یک کارخانه نیمه هادی تایوانی جشن بگیرد و از این پروژه به عنوان مدرکی برای قطع وابستگی خطرناک ایالات متحده به تولیدکنندگان خارجی برای قطعه حیاتی یاد کرد.

در دنیای پرمخاطره ریزتراشه ها، کمیت بسیار مهم است. ابزارهای کوچک و سخت در قلب تقریباً هر وسیله، وسیله نقلیه و سلاح پیشرفته مدرن قرار دارند.

دموکرات با اشاره به تأثیر قانون CHIPS امضا شده خود، که تقریباً 53 میلیارد دلار را برای یارانه ها و تحقیقات در بخش نیمه هادی ها اختصاص می دهد، به دنبال اعتبار برای هجوم سرمایه گذاری خواهد بود. این پیامی است که او به‌ویژه مایل است در آریزونا، که مدت‌ها ایالت تحت سلطه جمهوری‌خواهان بود، اما به میدان نبردی تبدیل شده بود که دموکرات‌ها در آن عملکرد بهتری دارند، منتشر کند.

راب اندرل، تحلیلگر فناوری، گفت: «تقریباً هر شرکت بزرگ فناوری، از جمله شرکت‌های خودروسازی و هر شرکتی که از فناوری استفاده می‌کند، به این موضوع فکر می‌کند که قرار است چیزی بین تایوان و چین اتفاق بیفتد. بنابراین عجله زیادی برای انتقال تولید به خارج از هر دو کشور وجود دارد».

در عوض، سیاست بایدن – هم از طریق قانون چیپس و هم از طریق قانون غول‌پیکر کاهش تورم – از پول عمومی برای جذب یا «تراکم کردن» سرمایه‌گذاری خصوصی استفاده می‌کند.