Apple و Google Talks می توانند هوش مصنوعی Gemini را به آیفون بیاورند

اپل و گوگل بر سر معامله ای بالقوه برای آوردن پیشنهادات هوش مصنوعی جمینی مولد پادشاه جست و جو به آیفون دست و پنجه نرم می کنند.

این مذاکرات که اولین بار توسط بلومبرگ در روز دوشنبه گزارش شد، با هدف اجازه دادن به اپل به مجموعه مدل‌های هوش مصنوعی Gemini برای ارائه برخی از ویژگی‌های جدید برای آیفون در اواخر سال جاری میلادی است.

بلومبرگ خاطرنشان کرد، در حالی که یک معامله به Gemini یک مزیت کلیدی با میلیاردها کاربر بالقوه می‌دهد، اما ممکن است نشانه‌ای از این باشد که اپل در تلاش‌های هوش مصنوعی خود آنچنان که ممکن است برخی امیدوار بودند، همراه نباشد.

به نظر می رسد اپل در پرداختن به هوش مصنوعی مولد از رقبای خود عقب است و این تا حدودی به این دلیل است که سرعت نوآوری آنقدر بالا بوده است که زمان برگزاری کنفرانس سالانه توسعه دهندگان آن در تابستان و عرضه محصول در پاییز باعث ایجاد عدم تطابق با سرعت فعلی در پل شل، تحلیلگر صنعت با شرکت اطلاعات فناوری جهانی ABI Research، گفت: مسابقه هوش مصنوعی.

این بدان معنا نیست که اپل مشغول توسعه ابزارهای هوش مصنوعی خود نبوده است. شل به TechNewsWorld گفت: «پشت صحنه، اپل مشغول توسعه قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد بر روی دستگاه خود و خرید شرکت‌هایی بوده است که به او در پیشبرد این فناوری کمک می‌کنند – اخیراً با خرید DarwinAI.

او افزود: «اپل همچنین یک بخش تحقیقاتی یادگیری ماشین دارد که به پیشرفت قابلیت‌های خود در این منطقه اختصاص داده شده است و تیم کوک در پیش‌بینی iOS 18 از هوش مصنوعی مولد صحبت کرده است.»

بخشی از استراتژی کلی هوش مصنوعی

راب اندرل، رئیس و تحلیلگر اصلی گروه Enderle، یک شرکت خدمات مشاوره ای در Bend، Ore، گفت: «اپل در زمینه هوش مصنوعی بسیار عقب مانده است.

او به TechNewsWorld گفت: «از آنجایی که سیری یکی از اولین دستیارهای دیجیتالی در بازار بود، بسیار شگفت‌انگیز است، اما زمانی که آن را راه‌اندازی کردند، به نظر می‌رسید علاقه‌شان را از دست داده‌اند، به همین دلیل است که بسیار عقب مانده‌اند.»

ویلیام کروین، تحلیلگر سهام شرکت Morningstar Research Services در شیکاگو، خاطرنشان کرد که یک معامله با گوگل می تواند با استراتژی کلی هوش مصنوعی اپل مطابقت داشته باشد.

او به TechNewsWorld گفت: «اپل رویکرد کندی نسبت به هرگونه اعلامیه در مورد هوش مصنوعی مولد اتخاذ کرده است، که ما آن را به عنوان استراتژی عادی آن می دانیم. اپل همیشه یک پیرو برتر بازارها بوده است و هرگز بر اول بودن تمرکز نکرده، بلکه بر عرضه محصولات برتر تمرکز کرده است.


او گفت: «ما از اپل انتظار نداشتیم که یک مدل اختصاصی هوش مصنوعی مولد برای صدور مجوز توسعه دهد، اما بر روی نحوه ادغام هوش مصنوعی مولد در محصولات خود تمرکز می کنیم. این می‌تواند مدل‌های کوچک ساخت اپل باشد که روی لبه زندگی می‌کنند یا مدل‌های بزرگ‌تر مبتنی بر ابر.»

یک قرارداد مجوز بالقوه با Google Gemini با این امر مطابقت دارد – برون سپاری خود مدل اما تمرکز بر ادغام آن در محصولاتی مانند سیری.

برای اپل و گوگل مفید است

تیم باجارین، رئیس Creative Strategies، یک شرکت مشاوره فناوری در سن خوزه، کالیفرنیا، خاطرنشان کرد که اپل از زمانی که دانش ناوبری را در سال 1987 معرفی کرد، از هوش مصنوعی در محصولات استفاده کرده است. و اپل دارای فناوری داخلی برای ارائه برنامه ها و راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی است.

او به TechNewsWorld گفت: «با این حال، ارائه معماری AI مولد عمیق به تنهایی گران است، و این معماری‌های پایه هوش مصنوعی از قبل ساخته شده‌اند و می‌توانند مجوز بگیرند.

او توضیح داد: «حتی اگر اپل مدل خود در سطح جمینی را داشت، احتمالاً زیرساختی برای خدمات رسانی به پایگاه عظیم مشتریان خود نداشت. بسیار محتمل است که اپل بتواند یک معماری مبتنی بر هوش مصنوعی مولد را از یک شرکت دیگر مجوز دهد و حتی محصولات عمیق‌تر و ویژه‌تر اپل را بر روی آن موتور هوش مصنوعی بسازد.

