قرارداد انتقال تکنولوژی یعنی چه و آشنايی با انواع قرارداد انتقال تكنولوژی

در این نوع قراردادها مالک تکنولوژی به فرد دیگری اجازه میدهد که طبق شرایط خاص قراردادی از تکنولوژی استفاده نماید. و باعث تقویت این باور شده است که رقابت پایدار نیازمند افزایش کیفیت عملکرد توسط شرکتها در بازار بین المللی است. همینطور کسب و کارها به خصوص استارتاپ ها در این روزها به دانش فنی و تکنولوژی وابسته هستند. منظور از انتقال تکنولوژی چیست؟ به منظور بررسي الگوهاي قراردادي انتقال تکنولوژي می بایست روش هاي مختلف انتقال فناوری در قراردادها شناسايي و بررسي شوند. می توان گفت تکنولوژِی و فناوری کلید توسعه اقتصادی به شمار می رود. طی سالهای اخیر سرمایه گذاری های زیادی در جهت ایجاد و توسعه فناوری های جدید صورت گرفته است و به دنبال آن مبادله تجاری آن یکی از موضوعات مهم تجارت بین الملل شناخته شده و باعث خلق قواعد حقوقی جدیدی شده است. توسعه اقتصادی امروزه وابستگی زیادی به دسترسی به تکنولوژی دارد. یکی از رایج ترین مواردی که امروزه در صنعت و تجارت دیده میشود و داری کاربردهای زیادی است انتقال تکنولوژی از نهادی به نهاد دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر می باشد.

به طور مثال یکی از طرفین انجام امور فنی و مهندسی را به عهده می گیرد و دیگری امور اجرایی را عهده دار می شود. برای مشاوره حقوقی با ایشان دکمه زیر را کلیک کنید. مجموعهای از آگاهیها، دانشها، فنون، مهارتها و تجربیات و سازماندهی که برای تولید، تجاری سازی و بهرهمندی از کالاها و خدماتی که نیازهای اقتصادی و اجتماعی را تأمین میکند، مورداستفاده قرار میگیرند فناوری نامیده می شوند. قرار دهنده در ازای دریافت مبلغی که با توافق طرفین مشخص می شود این قرارداد را وضع می کند. این نوع قرارداد نوعی مشارکت است که در آن دو یا چند شخص مدیریت فعالیت یا پروژه خاصی را برعهده میگیرند و هرکدام قسمت خاصی از پروژه را متعهد می شود و در سود و زیان آن شریک میشوند و همچنین ریسکهای احتمالی را میپذیرند. این نوع مشارکت میتواند با تأسیس یک شرکت یا با انعقاد قرارداد صورت گیرد. همچنین در این قرارداد تعهدات و الزامات هر یک از طرفین قرارداد به دقت مشخص می شود. این مطلب توسط حسین زینالی وکیل پایه یک دادگستری نگاشته شده است. مهاجرت به استرالیا با وکلای خبره وکیل تا…

مرسوم ترین شیوه انتقال تکنولوژی در حال حاضر از طریق قرارداد می باشد. قراردادهاي انتقال تکنولوژي، قراردادهاي متعدد و متنوعي را شامل می شوند. قراردادهاي انتقال تکنولوژي و دانش فنی به دلیل وسعت دامنه و پيچيده بودن موضوع آنها و همچنین شرايط متفاوتی که در این نوع قراردادها وجود دارد، دارای ويژگي هاي خاصي می باشند. انتقال تکنولوژی به این معنی است که شخص یا نهادی که یک فناوری و تکنولوژی خاص را در اختیار خود دارد از طریق قرارداد یا دیگر راه های حقوقی این فناوری را به شخص یا نهاد دیگر مجله خبری novinraya منتقل کند. همچنین این نوع مشارکت قالب مناسبی برای انتقال تکنولوژی به کشورهای درحال توسعه باشد. قرارداد انتقال فناوری چیست؟ بخاطر تحریم ها آیا انتقال پول از طریق بانک ممکنه؟ اغلب نرم افزار ها در حال حاضر تاکید بر استفاده از راهکارهای مبتنی بر ابر دارند. وجود تکنولوژی و دانش فنی علاوه بر تغییرات اساسی که در حوزه صنعتی و اقتصادی به همراه داشته، از نظر حقوقی نیز یکی از شاخص های اساسی به شمار می رود و حوزه حقوقی را با دنیای اقتصادی جدید آشنا کرده است. به عبارتی هرکس مسئولیتی را بر عهده دارد.

درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید. به صورتی که طرفین قرارداد براساس شرایط مقرر در تفاهم نامه خود نسبت به واگذاری تمام یا بخشی از حقوق ایجاد شده به واسطه مالکیت تکنولوژی اقدام می کنند. مادی نبودن فناوری و تکنولوژی باعث ایجاد این سؤال می شود که آیا میتوان آنها را همچون اموال مادی به دیگران انتقال داد و از مزایای این اموال غیرمادی نیز بهره گیری کرد یا خیر. و قرارداد می تواند یکی از مهمترین راههای نقلوانتقال این اموال غیرمادی و بهرهمندی همه جوامع و کشورها و انسانهای مختلف در همه جای کره زمین باشد. فرانشیز به قراردادی می گویند که به موجب آن «انتقالدهنده» به «انتقالگیرنده» این امتیاز را میدهد که از حقوق مالکیت فکری او استفاده نماید و در یکی از شاخههای تولیدی، خدماتی یا توزیعی، مطابق استانداردهای امتیاز دهنده فعالیت کند. قرارداد انتقال تکنولوژی و انواع آن یکی از اساسی ترین موضوعات در حقوق به حساب می آید. این موضوع دانش حقوق را به سمت مفاهیم جدید و مدرن که در کل جهان شناخته شده اند کشانده است. به صورتی که مالک تکنولوژی که دارای حق انحصاری بهرهبرداری از تکنولوژی است در قالب قرارداد و در مقابل دریافت حقالامتیاز به دیگری اجازه استفاده از مال خود را می دهد.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مجله خبری novinraya لطفا از سایت ما دیدن کنید.