چین ادعا می کند که تراشه های ایالات متحده و قانون علم تجارت بین المللی را مختل می کند، زنجیره های تامین نیمه هادی جهانی را مختل می کند.

اختلال در عرضه تراشه‌ها به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا، تولید کالاها از تلفن‌های هوشمند گرفته تا خودرو را با مشکل مواجه کرد و اتکای جهان به تراشه‌های تایوانی و کارخانه‌های چینی را که اکثر دستگاه‌های الکترونیکی را مونتاژ می‌کنند، برجسته کرد.

چین روز چهارشنبه از قانون ایالات متحده برای تشویق تولید تراشه های پردازنده در ایالات متحده و کاهش اتکا به تامین کنندگان آسیایی به عنوان تهدیدی برای تجارت و حمله به تجارت چینی انتقاد کرد. قانونی که این هفته توسط رئیس جمهور جو بایدن امضا شد، وعده 52 میلیارد دلاری (تقریباً 411300 کرور روپیه) کمک های بلاعوض و سایر کمک ها را به سرمایه گذاران در کارخانه های تولید تراشه در ایالات متحده می دهد. این شرکت تا حدی به هشدارهایی پاسخ می دهد که در صورت حمله چین به تایوان، که 90 درصد تراشه های رده بالا را تولید می کند، ممکن است عرضه مختل شود. حزب حاکم کمونیست چین این جزیره خودگردان را بخشی از قلمرو خود می داند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این اقدام “تجارت بین المللی را مختل می کند و زنجیره های تامین نیمه هادی های جهانی را مخدوش می کند.” چین قاطعانه با آن مخالف است.»

ترس از اختلال با تهدیدهای چین برای حمله به تایوان، که در سال 1949 پس از یک جنگ داخلی از سرزمین اصلی جدا شد، افزایش یافته است.

پکن هفته گذشته در تلافی دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مانورهای نظامی را در اطراف جزیره آغاز کرد. چین معتقد است که سفر مقامات آمریکایی به تایوان ممکن است رهبران این کشور را تشویق کند تا استقلال واقعی خود را دائمی کنند، گامی که سرزمین اصلی می گوید منجر به جنگ خواهد شد.

طبق گزارش دفتر بودجه کنگره، «قانون چیپس و علم» مستلزم هزینه‌های تحقیقاتی است که مجموعاً حدود 200 میلیارد دلار (تقریباً 1581900 کرور) در طی 10 سال خواهد بود.

حزب کمونیست ده ها میلیارد دلار برای توسعه صنعت تولید تراشه خود چین هزینه کرده است. کارخانه‌های آن تراشه‌های ارزان‌قیمتی را برای خودروها و سایر محصولات تولید می‌کنند، اما نمی‌توانند گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های سطح بالا را عرضه کنند.
منبع

وانگ بدون اشاره به جزئیات گفت: بخش‌هایی از این قانون «سرمایه‌گذاری عادی و فعالیت‌های اقتصادی و تجاری شرکت‌ها در چین را محدود می‌کند».