ماهواره Capstone ناسا از مدار زمین خارج شد و پیش از برنامه آتی آرتمیس به سمت ماه حرکت کرد

ماهواره ای به اندازه یک اجاق مایکروویو روز دوشنبه با موفقیت از مدار خود به دور زمین رها شد و به سمت ماه در حرکت است که آخرین گام در برنامه ناسا برای فرود دوباره فضانوردان بر سطح ماه است.

پیتر بک، بنیانگذار Rocket Lab به آسوشیتدپرس گفت که بیان هیجان او در کلمات سخت است.

بک گفت: “تعدادی ماموریت واقعا جالب وجود دارد که می توانیم با آن انجام دهیم.”

بک گفت: “در ازای چند ده میلیون دلار، اکنون یک موشک و یک فضاپیما وجود دارد که می تواند شما را به ماه، سیارک ها، زهره و مریخ ببرد.” “این یک قابلیت دیوانه کننده است که قبلا وجود نداشته است.”

این یک سفر غیرعادی برای ماهواره Capstone بوده است. این موشک شش روز پیش توسط شرکت Rocket Lab در یکی از موشک های کوچک الکترون خود از شبه جزیره Mahia نیوزلند پرتاب شد. چهار ماه دیگر طول می کشد تا این ماهواره به ماه برسد، زیرا با حداقل انرژی حرکت می کند.

بک گفت که آنها در روزهای آینده تصمیم خواهند گرفت که با فوتون که وظایف خود را تکمیل کرده بود و هنوز مقداری سوخت در مخزن باقی مانده بود، چه کنند.

اگر بقیه ماموریت موفقیت آمیز باشد، ماهواره Capstone اطلاعات حیاتی را برای ماه‌ها به عنوان اولین ماهواره‌ای که مدار جدیدی به دور ماه می‌گیرد به نام مدار هاله‌ای نزدیک به مستقیم می‌فرستد: یک شکل تخمی کشیده با یک انتهای مدار. عبور از نزدیک ماه و دیگری دور از آن.

بک گفت: مزیت مدار جدید این است که مصرف سوخت را به حداقل می رساند و به ماهواره یا یک ایستگاه فضایی اجازه می دهد در تماس دائمی با زمین بماند.

او گفت: “احتمالا مدتی طول می کشد تا در آن غرق شویم. این پروژه ای است که ما را دو، دو سال و نیم زمان برده است و اجرای آن به طرز باورنکردنی و فوق العاده دشوار است.” “بنابراین دیدن همه چیز در امشب و دیدن آن فضاپیما در راه رسیدن به ماه، کاملاً حماسی است.”

بک گفت که هزینه نسبتاً کم این مأموریت – ناسا آن را 32.7 میلیون دلار (تقریباً 260 کرور روپیه) اعلام کرده است – آغاز عصر جدیدی برای اکتشافات فضایی است.

انفجار نهایی موتور در روز دوشنبه به فوتون اجازه داد تا از کشش گرانشی زمین جدا شود و ماهواره را به راه خود بفرستد. اکنون طرح این است که ماهواره 25 کیلوگرمی قبل از اینکه در 13 نوامبر دوباره به مدار جدید ماه برود، از ماه دور شود.

برای این مأموریت، ناسا با دو شرکت تجاری همکاری کرد: Rocket Lab مستقر در کالیفرنیا و Advanced Space مستقر در کلرادو، که مالک و اداره کننده ماهواره Capstone است.
منبع

موشک الکترون که در 28 ژوئن از نیوزلند پرتاب شد حامل فضاپیمای دومی به نام فوتون بود که پس از 9 دقیقه از هم جدا شد. این ماهواره به مدت شش روز در فوتون حمل شد و موتورهای فضاپیما به طور دوره ای شلیک می کردند تا مدار آن را از زمین دورتر و دورتر کنند.

در نهایت، ناسا قصد دارد یک ایستگاه فضایی به نام دروازه را در مسیر مداری قرار دهد که فضانوردان می توانند از آنجا به سطح ماه به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس خود فرود آیند.