قرارداد مجوز جمینی می تواند برای اپل و گوگل مفید باشد.

چارلز کینگ، تحلیلگر اصلی در Pund-IT، یک شرکت مشاوره فناوری در هیوارد، کالیفرنیا، گفت: «اعطای مجوز Gemini به اپل این امکان را می‌دهد تا زمان از دست رفته قابل توجهی را در تلاش‌های عقب مانده توسعه هوش مصنوعی خود جبران کند.

علاوه بر این، او به TechNewsWorld گفت: «با استفاده از فناوری شخص ثالث تأیید شده برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی، اپل می‌تواند نماینده شایسته خود را برای احترام به حریم خصوصی مشتریان حفظ کند.»

ظهور هوش مصنوعی روی دستگاه

راس روبین، تحلیلگر اصلی در Reticle Research، یک شرکت مشاوره فناوری مصرف‌کننده در شهر نیویورک، اضافه کرد: «بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی در حال حاضر نیاز به دسترسی ابری دارند، بنابراین نگرانی‌های زیادی در مورد افشای اطلاعات خصوصی وجود دارد.

او به TechNewsWorld گفت: «گوگل طعمی از Gemini – Gemini Nano – دارد که ممکن است برای اپل جذاب باشد زیرا می تواند به صورت محلی اجرا شود. این یکی از راه‌های حفظ حریم خصوصی و برخورداری از مزایای هوش مصنوعی مولد است.

شل از ABI اشاره کرد که گوگل با خانواده مدل‌های Gemini خود که قبلاً برای اجرا به طور کامل بر روی برخی از تلفن‌های پیکسل آن و همچنین برخی از دستگاه‌های گلکسی سامسونگ به کار گرفته شده‌اند، جلوتر است. او گفت: «با همکاری با گوگل، اپل می‌تواند یک مدل هوش مصنوعی مولد نسبتاً بالغ را در برخی یا همه دستگاه‌های خود به مشتریان خود ارائه دهد.»


او افزود: «همه فروشندگان اصلی چیپست ها و OEM ها به سمت هوش مصنوعی مولد روی دستگاه حرکت می کنند، زیرا پیشنهاد ارزش حفظ حریم خصوصی داده های افزایش بهره وری آن بسیار قانع کننده است، و این امر به ویژه با توجه به میراث اپل در رهبری حریم خصوصی داده ها مرتبط است.»

او ادامه داد: «به این ترتیب، من انتظار دارم تعداد زیادی از اعلان‌های مهم در مورد هوش مصنوعی مولد روی دستگاه در WWDC امسال ارائه شود که برای رایانه‌های شخصی، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند اپل اعمال می‌شود.» WWDC اپل – کنفرانس جهانی توسعه دهندگان – معمولا در ماه ژوئن برگزار می شود.

موهبت به کاربران اپل

Mark N. Vena، رئیس و تحلیلگر اصلی SmartTech Research در سن خوزه، کالیفرنیا، اظهار داشت: کاربران اپل می توانند از قرارداد مجوز Gemini بهره ببرند زیرا الگوریتم های جستجوی پیشرفته گوگل را در اکوسیستم آنها ادغام می کند و در نتیجه عملکرد جستجو را غنی می کند.

او به TechNewsWorld گفت: «این کار قابلیت همکاری را ترویج می‌کند، امکان یکپارچه‌سازی یکپارچه بین اکوسیستم اپل و سرویس‌های Google و ایجاد راحتی برای کاربران، و به طور بالقوه می‌تواند هزینه‌های توسعه و زمان رسیدن به بازار را برای اپل کاهش دهد، زیرا می‌تواند به جای آن از فناوری اثبات‌شده Google استفاده کند. ایجاد یک قابلیت مشابه از ابتدا.»

گرگ استرلینگ، یکی از بنیانگذاران Near Media، یک وب‌سایت خبری، تفسیری و تحلیلی، «بدیهی است که این قابلیت‌های زیادی را به اپل ارائه می‌کند که به نظر نمی‌رسد در حال حاضر مالک آن باشد، و گوگل درآمد و شریکی برای صدور مجوز خیمه شب بازی خواهد داشت». به TechNewsWorld گفت.

میزان درآمدی که گوگل – که سالانه میلیاردها دلار به اپل می‌پردازد تا موتور جستجوی پیش‌فرض مرورگر وب سافاری باشد – از قرارداد صدور مجوز کسب می‌کند، سوال جالبی است.

روبین پیشنهاد کرد: «ممکن است هیچ پولی برای صدور مجوز وجود نداشته باشد. گوگل برای امتیاز اجرای جستجو در پلتفرم های اپل به اپل پول می دهد. پرداختی که گوگل دریافت می‌کند، دسترسی به داده‌های ناشناس برای کاربران آیفون است که به آن‌ها دیدی جامع از آنچه مردم در تلفن همراه انجام می‌دهند، می‌دهد. شاید گوگل مایل باشد که فناوری خود را به صورت رایگان برای بهره مندی از ادامه به روز رسانی موتور هوش مصنوعی خود ارائه دهد.”

اپل و گوگل به درخواست نظر برای این داستان پاسخ ندادند.

منبع