NetEase پیشنهاد اکتیویژن بلیزارد برای تمدید همکاری برای انتشار در چین را رد کرد

نقاط معترض دقیقی که این معامله را که در سال 2008 آغاز شد و در سال 2019 تمدید شد، خراب کرد، همچنان نامشخص است.

NetEase گفت بلیزارد هفته گذشته با پیشنهاد تمدید همکاری به مدت شش ماه تماس گرفت، اما همچنین تصریح کرد که مذاکره با سایر شرکای احتمالی را متوقف نخواهد کرد.

دومین شرکت بزرگ بازی چین در بیانیه ای اعلام کرد: «با توجه به عدم اقدام متقابل، ناعادلانه و سایر شرایط سختگیرانه مرتبط با همکاری، طرفین در نهایت نتوانستند به توافق برسند».

© تامسون رویترز 2023


پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.منبع

این شخص که به دلیل حساسیت موضوع حاضر به معرفی او نشد، گفت که NetEase پیشنهاد داده است تا تغییرات ساختاری در شراکت ایجاد کند که بر کنترل بلیزارد بر مالکیت معنوی (IP) آن تأثیر بگذارد.

یکی از افراد نزدیک به بلیزارد گفت که اختلافاتی که این تمدید را خنثی کرد به جای مسائل مربوط به داده ها، همانطور که برخی رسانه ها گزارش کرده بودند، حول شرایط تجاری بود.

این شرکت‌ها نتوانسته‌اند در مورد شرایط کلیدی همکاری به توافق برسند و آثاری مانند World of Warcraft از 23 ژانویه در چین، بزرگترین بازار بازی جهان، در دسترس نخواهند بود.

NetEase تا حدی با انتشار بازی های بلیزارد در چین به یک غول بازی تبدیل شد. از آن زمان به بعد توانایی بازی سازی خود را تسریع کرده است و بازی های داخلی اکنون بیش از 60 درصد درآمد را به خود اختصاص داده اند.

با از بین رفتن همکاری آنها، بلیزارد در حال حاضر بدون ناشر چینی است. برخلاف سایر کشورها، شرکت‌های بازی خارجی معمولاً قبل از اینکه بتوانند بازی‌ها را در چین منتشر کنند، به یک ناشر چینی نیاز دارند.

در این بیانیه آمده است: “هر گونه استفاده و مجوز از IP بلیزارد مطابق با شرایط قرارداد و با رضایت و تایید بلیزارد انجام شده است.”

اکتیویژن بلیزارد بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

NetEase در بیانیه خود، اواخر روز سه‌شنبه، اعلام کرد که در ۱۴ سال گذشته هرگز از بلیزارد یا هر شریک دیگری به عنوان یک شرکت ناشر درخواست کنترل IP نکرده است.

ناشر بازی های چینی NetEase روز چهارشنبه اعلام کرد که پیشنهاد اکتیویژن بلیزارد برای تمدید همکاری طولانی مدت آنها به مدت شش ماه را رد کرده است، زیرا توسعه دهنده بازی آمریکایی به دنبال شریک جدیدی است. NetEase گفت این پیشنهاد “از نظر تجاری غیرمنطقی” است و شرکت آمریکایی را متهم کرد که “به دنبال طلاق است اما همچنان وابسته است”، در یک نمایش عمومی نادر از خصومت بین این دو غول بازی. بلیزارد در ماه نوامبر اعلام کرد که به شراکت 14 ساله خود با NetEase پایان می دهد – موجی از شوک را در سراسر صنعت وارد می کند، زیرا این مشارکت به طور گسترده به عنوان یکی از سودآورترین در بازی های ویدیویی دیده می شود.