هیئت نظارت متا خواستار بازنگری برنامه “Cross-Check” است که کاربران VIP را در اولویت قرار می دهد.

© تامسون رویترز 2022


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

هیئت نظارت متا پلتفرم‌ها روز سه‌شنبه توصیه کرد که این شرکت سیستم خود را اصلاح کند و کاربران برجسته را از قوانین خود معاف کند و گفت که این عمل به قدرتمندان امتیاز می‌دهد و به منافع تجاری اجازه می‌دهد بر تصمیم‌گیری‌های محتوا تأثیر بگذارند.

این ترتیب که بررسی متقاطع نامیده می‌شود، لایه‌ای از بررسی اجرایی برای میلیون‌ها حساب فیس‌بوک و اینستاگرام متعلق به افراد مشهور، سیاستمداران و سایر کاربران با نفوذ اضافه می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا محتوایی را که خط‌مشی‌های شرکت را نقض می‌کند، پست کنند.

این بیانیه گفت که بازیگران دولتی باید همچنان واجد شرایط برای گنجاندن در برنامه باشند، اما تنها بر اساس معیارهای در دسترس عموم، بدون هیچ اولویت خاص دیگری.

هیئت مدیره در زمان انتشار این گزارش، متا را به دلیل عدم ارائه “کاملاً” در افشای اطلاعات خود در مورد بررسی متقابل سرزنش کرد.

این اسناد نشان داد که برنامه هم بزرگتر و هم بخشنده تر از کاربران با نفوذ بود که متا قبلاً به هیئت نظارت گفته بود که توسط شرکت از طریق یک تراست تأمین مالی می شود و به طور مستقل عمل می کند.

توصیه‌های خط‌مشی هیئت نظارت الزام‌آور نیست، اما متا موظف است به آنها، معمولاً ظرف 60 روز، پاسخ دهد.

این سازمان 32 توصیه ارائه کرد که به گفته آن برنامه را به شکل عادلانه‌تری ساختار می‌دهد، از جمله الزامات شفافیت، ممیزی تأثیر سیستم و رویکرد سیستماتیک‌تر برای واجد شرایط بودن.

بدون کنترل بر روی واجد شرایط بودن یا حاکمیت، بررسی متقابل تقریباً هر کسی را که دنبال‌کنندگان آنلاین قابل توجهی دارد شامل می‌شود، اگرچه حتی با میلیون‌ها عضو، بخش کوچکی از 3.7 میلیارد کاربر متا را نشان می‌دهد.

هیئت مدیره از سال گذشته برنامه بررسی متقابل را بررسی می کرد، زمانی که افشاگر فرانسیس هاگن با افشای اسناد داخلی شرکت به وال استریت ژورنال گستردگی این سیستم را افشا کرد.

در نظری که روز سه‌شنبه منتشر شد، هیئت مدیره اعلام کرد با توجه به حجم فوق‌العاده محتوای تولید شده توسط کاربر که شرکت هر روز آن را تعدیل می‌کند، موافقت کرده است که متا به مکانیسم‌هایی برای رسیدگی به اشتباهات اجرایی نیاز دارد.

طبق گزارش WSJ، در سال 2019، این سیستم مدیران شرکت را از حذف عکس‌های برهنه یک زن که توسط نیمار ستاره فوتبال برزیل ارسال شده بود، مسدود کرد، حتی اگر این پست قوانین متا را در برابر “تصاویر صمیمی غیر توافقی” نقض کند.

سخنگوی هیئت نظارت گفت که این شرکت درخواست تمدید کرده و در این مورد دریافت کرده است، بنابراین 90 روز فرصت دارد تا پاسخ دهد.

توماس هیوز، مدیر هیئت نظارت، در بیانیه ای که این تصمیم را اعلام کرد، گفت: بررسی متقاطع “کاربران ارزش تجاری را در اولویت متا قرار می دهد و از نظر ساختاری با مسئولیت های حقوق بشری متا و ارزش های شرکت مطابقت ندارد.”

با این حال، متا افزوده است که متا “مسئولیت رسیدگی به این مشکلات بزرگتر را به روش هایی دارد که به نفع همه کاربران باشد و نه فقط تعداد معدودی.”