بهره‌بردار بازارهای انبه تلاش کرد از حفره Aave سوء استفاده کند: در اینجا نحوه شکست این تلاش آمده است


تلاش Avraham Eisenberg بهره‌بردار Mango Market برای تکرار «استراتژی تجاری بسیار سودآور» خود در پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) Aave شکست خورده و منجر به ضرر میلیون‌ها نفر شد. طبق گفته شرکت تحلیل زنجیره ای Lookonchain، آدرس مرتبط با آیزنبرگ، 40 میلیون دلار (تقریباً 325 کرور روپیه) به ارزش کوین USD (USDC) به Aave برای قرض گرفتن توکن Curve (CRV) به قصد کوتاه کردن. این منجر به کاهش قیمت CRV تقریباً 26 درصد به 0.464 دلار (تقریباً 37.34 روپیه) از 0.625 دلار (تقریباً 51.14 روپیه) در هفته گذشته شد.

گفتنی است، این حرکت به طور کامل طبق برنامه پیش نرفت زیرا جامعه پشت CRV جمع شد و توکن DeFi را خرید و باعث شد ارزش آن در 24 ساعت گذشته 46 درصد افزایش یابد و به 0.71 دلار (تقریباً 57.63 روپیه) برسد.

شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Arkham Intelligence در توییتی نوشت که آیزنبرگ ممکن است طعمه مردم باشد تا باور کنند که او CRV را کوتاه کرده تا باعث انحلال مایکل اگوروف، بنیانگذار شبکه DeFi شود.

طبق اطلاعات Arkham Intelligence، هدف واقعی آیزنبرگ هدف AAVE بود سیستم حلقه آسیب‌پذیر و وام‌گیری‌های او می‌تواند شبکه DeFi را با بدهی بد شدیدی رها کند. شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین اضافه کرد: “برای انحلال موقعیت Avi، انحلال دهندگان AAVE راهی برای بازخرید تمام CRV وام گرفته شده نخواهند داشت. در زنجیره، نقدینگی برای بازپرداخت بیش از 20 درصد موقعیت وجود ندارد. AAVE خواهد داشت. به فروش مقادیر قابل توجهی توکن از ماژول ایمنی برای پوشش این ضرر.”

در ماه اکتبر، آیزنبرگ توضیح داد اینکه می‌توان سیاست‌های وام‌دهی Aave را برای استقراض انبوه دستکاری کرد، آن را رها کرد و Aave را با بدهی بد ترک کرد.

به دنبال شکست استراتژی کوتاه، Aave گفت که روند انحلال استخر CRV موفقیت آمیز بود و طبق برنامه پیش رفت. اما اشاره کرد که این موقعیت به طور کامل پوشش داده نشده است زیرا 2.6 میلیون CRV (1.6 میلیون دلار یا تقریباً 13 کرور) باقی مانده است که کمتر از 0.1 درصد از موقعیت های موجود در پروتکل را نشان می دهد.

یک پیشنهاد حاکمیتی جدید اکنون در Aave منتشر شده است که از دستکاری قیمت دیگر در پلت فرم جلوگیری می کند.

در همین حال، جامعه Aave اشاره کرد که توسعه دهندگان می توانستند کاری برای جلوگیری از این سناریو انجام دهند زیرا قبلاً چندین هشدار در مورد احتمال دریافت کرده بودند.


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

منبع